1KVA Trafo Çıkış gerilimini düşürme.

Başlatan Mucit23, 09 Kasım 2017, 16:47:25

Mucit23

Selamlar

220/14 1KVa trafo var. Bu trafonun çıkış gerilimini ayarlamak için hazır bir ürün bakıyorum. Trafonun giriş gerilimi düşürebilecegimiz gibi yaklaşık 50 a çekilen çıkışı da düşürebiliriz. Yük doğru akımla çalışıyor. Şuanda trafonun çıkışı doğrultulup doğrudan yükü besliyor.

Böyle hazır bir ürün varmıdır?

Cemre.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 09 Kasım 2017, 16:47:25
Selamlar

220/14 1KVa trafo var. Bu trafonun çıkış gerilimini ayarlamak için hazır bir ürün bakıyorum. Trafonun giriş gerilimi düşürebilecegimiz  yaklaşık 50 a çekilen çıkışı da düşürebiliriz. Yük doğru akımla çalışıyor. Şuanda trafonun çıkışı doğrultulup doğrudan yükü besliyor.

Böyle hazır bir ürün varmıdır?

Yük nedir? Çıkış gerilimi düşünce (yükün besleme gerilimi) çekeceği akım da düşecek mi?

Mucit23

Yük bir elektromıknatıs aslında. Yaklaşık 0.25ohm R si var. Yük gerilimi düşünce çektiği akımda düşecek dolayısıyla. İstenen de bu zaten.

fahri-

Klasik dimmer en basit çözüm olabilir. Kolayca denenebilir.

Cemre.

220V tarafına varyak düşünülebilir belki...

F.T

Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

asma

Merhaba
Ayarlı olmaz ama azaltma konusunda yardımcı olacak basit bir deneme yapabilirmisin.
Tam dalga doğrultma yerine yarım dalga kullanırsan akım ve bobinede oluşan ısı azalacaktır. İşine yarar mı bilmem.
Kolay gelsin.

Mucit23

Varyak kesinlikle iş görür ama AC dimmeride denemem lazım. Dimleme Rezitif yükler için iyi çalışıyor ama Transformatör gibi indüktif yükler için nasıl sonuçlar doğurur tam bilemiyorum.

Transformatör ve Yük olarak kullanılan Elektromıknatıs sarılmış durumda.  Sorun Elektromıknatısın ısınması değil. Üretilen Akı çok fazla. Amaç Değişken bir manyetik akı elde etmek.

Zoroaster

Dogrudan DC voltaji PWM ile kiysan daha iyi gibi.
Seytan deliginden kacti.