Yeni 20cent'lik MCU STM8S001J3

Başlatan MrDarK, 27 Ekim 2017, 15:25:10

MrDarK

STM yeni bir mcu üretmiş. Küçük boyutlu işlerde tercih edilebilir.

STM8S001J3 has small package and little number of pins, but still it embeds rich set of peripherals. Below some of key features of this device:

Core and system
Flexible clock control capable to use three clock sources: 2 internal (HSI 16MHz, LSI 128kHz), 1 external clock input.
Wide operating voltage range: from 2.95V to 5.5V
5 I/Os
8- and 16-bit timers

Memories
8k Flash
1k RAM
128 Bytes EEPROM

Conenctivity and debug
UART
SPI
I2C
Single Wire Interface Module

Analog
10-bit ADC with 3 channels

Detaylar = http://www.st.com/en/microcontrollers/stm8s001j3.html
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

sigmoid

remzi

Stm08 mikrolarin gürültüden etkilenmesi nasıldır acaba? Daha önce bunlarla çalışan oldumu?

Klein

Alıntı yapılan: remzi - 27 Ekim 2017, 19:15:37
Stm08 mikrolarin gürültüden etkilenmesi nasıldır acaba? Daha önce bunlarla çalışan oldumu?
STM32F103 lerden çok çok iyi.

yesilu

Program hafızasının ömrü 100 yazımlık mı, nasıl flash kullanmışlar bunda, diğerlerinin binde biri ömrü

remzi

Pic lerle karşılaştırırsak nasıldır? Pic ler benim için yeterliydi. Sırf fiyat için stm08 e geçmeyi planlıyorum.

baran123

Alıntı yapılan: remzi - 27 Ekim 2017, 20:16:00
Pic lerle karşılaştırırsak nasıldır? Pic ler benim için yeterliydi. Sırf fiyat için stm08 e geçmeyi planlıyorum.
İyi baya iyi,
PK3 hataları, XC8'in bugları ile uğraşmaktansa STM8S çok daha rahat bir geliştirme platformu sunuyor.
Daha önce IAR ile STM8S003F3 kullandım gayet rahattı.
Bende STM8S001J3 var en kısa zamanda denemeyi planlıyorum.

pwm.c

Alıntı yapılan: remzi - 27 Ekim 2017, 19:15:37
Bir kaç sene önce bir havlu makinesi sökmüştüm. üzerinde ST'nin 8s003f3p6 serisinden vardı. motordan gelen paraziten dolayı program hafızası çökmüştü. elimde bunun programlayıcısı olmadığı için yeniden kart bastım. parazitten etkilenmeyen mikrodenetleyici bulmak zor gibi.

_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

OptimusPrime

Eminmisin parazitten program hafızasının silindigine? Programlama moduna sokmak bu kadar kolay mı.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Epsilon

Alıntı yapılan: MrDarK - 27 Ekim 2017, 15:25:10
STM yeni bir mcu üretmiş. Küçük boyutlu işlerde tercih edilebilir. 1 adet alımda mcu'nun fiyatı 20 cent olarak görünüyor.

Muhtemel haberin linki aşağıda
Orada yazan ise:
"STMicro has launched a new 8-bit micro-controller that sells for $0.20 per unit in 10k quantities, a price not too far from the one of cheapest MCU, especially considering it comes with flash."

"STMicro  tek kalemde 10bin adet sipariş verildiğinde 0,20 USD dolara  satacağı 8 bitlik MCU yu açıkladı.Bu fiyat en ucuz MCU ların fiyatına uzak değil ,özellikle flash ile birlikte geldiği dikkate alınırsa " diyor
https://www.cnx-software.com/2017/08/01/stmicro-introduces-20-cents-stm8s001j3-8-bit-mcu-in-8-pin-package/

Okan AKÇA

Yüksek adet olsa bile piyasada bu rakamlara almak biraz zor.

remzi

100 adet'li fiyatlar aliexpress'te 0.21USD/adet olarak alabilirsiniz.