3S 11.1V Lipo Bataryanın Akım ve Gerilimini Okumak

Başlatan volkanbilgili, 27 Ekim 2017, 04:37:16

volkanbilgili

Bitirme projemizin bir parçası olacak batarya yönetim sistemini yapıyorum. 3S Lipo batarya kullanacağız fakat akım ve gerilimini seri bir şekilde ölçmemiz gerekiyor. Hangi komponent ve çipi kullanmalıyım. Bunları hangi devre şeması üzerinden gerçekleştirebilirim. Lütfen yardım edin, tez toplantılarımızda hiçbir ilerleme kat edemiyorum, strese girdim. Lütfen...

ziyaretci

hkalaycioglu

voltajı gerilim bölücü ile ölçebilirsin, akımı ise voltaja seri bağlı direncin yüke giden ucu üzerindeki voltajı okuyarak ölçebilirsin.

ete

3S lipodan beslenen bir sistem ile ölçme yapacaksanız mutlaka harici veya Pic işlemcilerin Fixed Voltaj Modülü gibi bir modülden referans voltajı almanız gerekir. Aksi halde pil boşaldıkça referans noktanızda değişir ve ölçümleriniz hatalı olur. Normalde 12,6V ile 10V aralığında olması gereken bu pili hem kullanıp hemde gerilimini ölçmeniz gerekiyor. Akla hemen bir gerilim regülatörü bağlayıp 5V elde ederim ve voltaj düşsede bu gerilim değişmez gibi bir fikir geliyor ama gerçekte bu bir noktaya kadar doğru oluyor ama bir noktadan sonra şaşıyor bu fikir. FV modül seçimli olarak bir kaç referans voltajı verir ve bu voltaj ADC ölçümlerinde referans gerilimi olarak kullanılır. Size düşen seçtiğiniz gerilime uygun bir gerilim bölücü yaparak pil voltajını ölçmek olmalı. AKım ölçme konusunda küçük değerlikli bir direnç ve opamp yardımı ile bir sistem kurabileceğiniz gibi ACS712 akım sensörünüde kullanabilirsiniz bu sizi bir çok elemandan kurtarır basit bir tasarım yapmanızı sağlar.
İşin temelninde bir işlmeci olmalı FVM (data sheetlerde buna FVR fixed Voltage Reference deniliyor) üzerinde olan bir işlemci seçmeniz uygun olur. Tabiiki projenin detaylarını bilemediğim için daha fazla tavsiyede bulunamıyorum. LCD vs yok ise basitçe 12F1822 kullanabilirsiniz. LCD vs var ise pin sayınıı artırmak adına 16F1827 kullanmanız uygun olur.
Bu söylediklerimin hepsini daha önce defalarca yaptım ve uyguladım. Hatta aynı 3S Lipo ile çalışan bir güneş enerjisinden şarj olan ve geceleri sabaha kadar yanan bir ışık sistemimde var. Bu söylediklerinizin akım ölçme kısmı hariç bu sistem üzerinde çalışıyor. Akım ölçme konusunda defalarca projeler yaptım. Örnekleri aşağıdaki linkte de mevcuttur. Hatta bir projede bu sensörü kullanan kişiye yardımclı olduğum güncel bir linkte vereyim inceleyin;

http://etepic.com/index.php/topic,3944.msg37164/topicseen.html#new

Konu başlığı farklı bir şey olsada işin temelinde ACS712/30Amper sensör kullanımına dayanıyor. Sensörün farklı modelleri var 5A-20A ve 30A lik modeller. Kullanım şekli aynı sadece hesaplama makismum akım değerine göre yapılıyor o kadar.

Basit bir iş ve işin genelini kısmende olsa anlattım. Bundan sonra daha sepsifik sorular
sorarsanız yanıtlarım. Gerekirse programda ayrdımcı olabilirim. Ancak Basic kullanırım ben farklı derleyici kullanırsanız işin mantığını anlatırım siz uygularsınız.
Başka bir şeyede ihtyacınız yok sanırım.

http://etepic.com/index.php/topic,377.0.html

Ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com