RANE 30B microGRAPHIC EQUALIZER

Başlatan ipek, 05 Kasım 2017, 21:20:37

ipek

Rane 30B Mono 30 band microGRAPHIC EQUALIZER edindim haspel kader, arkasında iki adet stereo Jak ve dişili erkekli XLR fiş mevcut,arkasında bu pinlerin ne olduğunu gayet açık bir şekilde yazıyor ,fakat differansiyel bir yapı mevcut galiba (-) input ve (+) input pinleri mevcut ,giriştede çıkışdada bu ibareler mevcut,tek pinler bağlayınca ses geliyor sıkıntı yok ,ama sanki bir şeyler eksik gibi,iki pindende ayrı ayrı ses gelsede birleştirince tamamen gidiyor Marantz amplifierimde EQUALIZER takmak için bypass köprüleri mevcuttu bu köprüleri söktüm ve bağlantıyı kullanma kılavuzuna uyarak harfiyen yaptım,tabi adam buraya kendi cihazını bağlamak için yapmış onun - ve + pinleri yok,sanırım Pro seslendirme gereksinimleri için üretilmiş alet,şimdi sorum şu ,herhangi bir devre falan yapmadan basit bir terminasyon ile düzeltebilirmiyim ?

Sozuak

Bahsettiğiniz bağlantı tiplerinden xlr üzerinden yapılan  balanced  tipi aynı sinyalin fazları terslenmiş iki kopyasının  gönderilmesi esasına dayanır. Böylelikle diferansiyal amp devrelerinde yükseltilirken her iki bağlatı uçlarından ulaşan gürültü sinyali yükseltilmez böylelikle parazitten kurtulunur. Siz cihazdaki unbalanced bağlnatıyı kullanarak sinyali işlemek durumundasınız. Bunun da size dez avantajı yok çünkü kısa mesafe kablolar ile gürültü problemi (parazit) yaşamadan zaten istediğinizi alıyor olacaksınız.  Yani kısacası profesyonel sistemlerdeki gibi uzun kablolarla bağlatı sağlamadığınız için o kablolardan oluşan parazitten kurtulmayı amaçlayan xlr konnektörlerle yapılan bağlantı ile kısa mesafede kullanılan unbalanced bağlantının size getirisi yada götürüsü yok. Seste de fark yaratmaz.   

OG

Sinyal girişindeki soğuk uç ile gnd ucunu birleştirip tek uç (gnd) olarak çıkın, sıcak ucu da canlı uç olarak kullanın, muhtemelen biraz gain vermek gerekecektir.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Sozuak

Cihazda hem balanced hem de unbalanced giriş/çıkış var görünüyor.