access tablodan istenilen satırları listwiew veya gridwiew de listelemek.

Başlatan aceylan07, 25 Ekim 2017, 21:31:10

aceylan07

projemde veri tabanım access. Çesitli boy ve alt özelliklerden oluşan ürünlerim var. şöyle özetleyeyim. Nalbur mağazası için yazıyorum. ray ve çekmece sistemleri üzerine. raylarının boyu 30 35 ..... 65 e kadar devam ediyo. gri ve beyaz secenegimiz var. Bunlar bir tablo. Bask a bir alt malzemeleri var. bu 2. tablo. Alt ürün tablolarıyla toplam 5 tablom oluşmakta. iki yolum var. Ya her gruba bir tablo oluşturucam ki bu 100 den fazla tablo anlamına gelmekte yada bu 5 tablo gurubundan bana lazım olan verileri satırlardan çekmek. yani örneğin
1. tablo 3. satir
2.tablo 5.satir
3.tablo 2.satir
4.tablo 6.satir 
5.tablo 1.satir
gibi..
nasıl bir yol izlemeliyim sizce.
şimdiden teşekkürler

ÜC

Hepsini tek tabloda toplasan olmazmı ?

menteşenin senin anlatımına göre alt grup olduğunu varsayalım. Tüm alt gruba ait alanları tek tabloda toplasan

malcinsi    uzunluk    ebat 
--------------------------------------
ray             35            -
ray             60            -
menteşe      -             2     

aceylan07

tek bir tabloda toplamayı düşünüyorum da tablo içerisinden bana lazım olan 2 veya 3 satır veri çekmem lazım. şuan yapabildiğim tabloyu tamamen çekmek. tablo içinden satır satır veri nasıl çekerim.

Epsilon

Veritabanlarında  bir açıklamaya ait tüm detaylar (field lar) aynı tabloya (table) a alınır.Sorgularda "Renklere" "Boyutlarına"  vs gibi kriterlere sıralanması yaptırılır veya arattırılır.

Eğer devamlı artacak olan bir bilgi olacaksa (stoka malzeme girişi veya stoktan malzeme çıkışı gibi)Bu bilgileri tutmak için de "GIRISLER" ve ""CIKISLAR" diye tablolar oluşturulur.Bu tabloların bir birleriyle bağlantısı(Relations) larıda ayarlanır.
v.s uzun ve biraz karmaşık konudur.

Öğrenilmesi zaman ister tecrübe ister .vs vs

aceylan07

stok hareketi olmayacak sabit kalıcak. en fazla güncelleme yapılır listede.

arattirma ve sonra listeleme olayında takildim zaten bende ?

muhittin_kaplan

SQL i araştırınız.
(select* from tablo where stokno=5 tablodan stok numarası 5 olan tüm kayıtları getirir.)

aceylan07