Tertemiz Bir Besleme :)

Başlatan AXI, 02 Kasım 2017, 09:00:57

AXI

Merhabalar.
Diyotlarla, optolarla , hall effect sensörlerle gürültü önlemelerine ne kadar dikkat etsemde ara ara farklı farklı gürültü sıkıntılarıyla uğraşıp duruyorum.
Ve bu sıkıntıların pek çok kezde giriş gerilimindeki doğal gürültüsünden (kötü converterlerden elde edilen elektrik) kaynaklandığını fark ettim. Yani kullanılan adaptörler değiştirildiğinde devrede haberleşme sıkıntıları, resetlenmeler vs. oluyor.

Bunların benim yetersiz devre izolesi ve gerilim filtrelerimden kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Ama yinede kötü bir adaptörden alınan elektrikten ektilenmemek için bir fikri sizlere danışmak istiyorum. Tabiki DC gerilimle beslenmek zorunda olan devreler için;

Devre besleme girişindeki gerilim ilk önce  AC ye sonra tekrar temiz bir devre ile (belki linear power supply ile) DC ye çevirerek tüm gürültü sorumluluğunu sıfırdan ele almış olur muyuz? Ve hatta piyasadaki en temiz DC üreten modülü bu ac ile besleyerek en temiz DC yi : ) elde etmiş olur muyuz?

"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

sifirzero

BİSMILLAHİRRAHMANİRRAHİM
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

AXI

Alıntı yapılan: serkancetin - 02 Kasım 2017, 09:07:43
BİSMILLAHİRRAHMANİRRAHİM

Günaydın. Evet bencede tohaf ama daha iyi bir çözüm bulamadım.
"Hedeflerin bittiği tek yer, YENİ hedeflerin başlangıcıdır"

sifirzero

Beslemeyi besmele gibi okumak daha iyi geldi.
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

ibocakir

Devre girişine BNX022 filtre koyabilirsiniz. Ya da süzmek istediğiniz özel frekanslar için de kendi L-C devrenizi ekleyebilirsiniz. Örneğin 10uH - 100 uF gibi.

Eugene

En temiz besleme batarya olacaktır. Çok kritik ise devrenizde önce pili şarj eder ardından kullanırsınız. Onun haricinde klasik filtre vs.
Toleransınız nedir? Yani size göre temiz olması için hangi kriteri sağlamalı?

OptimusPrime

PCB tasarimina bak derim. Toprak hattinin plaka uzerine yayilisinda sorun veya sinyal guc hatlarinin birbirlerinden etkilenmesi soz konusu olabilir. Farkli beslemelerde farkli sonuclar dogrudan aklima PCB tasariminda hata ihtimalini getiriyor. Zaten donanimsal cozumlerinde ise yaramamis. Varsa PCB cizimin ekle goz atalim.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||