Devrelerde Kondansatör Seçimleri

Başlatan Teğmen, 23 Ekim 2017, 10:14:39

Teğmen

Merhaba Ben bir smps devresi tasarlıyorum.
Bu tasarımda kullanacağım filtre kondansatörlerinin voltajları önemli midir?
Neye göre seçmeliyim?
Kapasitelerini datasheet verilerinden alabiliyorum Fakat voltajları yok
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Zoroaster

Bir zamanlar okudugum yazida soyle deniyordu.

Elektrolitik kapasitorlerun metal levhalari okside edilmis metalden uretilir. Fakat bu levhalarin oksitli yuzeylerinin tamami mukemmel okside uretilmemis olabilir. Bazi kisimlardaki catlaklar nedeniyle metalik yuzeyler olabilir.

Elko kapasitorde dilektrik malzeme bu oksit tabakasidir. Haliyle catlak bolgeler kapasitorun bozulmasi anlamina gelir.

Fakat elkoya elektrik verildiginde bu catlaklardan elektroliz olayi neticesinde gaz cikar ve catlagi kaplar. Gaz tabakasi iletkenligi kaldirir catlak kisimlar oksitlenir sonuc olarak elko kendi kendini tamir etmis olur.

Fakat bir elko calisma voltajindan daha dusuk voltajla beslenirse gaz miktari yetersiz olur ve dielektrik kalinligi duser. Yamama olayi tam gerceklenmez. Kapasite degeri uzerinden yazandan farkli olur sizinti fazla olur....

Bu aciklama beni hem tatmin etti hem tatmin etmedi.

Fakat okudugum yazi, kelimesi kelimesine boyleydi.

Bu yaziya istinaden Eger devrem 24v ile calisacaksa tutupta 50v cap kullanmamaya bunun yerine 35v kapasitor kullanmaya ozen gosteriyorum. Fakat elimde yoksa 50v ta taktigim oluyor.

Bu yazidaki aciklama tartismaya aciktir.

Seytan deliginden kacti.

Melih1802

Aynı hacimde bir kondansatörün 16 volt ve 100 volt olduğunu gördüğüm ( küçük uf larda) durumlarda "neden 16 volt ve ara değerleri var tek 100 volt üretip maliyetten kazanmıyorlar" diyerek kendime sorardım, demek mantık buymuş.

HAKKITANIR

Teğmen "Kapasitelerini datasheet verilerinden alabiliyorum Fakat voltajları yok" demişsin.
o datasheet belgesini yayınlarsan, voltaj değerlerini çıkarabiliriz herhalde.
Kondansatörün bağlantısın olduğu devrenin çalışma voltajı, kondansatörün üretim voltajını belirliyor olmalı.
genelde devre özel bir şey değilse bir üst çalışma voltajlı kondansatör takılır diye biliyorum.

Teğmen

@HAKKITANIR
viper22a datasheetinde sadece typical çizim var
Değerler yok
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Epsilon

Alıntı yapılan: Teğmen - 23 Ekim 2017, 15:53:49
@HAKKITANIR
viper22a datasheetinde sadece typical çizim var
Değerler yok

Eğer datasheet i okursanız değerlerini hesaplarsınız

Teğmen

Epsilon

Yani datasheette hiç bir değer için hesaplama yokmu

Teğmen

@Epsilon birkaç kondansatör değeri verilmiş birkaç hesapla ilgili ama benim aradığım detaylı bir bilgi çünkü entegre datasheeti dışında da filtre ve snubber devreleri var.
Onları da nasıl seçeceğimi bilmeliyim

Okan AKÇA

Anahtarlama filtre kısımlarında çalışma sıcaklıklarıda önemlidir.

Melih1802

@Teğmen çizilmiş şeman varsa yorum yapalım. Kondansatörün yerini bilmeden voltaj yazmak mantıksız olur. Özellikle SNUBBER kritik

Epsilon

@Tegmen

Viper22 ile ne yapacaksınız .Aşağıdaki linklerde  5-6 farklı uygulama için uygulama notları ve LED drive hesabı için bir toolda var.Ayrıca zaten ST nin VIPer diye hesaplama programıda var.(Hesaplamalarınızı bununla test de edebilirsiniz)

Bu app.notlarda her  uygulamada komponentlerin hesaplanmasına yada sınır değerlerin nasıl hesaplanacağına  ait bilgiler de var.

İkinci linkte ise filtre devresi  ve kaçak endüktansı  bastırmak için neler yapılması gerektiğine ait bilgilerde var
Kolay gelsin

http://www.st.com/en/power-management/viper22a-e.html
http://www.emo.org.tr/ekler/a0143100dc16755_ek.pdf

ipek

ripple sorunu uzun ömürlü SXF SXE LXF elektrolitik kapasitörle desteklenir,tabi bunların 85c,105c seçimleride var ısı katsayısı ömrü logaritmik düşürür,

eğer AC filitrede toprak terminali kullanılacaksa Z5U değilde Y Class tavsiye ediliyor,iki bobinli Pi filitredede X2 Class öneriliyor kısaca bunları zamanında not almışım....PT'nin uygulama notları Flir kameralar ile termal aksaklıklar tespit edilmiş, sigorta patlar ise dağılmasın diye daralan makaron ilave edilmiş...

Teğmen

Melih1802

Aynı soruyu ben sana sorsam bana kondansatörlerin şase kodu yazılmamış bir şema üzerinden nasıl cevap verirsin?
Bir soruna destek almak istiyorsan soru sorduğun parçaların adını ( C1, U1, R3, D6 ) gibi adını koy ki aynı şeyden bahsedelim.
Şema nı adlandır bende hemen yazayım.