100mvac 0-5khz arası değişken sinyali 12 volt seviyesine yükseltme?

Başlatan F.T, 17 Ekim 2017, 20:01:43

F.T

100 mvAc  0-5 khz arasında bir devir sinyalim var.Bu manyetik bir pickup tarafından elde ediliyor.Aşağıda resimdeki opamp yapısı ile yükseltme işlemi yapmak istiyorum fakat çıkış sabit 12 v oluyor.Giriş frekansı oluşmuyor.Neyi gözden kaçırıyorum anlayamadım.Nasıl bir yapı kullanmalıyım.
Devre besleme voltajım single 14 vdc.
Rf 120 kohm
R2 1    kohm

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Yuunus

Hattusa

ferrit hocam; 100mV luk bir sinyali siz 121 kat büyütmüşsünüz. acaba 120k yerine 12k yapsanız kazancınız 13 kat olur ve 100mV *13 =1,3v luk bir sinyal işinizi görmez mi yada Rf kazancını almak istediğiniz çıkış kadar değiştirseniz
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

F.T

Opamp 741 olacak.Elimde o var.besleme single 14 volt.
Selami hocam kazancı düşük tutabilirim.Sorun değil.Fakat magnetic picup 100 mv ac üretiyor. Çıkıştan yaklaşık 5 volt ac  almam lazım.Fazlada olsa sorun değil.Rf/r2 oranını düşürebilirim sıkıntı yok.Fakat istediğim gibi çalışmıyor bu bağlantı.Girişe picup bağlı .100mvac varken çıkış direk besleme voltajını basıyor.Çıkışta frekans yok.Nasıl bir bağlantı olmalı.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ErsinErce

100mv ac p-p mi,  rms mi?
Ayrıca eksiye düşüyor mu?
Bilginiz yoksa ürünün kodunu yazarsanız datasheet ine bakalım

741 ile offset vermeden non-inverting yapıda 2.5 V altı sinyal algılama işini yapamazsınız.

F.T

Ersin hocam ölçümüm rms olarak 100 mvac .Frekansta 0-5 khz arasında makina devrine göre değişken.Takometre girişi bu sinyali algılamadığı için yükseltmem gerekiyor.Sıfıra düşmeyi anlayamadım.Zaten 100 mvac yi  manyetik picup üretiyor.Frekansta makina devrine göre değişken.

sinus

Sinyali sinus formatında mı yükseltmek istiyorsunuz?

Devir ölçümü için karşılaştırıcı yeterli olur belki de.

sadogan

Erol YILMAZ

Lm741 ile bunu yapabilmek icin -5v besleme de vermek lazim.... bencede lm358 ile deneyin.. cok daha iyi. Oncelikle ground sense ozeliigi var.

F.T

Anlaşıldı hocam.358 ile yaparım.Verdiğim devre ile bir sıkıntı olmaması lazım değilmi.Giriş frekansı ve genliğin yükseltilmesi ile ilgili.
Çıkış frekansının sinüs yada kare dalga olması önemli değil.

F.T

Arkadaşlar sorunumu aşağıdaki devre ile hallettim.Devre 40 hz - 20khz arası ,minimum 50 mv rms değerindeki  sinyali rahat bir şekilde yükseltti.sadece giriş kapasitesine parelel olarak 220nf  ve 1 nf kapasite eklentisi yaptım.Sorunuma katkıda bulunan  arkadaşlara teşekkür ediyorum.

enginkanat

iyi bayramlar.
konu çok eski, benzer bir sorunu bende yaşıyorum. 0,240 - 0,380 volt aralığında değişen sinüs çıkışım var. bunu 12 volt seviyesine nasıl getirebilirim. konu çok eski olduğundan devre resimleri görülmüyor. d-class hazır ampfilikatör devresi kullanmayı denedim sonuç alamdım. çıkış 100 tur 0,30mm çap tel ile sarılı 4mm çap ferrit nüveye sarılı bir bobinden geliyor.

Melih1802

enginkanat

Evet, bunun gibi. Tl072 op-amp için aynı devreyi kursam bobinin çıkışındaki sinyali de bozulmadan okuyabilir miyim.
Aslında yapmak istediğim takım elbise üretiminde kırılarak kumaşın içinde kalan iğne parçasını bulmak.

ipek

çıkış empedansını bilmediğiniz sürece epey zor.

örnek 50 Ohm empedansta 12Vpk-pk 4.243Vrms 0.36W

100 Ohm empedansta 12Vpk-pk 4.243Vrms 0.18W

500 Ohm empedansta 12Vpk-pk 4.243Vrms 0.036W
bildiğimiz klasik OPamplar bu güçleri veremez,High Speed Buffer entegre'lerine bakmak gerekir..

anladığım kadarı ile bu bir bobine bağlanacak.bobinin o frekanstaki empedansını bilmek şart..