Atmega 8 16 Pu Programlarken bozulur mu ?

Başlatan rayman, 20 Ekim 2017, 13:26:45

rayman

Devrede o pinlerin teki +5 voltta diğeri kondansatör üzerinden eksiye gidiyor.

rayman

Acaba bendemi bir hata var?  Atmega328pı ya Atmaga8 in hexini yüklüyorumn programlayıcı onada yüklüyor :D Ama çalışmıyor tabiki..

coco

Lcd sağlam mı?Pin bağlantıların doğru mu?

ipek

bu çipleri seri olarak kullanan ,imalat yada ütetim yapanlara hiç bir lafım yok,lafım bu çipleri üretenlere Tengri belalarını versin,sağolsun Kabil Atıcı hocam beni kırmadı yanıma geldi düzgün osilatör ayarları yaparak yeni çipi çalışır vaziyete getirdi ,benin deneme yanılma osc değerleri verdiğim 6 çip çöpe gitti,naptıksa açılmadı,tavsiyelerde ütopik çıktı,99'dan beri Pic ile boğuşurum,inanın bir tane bile bozmadım,böyle saçma şeymi olur....zaten microchip Atmeli satın almış umarım bu osiatör olayını düzeltir..

cevat1

Herkes derdini anlatıp geçiyor. Bir üst başlıkta çözümü anlattim, anlaşılan kimse okumamış. 4 sayfa konuşulmuş hala çözüm bulunamadı mı?
Kilitlenen Atmellerin çözümü ATMEGA FUSEBİT DOCTOR devresidir.

Tüm hatalı sigorta ayarlarını çözer.
Hazır mis gibi çalışan devre. Dosya içinde pcb, şema, hex herşey var.
Devre konusunda takıldığınız yerlerde yardımcı olurum.

ipek

@cevat1

bahsettiğiniz çözüm programı ve bunu otomatik olarak düzelten Stand alone aparatlar yıllarca mevcut,benim anlatmak isteğim mesajı algılayamamışsınız,buna niçin gereksinim duyuluyor ?,diğer çipler niçin sorunsuzca çalışıyor'da Atmel'ler itiraz ediyor,Pic bir instruction Cycle'yi dörde bölüyor diye Atmel'e geçtim yazdığım program tüm simulasyonlardan ve checksum sonuçlarında kusursuz geçip programlayamamak sinir bozucu,dehal Pic'e dönerek bu macerayı bir daha açmamak üzere kapattım.....

cevat1

İpek hoca;

Atmel işlemcilerin karakteristiği böyle... Yanlis/hatalı sigorta ayarlarında işlemciler kilitleniyor.

Çözümü basit: ATMEL FUSE BİTS DOCTOR devresi.

Kilitlenen işlemcisi var diye ATMEL 'e küsmek, biraz duygusal yaklaşım gibi...

rayman

Bence Atmel in mimarisi gerçekten saçma sapan birşey yapmış... Zira İpek hocaya katılıyorum... Fuse bite nedir ne mantık bu ya? İlk önce Iscp gibi bir program mantığı var. Ve üstelik hangi devre üzerinde kurarsınız oradaki xtall e göre ^^ devreye göre '' programlamak gerekiyor... Ve usbasp bile son teknolojisi sanırım oda yüklemiyor... Ve ayrıca fuse olayı tamamen saçmalık.... Pic öyle değil... Her yerde çalışır. Her yerde yüklenir.... Bence saçma sapan malzeme ATMEGA ..Fuse bit doctor diye birde devremi yapmak lazım onuda yapsak başka sorun çıkacak. Derdi bitmez

mehmet

İyi değil zaten. 1/1Mips ile çalışan ve MC firmasının
bile ağızınını sulandırıp satın almasını sağlayan mcu
bence de iyi değil. 8-)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

pwm.c

çok eskiden deneme amaçlı Attiniy2313 kullanmıştım ve tahmin edeceğiniz gibi hatalı config ayarlarından dolayı kullanılamaz hale getirdim. sonra bir arkadaşımın elinde bulunan "Dataman" markalı universal soket bir programlayıcıya bağlayarak hepsini kurtarmayı başardım ama bu benim için son oldu.
yani AVR ile çalışmak istiyorsanız ya paraya kıyıp universal programlayıcı alacaksınız yada Arduino üzerinden çalışacaksınız. öbür türlü ucuz yoldan yok yazma devresi, yok kurtarma devresi, yok silme devresi, yok ayar devresi, bilmem ne... bunlarla boğuşup durursunuz.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-