Akü etiket değerleri

Başlatan Teğmen, 17 Ekim 2017, 15:21:06

Teğmen

Merhaba
Ben smps devresi üzerinden 12V - 7AH/20HR bir aküyü şarj etmek istiyorum.

Aküde şöyle bir bölüm var bunların anlamı nedir ne demek istemektedir?
Constant Voltage Charge
Cycle use :14.4-15.0V
Standby use:13.5-13.8V
Initial Current:less than 2.1A

İngilizce anlamlarını sormuyorum :) Birde 2.1Amperden az değerle mi şarj etmem söyleniyor.Akü ömrünün en uzun olması için optimum değerler nelerdir?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

mistek

Constant Voltage Charge - Sabit voltaj eğrisiyle şarj edin.
Cycle use :14.4-15.0V - Aküyü sürekli doldurup boşaltacaksanız bu değerlere kadar şarj edebilirsiniz.
Standby use:13.5-13.8V - Akü sürekli bekleme modunda uzun süreler kalacaksa bu voltajda tutun.
Initial Current:less than 2.1A - Akü tam boşken şarja başladığınızda akım değeri bu değerden küçük olması öneriliyor.

Uzun ömür konusunda da şahsi görüşüm: Bu akım değerini aşmamak gerektiği yönünde.

Akü üreticisi firma ile görüşmem sonucunda verilen bilgiler bu şekildedir.
boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Teğmen

Teşekkür ederim
Ben bu aküleri UPS içerisinde kullanacağım.Offline bir ups olacağı için
sadece kurtarma anında aküler devrede olacak.
O zaman
Alıntı YapStandby use:13.5-13.8V - Akü sürekli bekleme modunda uzun süreler kalacaksa bu voltajda tutun.
kısmında mı tutacağım.
Ama sürekli olmasa da elektrik kesintisi sık olursa doldur boşalt da olabilir.
Alıntı YapCycle use :14.4-15.0V - Aküyü sürekli doldurup boşaltacaksanız bu değerlere kadar şarj edebilirsiniz.
Bu şekilde mi tutacağım
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

mistek

Aküyü şarj ederken Bulk, Absoption, Float Seviyeleri.

Önce aküleri 14.4-15.0 volta kadar şarj edeceksiniz. Bu değer Absorption değeri. Aküleri bu seviyede 1-2 saat tutacaksınız. Sonrasında bekleme moduna düşüreceksiniz voltajınızı buda Float seviye oluyor. Yani 13.5-13.8V ve akünüz artık bu seviyede duracak sürekli. Ne zamanki akü kullanılır, ozaman başa dönüp tekrar aynı adımı uygulamanız gerekiyor.

Kabaca akü şarjı bu şekilde yapılıyor. Farklı yol ve yöntemlerde mevcuttur. 

boş işlerin adamı ---- OHM Kanunu: I = V/R ---- Güç Formülü: P = V*I = I^2*R = V^2/R

Teğmen

@mistek bilgilendirmelerin için teşekkür ederim.
Peki başta söylediğin bulk ne oluyor

Teğmen

Birde kaç amper akımla şarj etmem en optimum seviyede olur?

mistek

Bulk; akünün boşken absorption seviyesine kadar olan kısma deniyor. Akünün kabul edebildiği maksimum akımı veriyorsunuz bu bölgede. Yani sizin akünüz için 2.1A.

Optimum seviyesi şudur diyemem hocam. Ben uygulamalarda akü veri sayfasında yazan değerleri referans alarak bakın. Benim önerim sizin akünüz için 2.1A üzerine çıkmamanızdır. Zaten akü dolduğunda bu kadar akım çekmiyor.

Sozuak

Aküyü şarj ederken akım 2.1 Amperi aşmayacak, sürekli gerilim altında kalacak ise 13.5 ile 13.8 Volt aralığında olsun, boşalınca şarj edecek şarj olunca voltajı kesecek bir devre kullanılırsa da 14.4-15 Volt kullanılabilir demektir.

kasif

12V 9A bir aküm var. Başka bir cihazdan çıkma 12V 1A adaptör var ama 17V veriyor. Akü boşken adaptörü bağlayınca voltaj değeri 11V a kadar düşüyor, şarj oldukça voltaj artıyor(şarjı kesmeden ölçüm yapıyorum), voltaj 14.8 olmadan şarjı kesiyorum. Bu adaptör ile akümü şarj edersem sorun olur mu?

mistek

Akü 17 volta kadar çıkarsa içerisinde gaz ve sıvı çıkması muhtemel. Şişmede yapabilir zamanla.

kasif

@mistek
Aslında merak ettiğim bu, adaptör boşta 17V veriyor ama aküye bağlayınca 11-12V a düşüyor, yapacağım devrede belirli aralıklarla voltajı ölçüp 14.8 de şarjı keseceğim.

Akü 17V a kadar çıkmamış oluyor. Acaba sorun olmadan kurtarırmıyım

mistek

Kurtarırsınız hocam. Adaptörün akımı yüksek olmadığı için voltajı çöküyor. Bir süre sonra akü dolmaya başlayınca çektiği akımda düşecek bu sefer adaptör voltajı yükselecek. Bu esnada şarjı kesmeniz iyi olur. Voltajın yükselmesine izin vermeyin.

Teğmen

Alıntı yapılan: mistek - 17 Ekim 2017, 15:37:40
Aküyü şarj ederken Bulk, Absoption, Float Seviyeleri.

Önce aküleri 14.4-15.0 volta kadar şarj edeceksiniz. Bu değer Absorption değeri. Aküleri bu seviyede 1-2 saat tutacaksınız. Sonrasında bekleme moduna düşüreceksiniz voltajınızı buda Float seviye oluyor. Yani 13.5-13.8V ve akünüz artık bu seviyede duracak sürekli. Ne zamanki akü kullanılır, ozaman başa dönüp tekrar aynı adımı uygulamanız gerekiyor.

Kabaca akü şarjı bu şekilde yapılıyor. Farklı yol ve yöntemlerde mevcuttur. 

@mistek usta şimdi ben smps devresini bitirmek üzereyim ve şarj kısmına geçeceğim
senin verdiğin bilgiler ışığında daha öncede söylemiştim ben aküyü standby use konumunda kullanacağım.İlk başta  absorption seviyesine kadar 14-15V şarj edip sonra 13.5-13.8V değerlerinde şarj et demişsiniz ya
bunu analog olarak sağlayabilir miyim yoksa MCU ile mi kontrol edebilirm

2.Sorumda şu olacak eğer işlem karmaşıklaşacaksa direk 13.5-13.8V değerlerinde şarj etsem problem olur mu?