12V 50A Akü Yük Kontrolü

Başlatan buraktek, 17 Kasım 2017, 15:44:29

buraktek

Herkese merhabalar arkadaşlar  :) Benim girişte 12V 50A bir aküyle çalışan devrem var ve çıkışta 35V 2.8A ile çalışan bir alete bağlı. Alettede kapat aç düğmesi mevcut. Fakat bunu babam kullanıyor ve bazen aleti açık unutup aküye takınca otomatik olarak alet çalışıveriyor. Ben babam aleti açık unuttuğu zaman  aküye bağladığında ilk başta çalışmasın aleti kapatıp tekrar açınca çalışsın istiyorum. Bunun için devreme nasıl bir işlem yapmam hangi entegreyi kullanmam gerek yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkür ederim şimdiden yardımcı olan herkese  :)

Sozuak

Girise bir tristor koyup tetikleyerek akim gecirmesini saglarsiniz. Enerji kesilince geri baglansa bile tetiklenmeden akim gecirmez.

yas

çift kontaklı bir röle ile mühürleme kumanda bağlantısı kurabilirsin. Start Stop olarak çalışır.

buraktek

Yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar ama olay şu tetikletmeyi yapan cihazın aç kapa tuşu olduğundan o tuşu ben devreme koyamıyorum o kullandığımız aletin devresinde yani tetikletmek için o aç kapa butonunu kullanamıyorum. Röle içinde o  mühürleme bağlantısını hiç bilmiyorum. Onuda araştırdımda ondada röle kontaklarının kontrolü tetiklemeyle yapılıyormuş. Şimdi bende olay şöyle aküyü takınca otomatik girişe 12.8V geliyor çıkışada 35V veriyor. Cihazı açıncada 2.7A çekiyor benim devreden ama açık unuttuğu için o akımı ilk başta çekmesini istemiyorum cihazı tekrar kapat aç yapınca çalışmasını istiyorum. Girişe koyacağım tristorunde tetiklemesini normalde kullanacağımız cihazın aç kapa tuşunu koymam lazım ama o cihazın devresinde işte yapamam. Röle yi nasıl yapacağımı hiç bilmiyorum bağlantısı nereye olacak röle için yardım alabilirim.  ;D