STM32 Can Voltaj Uydurma

Başlatan hwdesigner, 07 Kasım 2017, 11:44:42

hwdesigner

Merhaba. Bildiğiniz gibi STM32 serileri 5V da çalışmıyor. Genel olarak 3.3V da çalıştırdığımızı düşünürsek I2C üzerinden 5V ile çalışan bir sensöre bağladığımızda voltaj uydurmak gerekiyor. 74LVC2T45 yada N kanal bir mosfet ile yapılabilir.

Peki aynı durum CAN de de geçerli mi acaba diye düşünmeden edemiyorum. Fiziksel katman olarak 3.3V ile çalışan SN65HVD230 kullanıyorum. 5V ile çalışan SN65HVD251 ile sorunsuz çalışır mı ?

magnetron

TTL lojik High 2.4 V tan sonra olduğu için STM32 çıkışını direk CAN transceiver'a bağlayabilirsiniz

STM32 girişleri "five volt tolerant" ise onu da direk bağlayabilirsiniz

yok tolerant değilse entegrenin çıkışı ile STM32 girişi arasına 4.7 K koyabilirsiniz

ben bu yöntemle 75176 RS485 entegresini bağlıyorum

hwdesigner

Alıntı yapılan: magnetron - 07 Kasım 2017, 12:01:25
TTL lojik High 2.4 V tan sonra olduğu için STM32 çıkışını direk CAN transceiver'a bağlayabilirsiniz

STM32 girişleri "five volt tolerant" ise onu da direk bağlayabilirsiniz

yok tolerant değilse entegrenin çıkışı ile STM32 girişi arasına 4.7 K koyabilirsiniz

ben bu yöntemle 75176 RS485 entegresini bağlıyorum

5V da çalışan bir CAN transceiver ile 3.3V da çalışan bir CAN transceiver sorunsuz çalışır yani hocam. Stm32 nin can pinlerinin 5V tolerans olduğunu duymuştum. Ancak mümkün olduğunda voltaj eşitleme olaylarına dikkat ediyorum.

Bu arada hocam max3485 485 yerine neden 75176 tercih ediyorsunuz.

magnetron

hatta sadece 1 master 1 slave var başka bişey yok o yüzden farketmiyor

dumansiz

İngilizcen varsa, Datasheet'in 30.sayfasından itibaren gerekli bilgiler verilmiş.
Datasheet'in birçok yerinde "uyumludur" ifadesi geçiyor.

Örnek:
The 3.3 V supplied SN65HVD23x family of CAN transceivers are fully compatible with 5 V CAN transceivers

Ufak tefek farklılıklardan da bahsediyor tabi.

Ben kullandım ve haberleştim.

hwdesigner

Alıntı yapılan: dumansiz - 07 Kasım 2017, 15:17:35
İngilizcen varsa, Datasheet'in 30.sayfasından itibaren gerekli bilgiler verilmiş.
Datasheet'in birçok yerinde "uyumludur" ifadesi geçiyor.

Örnek:
The 3.3 V supplied SN65HVD23x family of CAN transceivers are fully compatible with 5 V CAN transceivers

Ufak tefek farklılıklardan da bahsediyor tabi.

Ben kullandım ve haberleştim.

Anladım hocam. Teşekkürler. Gözden kaçırmışım. "Many users value the low power consumption of operating their CAN transceivers from a 3.3-V supply. However, some are concerned about the interoperability with 5 V supplied transceivers on the same bus. This report analyzes this situation to address those concerns"