Tozdan Etkilenmeyen duman dedektörü

Başlatan askb, 07 Kasım 2017, 13:54:53

askb

Merhaba arkadaşlar,
Fabrika ortamında kullanılmak üzere duman dedektörü arıyorum.Ama  tozlu bir ortam olduğu için, zamanla tozdan dolayı devreye girmeyecek bir ürün arıyorum. Mevcuttaki duman dedektörleri aşırı toz birikmesinden dolayı devreye girebiliyor. bunu engellemek için,Periyodik aralıklarla temizleme işlemi yapılması gerekiyor. Böyle temizlik yaparak çözüm üretmek istenmiyor.
Tozdan etkilenmeyen bildiğiniz bir ürün var mı.? 

ahmet_zxc

duman dedektörü değil de ordaki kritik malzeme ne ise ona duyarlı sensör kullan.

hidrojen dedektörü, alev dedektörü, sıcaklık dedektörü vs vs..

bu arada birçok sensör zaman içinde ki kirlenmeyi anlayıp tepki vermiyor.. ama limitleri var tabii ortam hakkında bişey bilmiyoruz.

OptimusPrime

duman dedektorunun espirisi IR alici ve vericidir. Toz ucusunca IR alici vericiden yansiyani gorebiliyor demekki. Bu en basit yontem tabi. Bildigim kadariyla siemens in bir urunu var. cihaz ne tur bir duman algiladigini cozebiliyor (mesela pamuk mu yun mu kagit mi yaniyor vs vs) bu cihaz toza dayaniklidir diye tahmin ediyorum. boyle ucuz toz numaralarini yememesi lazim. tabi bu kullanilan sisteme uyar mi orasida ayri bir konu.
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

askb

Metal işleyen bir fabrikada kullanılacak. Duman tahliyesi için otomatik veya manuel kontrol ile açılan kapaklar için kullanılacak. Duman algılandığında, kapak yakınındaki duman sensörü ile algılama yapılacak ve kapak açılacak. İstenen otomasyon kısaca bu şekilde.
Ama işletme sahibi,Tozdan kirden etkilenip devreye girmesin bakım gerektirmesin istiyor.
Syn. OptimusPrime  Siemensin hangi ürünü. Link verebilirmisiniz.

ErsinErce

Kapak switch lerinden bilgi alsanız daha sağlıklı olmaz mı? Her zaman müşteri isteği doğru olan anlamına gelmez.