Osiloskop volts/div komutatoru

Başlatan serkan_48, 15 Ekim 2017, 23:24:57

serkan_48

Değerli arkadaslar merhabalar,

Az cok elim ayagim olan pintek ps200 model osiloskobumun bir kanalinin volts / div komutatoru dusme sonucu kirildi. Aslinda komutator saglam ancak ondeki dugmenin tuttugu metal govde dibinden kirildi. Kirildigi icin en son kaldigi konumda calisiyor konum degistiremiyorum.

Bu hali ile diger kanal sorunsuz calisiyor. Ancak bu kanalida calistirmak istiyorum.

Bu komutatorden piyasada bulanilirmiyim yada bu osiloskoptan arizali bulunursa uzerindeki komutatoru kullanabilirim.

Yardimci olabilirseniz sevinirim. Tesekkurler.

Saygılarımla ben Serkan www.iklimlendirmesogutma.com

Zoroaster

Bugüne kadar gördüğüm tüm scopların komutatörleri hep özel tasarımdi ve piyasada satılan komutatörlerden çok çok farklıydı.

Açıkcası bulabileceğini sanmıyorum. Fakat komutatörün lehimli olduğu kartı (komutatörü ile birlikte) belki bulabilirsin.
Seytan deliginden kacti.

Melih1802

Üretici firmadan istemekten başka sağlam bir çözüm yok.

serkan_48

Benimde fikrim aynen soylediginiz yönde. Bir umudum ayni model arizali bir osiloskop bulabilirsem degistiririm dusuncesiydi ama bu osiloskop piyasada cok bulunan yada bilinen marka degil sanirim.

Ureticisini ve bu kanaldan temini yolunuda bir deneyeyim bakalim.

Tesekkurler.

engerex

Malzemesi nedir bilmiyorum ama tig kaynağıyla ufak bir kaç punta atıp tutturabilme şansınız var mı? Parçalar pek ısınmaz.

EGE

Elimde şöyle bir şey var delik çaplarını yazarsan yollayabilirim.

kudretuzuner

Merhaba,
Kırılan parçayı görebilir miyiz? Metal mi kırıldı plastik kısmı mı kırıldı?
Amatör

serkan_48

@EGE oneriniz icin tesekkurler.

Kirilan parca metal olan.

Soyle dusunelim bir anfide ses potansiyometremiz var. Bu potun dondurdugumuz plastik dugmenin saseyle baglandigi yerin dibinden metal kisim kirilip dugmenin elinizde kaldigini dusunun.

Birazdan icini acip bir iki acidan resimleyip eklerim buraya.

ipek

gövde'de kalan mili'in ortasına merkezi bozmadan bir delik açabilirsen buna bir diş çekerek başka bir mil ekleyebilirsin sadece sabır ve yetenek..

serkan_48

Simdi bir iki resim cektim.

@ipek oneriniz malesef mumkun degil. Komutatorun merkezinden ikinci bir özellik devreye giriyor. Merkezdeki dugmeyi disa dogru cektigimizde hangi kademede ise x5 ile olcumu yukseltiyor. Simdi resimleri ekliyorum.

kudretuzuner

Merhaba,
Onarılamayacak hiçbir şey yoktur.(ölen canlı hariç)sadece sabır doğru teşhis ve uygulama gerekir.Komitatörü yerinden tamamen söküp elinize almadan da onarılamaz.Plastik kısım yapıştırılabilir.Metal bir şekilde kaynatılabilir olmazsa yeniden döküm yapılıp imal edilebilir ama değer mi rantabl olur mu orası ayrı bir konu.
Amatör