LM317 Giriş Çıkış Voltaj Simülasyon Sorunu

Başlatan Teğmen, 31 Ekim 2017, 14:46:20

Teğmen

Merhaba
Akü şarj devresi için LM317 entegresini kullanacağım , datasheette bulunan tipik bağlantı şekil ve hesabına göre devreyi kurmama rağmen
girişe verilen voltaja göre çıkış değişiyor.Oysa hesapta
[latex]V=1.25*(R2/(R1+1))[/latex]
Yani girişe bağlı değil.
Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

HexfeT

1- Giriş voltajı formülün verdiği değerin altında.
2- Eleman değerleri ya da konumları yanlış.
3- LM317 bozuk.

Teğmen

@HexfeT simülasyonda denedim yazmayı unutmuşum.Yan bozuk olamaz sıkıntı şu atıyorum 35 V veriyorum girişe 15.6 gösteriyor 25 V veriyorum yine 15.6 gösteriyor.Aynı devreye 15 veriyorum 13.8 gösteriyor.Zaten hesabıma göre hep 13.8 gösterecek şekilde direnç hesabı yaptım.Bu simülasyon programının sıkıntısı mı acaba gerçekte sorun çıkmayabilir mi?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

kudretuzuner

Merhaba,
LM317 kararlı bir entegredir.Simülasyon yapmaya gerek yok,datasına göre devreyi kurun çalıştırın.
http://pdf.datasheetcatalog.com/datasheets/560/275630_DS.pdf
Amatör

Teğmen

Anladım kurdum devreyi çalıştırdım da fakat şöyle bir sorum olacak ;

Alıntı yapılan: Teğmen - 31 Ekim 2017, 14:46:20

Datasheet hesabına göre çizilen bu devrede R2 ve R3 dirençlerinin sadece oranı önemli .
Peki niye mesela 1Kohm 10Kohm alıyoruz da 5ohm 50 ohm almıyoruz?
@kudretuzuner

HexfeT

Oran sabit iken direnç değerleri düşerse; geri bildirim için boşuna yüksek akım akıtmış oluruz, verim düşer. 

sinus

Iadj=50uA ve Vref=1.25V değerleri nedeniyle her direnci kullanamıyorsunuz.

polleme

Alıntı yapılan: Teğmen - 31 Ekim 2017, 14:46:20
Merhaba
Akü şarj devresi için LM317 entegresini kullanacağım , datasheette bulunan tipik bağlantı şekil ve hesabına göre devreyi kurmama rağmen
girişe verilen voltaja göre çıkış değişiyor.Oysa hesapta
Yani girişe bağlı değil.
Bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Bu formül hatalı sanki, bana mı öyle geliyor? Doğrusu Vo=1.25 x (1+ R2/R1) olmalıydı.

kudretuzuner

Merhaba,

Vout=Vref(1+R2/R1) + IadjR2

Data bilgilerindeki formül budur."Teğmen" arkadaş data harici çıkışa seri R1 direnci koymuştur.Data bilgilerinde R1 direnci çıkış ile adj arasındadır.R2 ise adj ile şase arasındadır.Formülde başka direnç hesaba girmiyor.
Amatör

devrecii

Smps devresinde çok basit değişikliklerle volt yada amper ayarlaması yapabilirsin neden lm317 kullanıyorsun

lm317 ısınmayacak mı ?  eğer lm 317 kullanacaksan  220/15v trafo ile   smps hiç uğraşmadan yapabilirsin.

Bu arada , smps yapıp çalıştırdın mı ?

Teğmen

@polleme @kudretuzuner kurduğum devre LM317 datasheetinde bulunan Battery Charger Circuit devresinin aynısıdır.Formülü de ordan yazdım.

Teğmen

Alıntı yapılan: kudretuzuner - 31 Ekim 2017, 21:50:04
Merhaba,

Vout=Vref(1+R2/R1) + IadjR2

Data bilgilerindeki formül budur."Teğmen" arkadaş data harici çıkışa seri R1 direnci koymuştur.Data bilgilerinde R1 direnci çıkış ile adj arasındadır.R2 ise adj ile şase arasındadır.Formülde başka direnç hesaba girmiyor.
Bu bilgiler datasheette verilen typical application kısmıdır.Ve verilen entegrenin ayarlı voltaj regülatör olarak kulanıldığında verilen bilgilerdir. Yani Battery Charge kısmı devresi formülü değildir.

Alıntı yapılan: mustafayilmaz - 31 Ekim 2017, 19:06:01
Iadj=50uA ve Vref=1.25V değerleri nedeniyle her direnci kullanamıyorsunuz.

Bu kısmı biraz açabilir misiniz ?

polleme

Alıntı yapılan: Teğmen - 01 Kasım 2017, 08:36:15
@polleme @kudretuzuner kurduğum devre LM317 datasheetinde bulunan Battery Charger Circuit devresinin aynısıdır.Formülü de ordan yazdım.

Tamam şimdi oldu. Teşekkürler.

asma

Alıntı yapılan: Teğmen - 01 Kasım 2017, 08:41:08
Bu bilgiler datasheette verilen typical application kısmıdır.Ve verilen entegrenin ayarlı voltaj regülatör olarak kulanıldığında verilen bilgilerdir. Yani Battery Charge kısmı devresi formülü değildir.

Bu kısmı biraz açabilir misiniz ?
Merhaba
Formülde değişen bir şey yok. Aynı formül iki devre için de geçerli. Sondaki Iadj x R2 ilavesi çoğu zaman hesaba katılmaz. Ancak siz 240 ohm örneği yerine 1K kullanarak hesaba katılmayan değeri 4 le çarpıyorsunuz.
Bu durumda onu da hesaplamanız gerekir.
Ayrıca sizin yazdığınız formülasyon hatalı olduğu için düzeltme ve ilave gereği duyulduğu açık.
Iadj üretici firmanın belirtebileceği 50-100uA değerinde olabilir.
Sizin R1 direnciniz ise referans gerilimi (1.25V) ile alakalı olarak gerilim bölücü dirençlerden geçen akımı belirler.
Basettiğiniz uygulamada bu değer 5mA iken siz 1,25mA kullanıyorsunuz.
Standart değerlerden 220 ohm ve 2,2kohm kullanmanızı öneririm.
Formüle göre iki direnç kombinasyonu farklı çıkış verir.
1k ve 10k için 13,75V + 1V (100uA için)
220 ohm ve 2k2 için 13,75V + 0,22V olur.
Kullandığınız dirençlerin +-%5 töleransı olduğunu düşününce önerilen R1 değeri için formüldeki +Iadj x R2 nin görmezden gelinebileceği anlaşılır.

Kolay gelsin.

Teğmen

teşekkür ederim bilgilerin için;
Fakat 5 mA yerine 1.25 demişsin bunun ne zararı olabilir?
Datasheette belirtilmeyince ben anlayamadım?
Alıntı yapılan: asma - 01 Kasım 2017, 12:54:45

Kullandığınız dirençlerin +-%5 töleransı olduğunu düşününce önerilen R1 değeri için formüldeki +Iadj x R2 nin görmezden gelinebileceği anlaşılır.

@asma
Bir de burada R1 direnci demişsiniz ama formüldeki Iadj*R2 değil mi ?