SMPS Boost Devrede Topoloji Seçimi

Başlatan Teğmen, 22 Kasım 2017, 09:59:27

Teğmen

Merhaba
Şimdi ben 12V Dc yani akü gerilimini şebeke frekansına çevirecek şekilde tasarım yapmaya çalışıyorum.Bu 24 V u(2 akü )311 DC gerilime smps boost devresiyle yükseltip invertere vermeyi planlıyorum.Bu yapmak istediğim doğru olur mu ?
2.Soru hangi topolojiyi seçmem uygun olur?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

polleme

Önce 12V akü gerilimini 24V, 48V gibi voltaj seviyelerine yükseltip bu yönde denemeler yaparak kendinizi geliştirin, bu tür devreleri gözü kapalı yapar hale gelin, ardından o söylediğiniz çok daha anlam kazanmaya başlar. Birden öyle bir devre ile çalışmaya girmek riskli.

Öte yandan 311V'ta 1A çekseniz bu, verim %100 olsa bile 12V kaynaktan en az 25A çekmek anlamına gelir, sağlam bir akü gerekir. 50Ah aküyü iki saate kalmadan bitirecek bir akımdan bahsediyoruz.

Teğmen

@polleme usta tamda burda takıldım.1500VA/900W bir ups var içinde 2 adet akü var.12V 7A nasıl oluyor da oradan o güç çıkabiliyor.Giriş gücü çıkış gücünün çoook altında
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

xenix

24V DC gerilimi 220V AC gerilime dönüştürmek için önerdiğiniz devre uygundur. Önce içerisinde trafo bulunan bir DC-DC çevirici ile 300-400VDC elde edebilirsiniz. Daha sonra bu gerilimi isterseniz H-Köprü ile yüksek frekansta anahtarlayarak sinüs dalda şekli elde edersiniz. İsterseniz H-Köprü ile 50Hz de anahtarlayarak quasi-sine wave elde edebilirsiniz.

DC-DC çeviricide:
0-150W için Flyback
100-500W için Forward
200-1000W için Half-Bridge
>1000W için Full-Bridge converter kullanabilirsiniz.

polleme

900W'lık bir UPS yaklaşık 700W yük ile yüklense verimin %100 olduğunu düşünsek aküden yaklaşık 60A civarı akım çeker. 7Ah akü varsa 7 dakikada bu aküyü bitirir. O UPS cihazları bağlı sistemleri sürekli beslemek için değildir, elektrik kesildiğinde makul bir sürede kalan işi bitirip bilgisayarı veya o sistemi güvenli bir şekilde kapatabilmeyi hedefler.

Teğmen

Alıntı yapılan: polleme - 22 Kasım 2017, 10:39:09
900W'lık bir UPS yaklaşık 700W yük ile yüklense verimin %100 olduğunu düşünsek aküden yaklaşık 60A civarı akım çeker. 7Ah akü varsa 7 dakikada bu aküyü bitirir. O UPS cihazları bağlı sistemleri sürekli beslemek için değildir, elektrik kesildiğinde makul bir sürede kalan işi bitirip bilgisayarı veya o sistemi güvenli bir şekilde kapatabilmeyi hedefler.
O zaman akülerin gücü teorik olarak sonsuz oluyor yani ?12*7=84 gibi düşünmüyoruz.Mesela 120A çeksek de 3,5 dakikada bitiyor.Peki akünün kutup başları olsun iç direnci olsun bu akıma dayanabiliyor mu?

polleme

Daha önce bir kaç kez belirttiğim gibi her şeyi soru ile öğrenmeye çalışırsanız akşama kadar 50 soru sorsanız yine yetmez. Linki okursanız fikir verebilir.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Ak%C3%BCler.pdf

Teğmen

Alıntı yapılan: xenix - 22 Kasım 2017, 10:36:38
24V DC gerilimi 220V AC gerilime dönüştürmek için önerdiğiniz devre uygundur. Önce içerisinde trafo bulunan bir DC-DC çevirici ile 300-400VDC elde edebilirsiniz. Daha sonra bu gerilimi isterseniz H-Köprü ile yüksek frekansta anahtarlayarak sinüs dalda şekli elde edersiniz. İsterseniz H-Köprü ile 50Hz de anahtarlayarak quasi-sine wave elde edebilirsiniz.

DC-DC çeviricide:
0-150W için Flyback
100-500W için Forward
200-1000W için Half-Bridge
>1000W için Full-Bridge converter kullanabilirsiniz.
@xenix usta paylaşımın çok faydalı oldu.Teşekkür ederim.Fakat şu şekilde bir soru sorsam
1.Mesela 1500W için flyback kullansam ne dezavantajı olur ?
2.Muhtemelen benim için full bridge gerekecek.Normal smps mantığı sadece 4 mosfetle yapacağım değil mi?

Teğmen

Alıntı yapılan: polleme - 22 Kasım 2017, 10:56:52
Daha önce bir kaç kez belirttiğim gibi her şeyi soru ile öğrenmeye çalışırsanız akşama kadar 50 soru sorsanız yine yetmez. Linki okursanız fikir verebilir.

http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Ak%C3%BCler.pdf
Usta sen kızıyorsun ama ben zaten sürekli dökümanlara bakıyorum. Ama ustalar tam 12den vuruyor hedefi kafada hiç soru işareti bırakmıyorlar.Çok teşekkür ederim

polleme

Kızmıyorum, doğru yolu göstermeye çalışıyorum. Ben de zamanında aynı yollardan geçtim. Alınmayın.

Teğmen

@polleme usta alınmıyorum zaten doğru diyorsunuz . Siz baya bilgilisiniz ama . Mühendis misiniz ?

xenix

Flyback te nüveyi B-H eğrisinin sadece 1 çeyreğinde kullanırız. Dolayısı ile o nüvenin half veya full-bridge topolojide verebileceği max gücün yarısını alabiliriz. Bu yüzden flyback düşük güçlü sistemlerde tercih edilir. Bu sistemlerde düşük maliyet baskısı da olduğu için CCM yerine DCM de kullanılır, böylece kontrol stabilite sorunları olmadan ucuz kontrolcüler ile kontrol edilebilirler.

Duty cycle %50 ve boundary mode çalıştığını varsaysak, hem diyot hem de mosfetin gördüğü tepe akım değeri, ortalama akımın 4 katı olur. Bu hem düyot, hem de mosfetin RMS akım değerlerinin artmasına neden olur. Daha da kötüsü giriş ve çıkış kondansatörlerinin rms akım değeri aynı güçteki half veya full bridge çevirgece göre 4-5 kat fazla olur. Bu sebeplerden dolayı 100W üstü flyback yapmak pratikte çok zor ve avantajsız olmaya başlar.

DCM de çalışan flyback çevirgeçin çok güzel bir avantajı var, düşük yük verimi çok iyi. Bazen bu özellikten dolayı 200-300W gibi güçlerde interleaving çalışacak şekilde 2-3 flyback paralel çalıştırılabiliyor. Ama yine de tek bir flyback çeviricinin gücü 100-150W seviyesini geçmiyor.

polleme

Alıntı yapılan: Teğmen - 22 Kasım 2017, 11:26:55
@polleme usta alınmıyorum zaten doğru diyorsunuz . Siz baya bilgilisiniz ama . Mühendis misiniz ?

Evet, endüstriyel elektronik ve haberleşme.

Teğmen

@polleme usta bu defa dökümanı iyice incelemeden soru sormadım.1500VA çıkış istediğim için Full Bridge Converter topolojisini seçtim.
Ve microchip in bu konuda hazırladığı dökümanı iyiden iyiye irdeledim.Dökümanda anlayamadığım 2 yer oldu.
Birde şunu soracağım mesela o sayfaları burdan paylaşmak telife aykırı mıdır?

Teğmen

24V 315 V Full bridge convertor için pwm entegresi önerebilir misiniz ?