Havya arızası

Başlatan zenze, 17 Kasım 2017, 14:57:18

zenze

Xytronic esd 137 havyam arızalandı ıstmıyor. Arıza cihazda mı rezistansta mı anlayamadım.
Kalem kısmını açtığımda seramik rezistans tarafından gelen 5 kablo var;Biri şase iki siyah  araları sonsuz direnç ,iki beyaz araları 3,4 ohm direnç.

Enerji verdiğimde iki beyazda  0v ,iki siyah arasında 4,7 v okuyorum. Arıza nedir ? Rezistans mı devresi mi? .Teşekkür ederim

Sozuak

2 uç rezistans 2 uc ısı ölçüm. Çakmakla ucu ısıtırken 3.4 ohm ölçtüğünüz uçları gözlemleyim. Direncinin değiştiğini gçöreceksiniz. Isı ölçüm arızalı olsa bile rezistans sağlamsa bir miktar ısınması gerek. Genelde rezistans uçları açıkdevre olur.  Tabi konnektörden değil de havya tarafından ölçmek lazım. Kablo kopabiliyor içten.

ByTEK

Merhaba Aynı sorunu yaşadığımda çok uğraştım ve sorunun seramik içindeki rezistans telinin koptuğunu keşfettim. Gerçi bende ısınmıyordu ama ekran ısı bilgisini gösteriyordu.

15 TL ye elektronikçide bulmuştum. Elindeki son ürünü bana satmıştı.

Bu arada nette seramikleri komple satıldığını görmüştüm. Alıp takarsanız kablolara dikkat edin. Rezistans ve sensör kablolarını ters bağlarsanız bozulur.

mehmet

Havya sanırım 100W. Resizstans ~3.2R olmalı.
Rezistans uçlarında ~32V gerilim olması gerekli.
Display görüntüsü nedir?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

zenze

Rezistans telinin koptuğunu düşünüyorum çünkü açık devre gösteriyor. Havya tarafından ölçüm yaptığımda rezistansa gerilim gelmediğini de gördüm aklımı karıştıran o oldu

zenze

Xytronic esd107 için seramik rezistans  bulamıyorum. ithalatcısı Yıldırım elo artık getirmediklerini söyledi, Arayabileceğim yer var mıdır?

Melih1802

Ner elektronik. Menevşe han

zenze

Teşekkür ederim Ner  Elo da varmış

Sozuak

Bende de aynısı Philips marka olarak var(mış) Evde kullanıyorum. 2-3 tane de yedek rezistans almıştım. Termistör uçları açıkdevre olunca gösterge sona vuruyor. Sizde gosterge sıfırda duruyorsa ve çakmakla uç kısmı ısıtınca gösterge hareket ediyor ise rezistan kopmuş olabilir. Bir de bende kablosu içten kırıktı. Kısaltıp taktım. O da kırılınca başka bir kaynaktan çıkma kablo buldum onu taktım. Eski rezistansı ve kabloyu iyi kontrol edin. artık yoğun kullanılmıyor ama 20+ yılda bir defa rezistans bozuldu onda da uzun süre yüksek ısıda kalmıştı.

zenze

Bende de ilk defa seramik rezistans arızası oldu.Uzun ömürlü parçalar. Dediğiniz gibi yüksek sıcaklıkta uzun süre tutmamak gerekiyor sanırım benim de başıma gelen durum bu.