Bios Güncellme Sonrası Bilgisayar sürekli biosa giriyor!

Başlatan Mucit23, 16 Ekim 2017, 12:36:33

Mucit23

Selamlar

İş yerinde Asus X555LN Laptop var. Bu bilgisayarda eskiden kapanmama sorunu vardı. Kapat dediğimiz anda bilgisayar tam olarak kapanmıyordu. Açmak için Power tuşuna uzunca basıp kapatıp sonra tekrar açmak gerekiyordu. Bu sorunun biosdan kaynaklanabileceğini düşünüp mevcut Bios Sürümünü 309 dan 311'e yükselttim. Yükseltme işleminde sorun olmadı fakat şimdi bilgisayar açılışta doğrudan biosa giriyor.

Bunun sebebide bütün boot optionların silinmiş olması. Windows kurulu ama boot option olmadığı için bilgisayar açılamıyor sanırım.

Bunu nasıl düzeltebilirim?

Mucit23

MC_Skywalker

Seçenekleri görmemenizin olası nedeni normal user olarak giriyor olmanız. Super user veya admin olarak girmek için bios üreticisinin web sitesine bakın. 

HexfeT

ercan_t

merhaba,
donanımsal değişiklik veya saatte bir değişiklik olduğunu fark edip ayarlanması bios u acıyor olabilir.

saati kontrol edip , bir kez girip herhangi bir ayar yapıp kaydedip cıkınca düzelebilir

muhendisbey

Bilgisayarın kapat denince tam kapanmaması uefi biosun özelliğidir. Ram bölgesinde açılış verileri bilgisayar yeniden başlatılması harici durumlarda silinmez. Bilgisayarı tam olarak kapatmak için shift tuşuna basarak bilgisarı kapat demeniz gerekir. Ya da güç seçeneklerinden hızlı başlatmayı kapatmalısınız.

Bilgisayarın bios sorununa gelirsek aklıma gelen pilin bitmiş olması, hdd'yi görmemesi ya da boot dosyasının (efi) olabilir. Harici medyadan windows onarmayı deneyebikirsiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ErsinErce

Power bölümünde S4-S5 state kısımlarıyla oynayın

Mucit23

Çok şükür halloldu.

Saat ayarında felan sıkıntı yoktu. Daha önce bu tür bir problemle karşılaşmayınca "ahada sçtık moduna girmiştim"

@HexfeT  dediğin gibi yaptım. Launch CSM'yi enabled yapınca secure bootu kapat diyordu. Onu kapatıp kaydedip yeniden başlatınca doğrudan windows ile başladı. 

@muhendisbey bilgisayarın kapanmaması çokda önemli değil fakat açılırken problem oluyor. Power tuşuna bastığımda açılmıyor. Ancak power tuşuna uzun süre basıp bilgisayarı zorla kapattıktan sonra power tuşuyla açabiliyorum. Şimdi biraz test edeyim. Shift tuşuyla kapamayıda denemedim onada bakacağım.