Kızılötesi Sensörlerin Engel Tanıma Noktaları

Başlatan Teğmen, 30 Ekim 2017, 16:23:43

Teğmen

Merhaba ,
Benim şu şekilde birkaç sorum olacak.
1.Diyelim ki karşılıklı 2 tane karta (Tx-Rx Verici-Alıcı)olacak şekilde 1-2 tane IR led takıldı.Bu iki kartın arasında sürekli bir sinyal alışverişi oluyor ve eğer sinyal kesilirse engel olduğu analaşılıyor.
Bildiğim kadarıyla temel mantık bu?
Peki algılanacak engelin ölçüleri önemli mi?Veya algılaması için yeterince led kullanmak adına yerleşim hesabı var mıdır?Veya kaç adet led kullanmam gerektiği için ?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

F.T

Kızıl ötesi hüzmeyi engelledikten sonra iletişim kopar.Bu engelin boyutu bana göre kızılötesi hüzme yi örtmesi yeterli.Oda çok büyük bir boyut değil.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

ozgurelkt

Tecrübe ettiğim için yazıyorum.   Otomatik kapılar için  kapı arasında biri olduğunda kapının kapanmaması için kullanılan devrenin tasarımını yaptım. kızılötesi led ve alıcı ile ..  Zeminin parlaklıgı  .. kapıdaki çamın yansıması bunların hepsi etkiliyor. yani   IR led  verdiğiniz gerilim önemli ..ledin parlaklığı çok  kuvvetliyse  yanlardaki cisimlere çarpan ışık devreyi tamamlıyor.. tabi alıcı gözün konumu falan önemli.. Hesabı var mı biliyorum ama deneme yanılma ile en idealini bulmustum.

sezgin05

İnfrared ışığın hüzmesini belirleyen birkaç faktör var. Bunlardan 1. ledin ışık açısı 2. ledin önüne koyulan mercek  3. ledin yerleştirildiği boru tarzı tünel  4. ise ledin önüne konulan transparan camlar. Bu arada aynı cam ver cek alıcınında önüne yerleştrilidiğinde hassasiyet daha da artar. Eğe çizgisel bir hat kontrolü yapmak isterseniz infrared  led yerine oyuncak lazer anahtarlıklardaki lazer led kullanabilirsiniz. Bu şekilde 40- 50 metrede bile verim aldım

Teğmen

@sezgin05
Bu çapraz tarama diyorlar sanırım.O nasıl gerçekleşmekte ?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

sezgin05

Tam olarak neden bahsettiğinizi bilmiyorum ama filmlerdeki gibi bişeyse lazer ışıktır

Teğmen

Karşılıklı kartlarda alıcı verici kartlar olduğunda ortadaki engeli çapraz tarama metoduyla bulma bahsettiğim konu.