Dağılım hesaplama yada hesaplayamama

Başlatan muhittin_kaplan, 17 Ekim 2017, 19:50:00

muhittin_kaplan

Yukarıdaki gibi dağılım grafiklerim mevcut. Bu grafiklerdeki dağılımın oranını belli bir katsayıyla belirlemem gerek. Önerilere açığım.

seyityildirim

Hocam bahsettiğiniz şey standart sapma kavramıyla uyuşmuyor mu ?

muhittin_kaplan

STD icin x ve y degerlerimi kullanmaliyim?
Nasıl yapabilirim ?

ugurer

Hocam en küçük kareler metodu diye bir yöntem var. Temeli verilen grafiğe en uygun denklemi yazmayı hedefliyor. Belki işinize yarar.

XX_CİHAN_XX

Minitab programı ile datalarınızı analiz edebilir en iyi fit eden fonksiyonları bulabilirsiniz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

muhittin_kaplan

Teşekkür ederim,
En küçük kareler metodu, linReg içinde de  kullanılıyor. Buradaki problem verisetinin lineer olmaması, polinom la bir "zahiri" iz oluşturup, oraya göre hatasının STD değerini almayı planlıyorum. Bakalım gerçek datasetiyle nekadar başa çıkabilecek.

berat23

anladığım kadarıyla eğri uyduracaksınız. böyle fit işlerinde önemli olan neye benzediğini bilmek, gerisi kolay.

mesela veriler bu şekildeki gibiyse lineer denklem olmaz gibi, 2.derece polinom ise olabilir gibi ama pek benzemiyor. yani ölçümün ya da verinin dayandığı matematik ne, ona göre bir eğri oturtulur, illa ki biraz farklı olacaktır ki bu da std dev kadar olur.

ama dağlılım derken kastınız olasılıksa onun yolu daha basit.

muhittin_kaplan

@berat23
Neye benzediği belirsiz, örneğin bir karınca sürüsünün kamerayla ile izleyip, en düzgün giden sürüyü bulmak gibi. Yada kuş sürüsünün en düzgün uçanını bulmak.
Düz çizgi olsa LinReg ve STD ile bulacağımı düşünüyorum (ilk etapta böyle yapaağım) ama iş rotası değişik bir verisetinde olunca değişiyor.

berat23

o zaman kayar ortalama ile yol bulunup o yol üzerinden dağılım bulunabilir. forumda daha önce söylediğimi hatırlıyorum ama parzen window bu işi yapar, ya da basitçe kayar ortalama da alabilirsiniz. o ortalamadan çıkan yola göre ne kadar sapmışlar bulunabilir. genelde doğal olayların dağılımları gauss çıkar.

muhittin_kaplan

Standart belirlendi, bu karıncaların düz gittiği yerlerden örneklenecek. Orada da KNN ile devam edeceğim.