220V icin led gostergeci

Başlatan eigenvector, 09 Kasım 2017, 20:15:39

eigenvector

Merhaba,
220Vac gerilimin baglandigini gostermek icin nasil bir yol izliyorsunuz? Yani amacim, mesela role ile 220V kontrol ederken kablolar takiliysa bunu gosteren bir led yakmak. Bunu yapmanin en sade ve guvenli yolu nedir?  Asagidaki devrede oldugu gibi, akimi kapasitor ile ayarlamak mantikli midir?

cevat1

10 Kasım 2017, 01:18:00 #2 Son düzenlenme: 10 Kasım 2017, 02:02:18 cevat1

Bunu kullaniyorum.

eeburakdemir

Merhaba,
Okadar karışık bir durum gibi düşünmene gerek yok. Ohm kanuna göre ne gerekiyor mesela, 220V ile led yakacaksın enerji geldiğini görmek için. 220V un önüne diyot bağla, seri olarak direnç bağla yeterli zaten. El tipi kalem havyalara bak çoğunda diyot göremezsin bile. Farkeder mi diyeceksin, diyotla kırpmış olursun. Tabi led de bir diyot ama çok da önemli mi enerji geldiğini görmek için okadar da değil. Yada diğer bir gösterme yöntemi , http://www.hatfon.com/AMPUL-NEON-4x10-6X13-DIRENCSIZ,PR-65225.html linkteki gibi neon lambalar vardır , ben bunlardan çok sık kullanırım. Bu lambayı 220k dirençleri seri bağlardım birde bu lambayı takardım çok da şık olurdu.
Asla pes etme...

eigenvector

Neon lamba iyiymis fakat smd olarak kullanabilecegim kucucuk bir cozum ariyordum. @cevat1 `in devresi guzelmis. Kapasitorle yapmak daha mantikli.
Tesekkurler.

mehmet

Smd diyorsunuz; ancak, güç hesabı
da yapınız. Seri direncin gücü veya
seri kondansatör kapasitesi ve gerilimi
ne olacak? Yalıtım kısımlarının durumu
nedir? Sırf sinyal görmek için pcb
üzerine 220VAC almak mantıklı mı?
nothing

eigenvector

Led icin 10-20mA yeterli oldugunu dusunursek:
200nF kapasite 15.9k ohmluk empedans ediyor ve bu durumda cevat1'in devresine gore 13mA akim akmasi gerekiyor. Simdi deneyini yaptim, 12mA akim ile calisiyor devre. Direnc ile ayarlamayi kayiptan dolayi istemiyordum. Kapasitorle cozulmesi daha hos oldu.
Kapasitorun gerilimi konusunda ise 1206 paketinde 400v ve ustu kapasiteler cokta pahali olmayan fiyatlara bulunabiliyor.

Bu devre, mesela soyle bir role kartina eklenebilir:
https://www.robotistan.com/1-way-5v-relay-module-tekli-5v-role-karti . Pcb uzerinde 220v var zaten.
Bir sikintisi var mi sizce?

mg1980

Rolenin bobin uçlarına paralel olarak bir direnç ve LED ekleseniz olmuyor mu ?

eigenvector

Hattin baglandigini ve enerjilendirildigini gostermek amacim. Oyle sadece mcu kisminda enerji olmasi anlasilir ve 220v olsa da olmasa da led yanar.

mg1980

LED yanınca role görevini yaptığında 220v nasıl olmayabilir...

eigenvector

220v kablosu takili olmayabilir :) fis takili olmayabilir vs.
Demek istedigim klemenslere ilgili kablolarin takildigi ve enerjilendirildiginin gostergesinin olmasi.