Osiloskop Nasıl Kullanılır ?

Başlatan Teğmen, 07 Kasım 2017, 08:40:14

Teğmen

Merhaba ,
Rohde & Schwarz model 4 kanallı dijital bir osiloskop mevcut.
Fakat genel olarak nasıl kullanılır kanallara en çok ne kadar gerilim uygulanır bu bilgi nerede yazar (Kılavuzu yok şu an) kısacası osiloskopla ilgili ilk kullanmaya başlayacaklara temel tavsiye ve bilgileriniz nelerdir ?

İyi Çalışmalar Herkese
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Zoroaster

Ilk tavsiye;

Bu scopu birak cok ucuz bir Cin mali scopla calis.
Seytan deliginden kacti.

Teğmen

Usta bunu öğrenmem gerekiyor başta zaten kullanmayacağım öğrenmeden.Neden öyle dediniz birde ? @Zoroaster
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

cetin1990

Yakarsın diye demiştir. Pahalı bir marka.

Teğmen

@cetin1990 anladım zaten de ustanın belki başka kastettiği vardır diye düşündüm.
Zaten aktif kullanmadan önce iyice araştırıp öğreneceğim.

Zoroaster

Cok degerli bir cihaz var elinde. Ben olsam onu gundelik siradan islerde kullanmazdim.
Seytan deliginden kacti.

Teğmen

@Zoroaster usta zaten gündelik işlerde değil o yüzden öğrenmeye çalışıyorum Ben hep analog osiloskop kullandım bu çok karışık geldi zarar vermemek için önce her detayıyla öğrenmek istedim.

Teğmen

Bu seriden bir osiloskop @Zoroaster usta üzerindeki fonksiyonları biraz anlatabilir misiniz?
İlk başta mesela 1.Kanala kaç volt gerilim max uygulanabilir gibi

Epsilon

Teğmen forumda sorduğunuz sorular genel sorular.O skobun sayfalarca kullanımını anlatan manueli vardır.Modelini bile yazmadan kolayca yardm alamazsınız.Ayrıca youtube ta kullanımına ait videolar vardır seyreder anlamadığınız yeri sorarsınız.Unutmayınki soruda ilmin yarısıdır.

polleme

Hep söylediğim gibi önce okuma, araştırma. Sorarken bile bilgiye sahip olmalısınız. Ben en az 4-5 kitap veya kaynaktan araştırıp okumadan hiçbir şeyi sormam. İyi bilmediğim bir konuda soruma aldığım cevabı da anlayamam çünkü.

Teğmen

Ustalar ben şumun için başta genel soruyorum kaynakların hangi kısımlarını araştırayım hangi kaynaklara bakayım diye yoksa çok yanlış yönlendirmeler yapılıyor 1 saatlik konuya 1 hafta ayırıyorum.
Alıntı yapılan: Epsilon - 07 Kasım 2017, 13:16:24
Teğmen forumda sorduğunuz sorular genel sorular.O skobun sayfalarca kullanımını anlatan manueli vardır.Modelini bile yazmadan kolayca yardm alamazsınız.Ayrıca youtube ta kullanımına ait videolar vardır seyreder anlamadığınız yeri sorarsınız.Unutmayınki soruda ilmin yarısıdır.
manueli yok diye başta söylemiştim usta o arada zaten arıyordum işte tam da bu yüzden genel sorular soruyorum ki faydalı kaynaklar önerilsin diye.Nitekim şu an ingilizcesini buldum.Başta almancasını buldum ama almancam olmadığı için çevirememiştim.

cetin1990

O pahalı skobu niçin almıştınız?
Hediye olabilir mi?

Teğmen

Alıntı yapılan: cetin1990 - 07 Kasım 2017, 16:11:31
O pahalı skobu niçin almıştınız?
Hediye olabilir mi?
Neden hediye ?

cetin1990

İhtiyaç nedeniyle alınmış olsa kullanmayı bilirsiniz bilmediğiniz "şeye" bu kadar para verilir mi? Skobun kralını aldınız, fakat kullanamıyorsunuz? olacak iş değil. Eminsiniz değil mi markadan? Hediyedir diye düşündüm.

Alıntı Yap1.Kanala kaç volt gerilim max uygulanabilir gibi

Skobun probunı taktığınız kısımda kac volt maksimum uygulanacağı yazar. Misal 1000V maks. der.