nHz frekanslı clock sinyali ile 2nHz sinyal üretmek

Başlatan pinyin, 11 Kasım 2017, 22:36:38

pinyin

Herkese merhabalar,
Elimde bulunan FPGA geliştirme kitinin clock hızı 450MHz ancak benim daha yüksek frekanslı bir sinyal kullarak PWM üretmem gerekiyor. PWM frekansını artırdığımda çözünürlük değeri azalıyor.Bunu engellemek amacıyla bir miktarda olsa elimde olan hızı artırmamın herhangi bir yolu var mıdır?

muuzoo

Merhaba,

Kullandığınız FPGA modeline bağlı olarak DCM (Digital Clock Manager) benzeri bir ip ile frekans ayarlaması yapabilirsiniz. Fakat benim asıl merak ettiğim nasıl bir uygulamada bu kadar yüksek bir PWM'e ihtiyaç duyuyorsunuz ? Bu kadar yüksek bir hızda ürettiğiniz işareti kartın dışına taşımak bile bir mesele hat empedansı v.b. sebepler yüzünden. Ek olarak bu işareti bir anahtarlama elemanına giriş olarak verecekseniz kullanacağınız elemeanı da merak ettim açıkçası.

İyi çalışmalar dilerim.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...

Zoroaster

TI nın DSC çiplerinde PWM Clock birimine giren frekansın vereceği çözünürlüğün daha üstünde çözünürlük elde edebiliyor. (pico saniye mertebesinde diye hatırlıyorum) Ancak jitter için sorunları vardı.

Eğer PLL yapısı yoksa yada pll çözümü istemiyorsan bu işi ancak harici kapasitörlerle yapabilirsin.

X clock sinyali olsun. Bunu değilleyerek X! sinyalini elde et.

X ve X! sinyallerini iki ayrı HP filitreden geçirip (Basit bir C/R) ardından  bunları OR işlemine tabii tutarsan Clock sinyalinin 2 katında sinyal elde edersin.

-------------------

Muzoo

20Khz pwm sinyali ile uğraşırken 10 bir çözünürlükte çalışırken 20Mhz civarında bir frekansdan bahsetmiş oluyoruz. Halbuki kullandığımız MOSlar olsa olsa 50Khz de anahtarlayabilir. Fakat bununla fazla ilgilenmiyoruz. Bu sadece % Dutynin 0 ve 100 a yakın bölgelerde anahtarlayamama sorunu oluşturur.

Bunu da ölü bölge ya da nonlinearite deyip kesip atarız.

Aynı durum 12v DC motorun 0.5v da dönememesine benzer. dolayısı ile -0.5 ....+0.5 v aralığı ölü bölgedir ama bu durumdan çok da rahatsız olmayız.

Seytan deliginden kacti.

MC_Skywalker

FPGA ile çok derinlemesine çalışma yapmadım ama; Basys 3 üzerindeki -1 speed grade olan ATRIX 7 FPGA, PLL konfigürasyon sonucu 800Mhz çıkıyor fakat 800Mhz hızına çıkıldığında ~0.65ns jitter değeri görülüyormuş

https://www.xilinx.com/support/documentation/data_sheets/ds181_Artix_7_Data_Sheet.pdf

PLL ile ilgili değerler 39. sayfadan bakılabilir. -3 speed grade olan artix 7 FPGA larda jitter dahada düşük.

muuzoo

@Zoroaster @pinyin

Ben yanlış algılamışım yazılanları. Doğrudan 450 Mhz PWM üretecek şeklinde anlamışım. O yüzden merak etmiştim bu kadar yüksek PWM ile ne yapacak diye. Yoksa @MC_Skywalker 'ın da dediği gibi yapılabilir ama jitter durumlarına dikkat etmek lazım. Kullandığı FPGA'nın marka ve modeline göre bu değerler de değişecektir.
gunluk.muuzoo.gen.tr - Kişisel karalamalarım...