26 Eylül 2018, 00:39:12

Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H


dikey çizgi sorunu

Başlatan ibo1973, 14 Kasım 2017, 16:56:04

ibo1973

eski cihazları ve nojtaljiyi seven ben eskilerden kalma bir amiga 1200 bilgisayarım var ancak onunda teknoloıjisi eski olduğundan modern monitörlerde kulanmak için scart to hdmi çevirici ordanda vga ya çevirip şimdiki monitörlerde kulanmak mümkün oluyor ancak dikey çizgi sorunu yaşıyorum ve çözemedim sorunu videoya bir bakarsanız çizgileri görebilirsiniz.
videodaki dikey çizgiler samsung led tvde ve tüplü kendi orjinal monitöründe çıkmıyor ancak axen marka bir tvde ve scart hdmi çevirici kulandığımda vga monitörlerde çıkıyor.

Bu durumun basit yada zor bir çözümü olabiliceğini tahmin ediyorum elektronik olarak ancak çözümü bilmiyorum  burdaki tecrübeli arkadaşlardan yardım rica ediyorum.

http://www.youtube.com/watch?v=l9rNqjK4mFU

Zoroaster

Çözüm olabilir belki;

Video sinyallerinin ilerlediği her bir kabloyu kaliteli kablolarla değiştirmeyi bunu yapamıyorsanız boylarını kısaltmayı deneyin.
Seytan deliginden kacti.

ibo1973

bu çözümü denemiştim 4 değişik kablo ve kısaltrak görüntüde ufak bir iyileşme oldu netlik olarak ama çizgilerde bir değişiklik olmadı. hala çözüm arıyorum bu duruma.

Zoroaster

15 Kasım 2017, 23:00:06 #3 Son düzenlenme: 15 Kasım 2017, 23:04:00 Zoroaster
O zaman bu monitorun pixel frekansi ile monitore sinyal ureten cihazin pixel frekansinin tam uyumlu olmamasindan kaynaklaniyor olabilir.

Monitore sinyal ureten cihazin video clock devresindeki xtal devresine trimer ekleyerek xtal osc frekansini hafifce kaydirmayi dene. Bakarsin ise yarar.

Sorun tam belli olmadigindan RGB video sinyallerinden saseye direnc (220...470 ohm) atmayi da deneyebilirsin. Bu renk seviyesini dusurebilir ama belki sorunu da cozer.

PC de calisirken video konnektor gevsek oldugunda zaman zaman bu problemi yasayabiliyoruz. Konnektoru kurcalayinca sorun duzeliyor.
Seytan deliginden kacti.

ibo1973

tamam sağol bana  " Monitore sinyal ureten cihazin video clock devresindeki xtal devresine trimer ekleyerek xtal osc frekansini hafifce kaydirmayi dene. Bakarsin ise yarar. " bu kısım mantıklı geldi keza kuladığım cihaz 20 yaşın üstünde nostalji amaçlı kulanıyorum tamamen duygusal nedenlerden " parasal değil gerçekten duygusal nedenler nostalji " cihaz eski olunca osc lerde belki uyumsuzluk vs olabilir okısımları müsait zamanımda detaylandırırım inşallah fikirlerin için sağol.[/size][/font]

Zoroaster

Monitoru MCU ile kullanan yazilimi gelistirirken benzer sorunlar yasiyordum. Mesela ekrani bolca karakterle doldurdugunda  karakterlerin bazi pixelleri ince bazilari kalin oluyorsa kesinlikle frekanslar tam uyusmuyor demektir.

Seytan deliginden kacti.