Malzeme seçimi

Başlatan yldzelektronik, 27 Ekim 2017, 14:51:14

yldzelektronik

Merhaba,

Bir proje için bazı malzemeler seçmem gerekiyor. Kullanılacak malzemeler ile ilgili yönlendirmelere ihtiyacım var.

Dış ortam çalışacak cihaz.Haliyle -40/+85 derece olarak düşünülebilir. İhtiyacım olan malzemeler;

• Anlık 6 Watt tüketimi olan bir cihazım var. Bu cihazı göndüz çalıştırabileceğim solar panel
  • Bu cihazı, güneşin çıkmaması ihtimaline karşı bir hafta çalıştırabilecek batarya grubu
  • Bataryalar için charger

Daha önce sahada güneş panellerini kullanmadım.Böyle durumlarda nelere dikkat etmek gerekiyor?
Batarya grubunu, solar panelleri vs seçerken nelere dikkat etmek gerekir?
Toplam güç ihtiyacımı nasıl hesaplamalıyım?
Bir de tedarik konusunda bildiğiniz firmalar var mı?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

yldzelektronik

Acaba önerebileceğiniz herhangi bir şey yok mu?
Kişinin başına gelen hayır Allah'tandır. Kişinin başına gelen şer nefsindendir. Nefislerimizle kendimize zulüm ediyoruz.

Sozuak

Öncelikle  cihaz anlık 6 w derken bunu sürekli olarak mı algılamalıyız yoksa maksimum olarak mı bunu belirlemek lazım. Diyelim ki 12 voltta çalışan bu cihaz 6w tüketiyor sürekli. Bu da 0.5A demek. bir hafta 168 saat olduğuna göre 168/0.5 kabaca 84ah lık akü lazım tabi kayıpları vs hesaba katmadan. Bu cihaza ben olsam en az 90a/h lık akü kullanırdım. Normal şartlarda 20 wattlık panel yetebilir ama bulunduğunuz yerin güneş haritasını bilmeden  zor.  Dolayısıyla kış şartlarında  önerim 40-50 w panel kullanmanız. Bir de uzun süreli güneşsizlik durumunda akü grubunuz da yüksek kapasiteli olur ise onu kısa sürede doldurup 1 haftalık destek süresine ulaşabilmeniz için 100w (belki de 200w) panele çıkmak gerekir zira gece aküden yiyecek.
Sonuç olarak 6w lık basit bir tüketim gereksinimlerinize göre 700-800 TL yi bulur maliyet anlamında daha buna akü şarj ve besleme eklenecek. Eğer şebeke voltajı varsa panele hiç bulaşmadan akünüzü alıp şarj edin derim.

yldzelektronik

Anladım.Teşekkür ederim.

Şebeke ile beslenme mümkün değil.

Peki malzeme tedariği konusunda önereceğiniz firma var mı?

Sozuak

Eskiden bu isle ugrasan arkadaslar vardi. Deneysel olarak 100w panel ile 120ah gibi iki  aku baglamistim. Uzun zamandir pek vaktim olmuyor ama internette satan firma cok. Yasadiginiz yerde varmi arastirmak lazim kirik felan gelir kargoyla.