GPRS modem üzerinden herhangi bir internet sayfasına veri gönderimi

Başlatan kasaba55, 04 Kasım 2017, 16:45:50

kasaba55

lütfen yardım edin!!!! elimde bir gprs modem var bu modem üzerinden AT komutlarıyla istenilen bir internet sayfasına belli formatta bir veri yollamak istiyorum bunu nasıl yapabilirim

fide

Öncelikle elindeki gsm modülün ismini söylersen yardımcı plnamız daha kolay olur. (Sim kart, anten, besleme tamam olduğunu varsayıyorum.)
1) usb seri dönüştürücü ile at komutu gönderip düzgün cevap aldığını teyit et. Çoğu modül 115200 baud rate de sorunsuz çalışır.
2)Telit modüller için rsterm isimli uygulama var. Quectel modüller için rstermin bir benzeri program var komut ve syntax yapısını, ne gönderip ne aldığını bu programla görürsün.
3) gsm şebekesine bağlandığını uygun at komutuyla(gsm modülü bilmediğim için komut tahmini yapamıyorum) kontrol et.
4) at#gprs=1 vb komutla gprs aktif et
5) bağlanacağın sitenin adresininin ip kısmını soket açarak çağır
6) açacağın sayfayı çağır
( quectel modüllerde 5ve6 basamaklar tek adımda yapılıyor)
7 sayfa responsunu al.

Bu arada dikkat etmen gereken nokta modül ile çağırdığın sayfanın ip ile erişilebilen bir sayfa ( dedicated server ile sunulan bir sayfa / site ) olması gerekir. Gsm yada wifi modüllerle her sayfaya yada siteye ulaşamazsınız.

Eğer mcu kullanacaksanız önce kesinlikle seri portla simule edin sonra mcu ile test edin.
Kolay gelsin.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com