6205d motor sürücü

Başlatan pax, 21 Ekim 2017, 00:45:37

pax

bu motor sürücüde tam fren yapamıyorum. ani fren yapabilen var mı ? veya benim kaçırdığım nokta nedir.?

sezgin05

Bu sürücüyü kullanmadım ama EN:High, IN1:Low ,IN2:Low  olduğunda GND üzerinden fren yapması lazım. HIGH-HIGH-HIGH durumunda ise VCC üzerinden fren yapar.

pax

fren yapıyor ama ani bir fren hareketi yok . frenden sonra motor boşta dönüyor biraz. ani durmuyor.

sezgin05

Ben HIP4081A kullanmıştım. Mantık aynı ve ani fren yapıyordu.Tabi sistem DC motor üzerine kurulu olduğu için bir step motor gibi sürekli fren yapmasını beklememek lazım. Çünkü mosfetler fren anında motorun ürettiği voltajı kısa devre ediyor. Motor devri düştükçe üretilen enerjide düştüğü için kısa devre fren pek iş görmez. Bunun için işlemci ile motorun pozisyonu encoder ile okunup frenleme algoritması işletilmeli.(DC servo motor kontrollu sistemler gibi)

ete

Bir Dc motor dönerken motor uçlarının ikisine de GND yada besleme voltajını verirseniz motor fren yapar. Sürücü devrenize bu işlemi yaptırmanız yeterlidir.
Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

pax

Motor fren yapıyor ama belli bir süre boşta dönüyor sonra duruyor. Net bir şekilde durmıyor. Amacım ani durmasını sağlamak

esensoy

DC motorsa fazla bir alternatif yok, mekanik çözüm yoksa, durana kadar terse voltaj basacaksınız, yani terse döndürmeye çalışacaksınız,

En tehlikeli an "zafer" anıdır.