Bilmece bulmaca elektronu atlatmaca

Başlatan Zoroaster, 22 Kasım 2017, 12:10:20

Zoroaster

Coktandir bilmece sormuyoruz.

C degerinde iki es kondansatorumuz var.

Bu kondansatorlerden birisine sadece 1 elektron kadar yukleme yapildiginda kapasitor voltajinin 1 piko volt oldugunu biliyoruz.

Bilmecemize gelirsek;

Diger es kapasitedeki kondansatorumuzun tamamen bos oldugunu biliyoruz. Biraz once 1 piko volt oldugunu bildigimiz kapasitorun uclarina bu bos kapasitoru paralel bagliyor ve ardindan kapasitorlerin baglantisini ayiriyoruz.

Her bir kapasitorde kac volt olusur?

Seytan deliginden kacti.

yesilu

Biri 0v, öbürü 1pv olur, hangisi olayı %50 ihtimale kalır

JOKERAS

1. Kapasitede 1 Elektron olduğundan ve 2. kapasite de boş olduğundan kısa devre gibi davranacak.[/size][/font]
Bu sayede 1 Elektron, enerji dönüşümüne maruz kalıp yok olur.[/font]

1. Kapasitede 2 Elektron olsaydı  2. kapasiteyi bağladığımız anda Elektronları paylaşacaklardır.

Cevap veriyorum.. Her iki Kapasitede voltaj sıfır olur.

Zoroaster

Alıntı yapılan: yesilu - 22 Kasım 2017, 13:06:43
Biri 0v, öbürü 1pv olur, hangisi olayı %50 ihtimale kalır

Aha analog durum yok mu yani. Quantum mu girdi isin icine? Birisinde 1 pv digerinde 0v yada digerine 1pf digerinde 0v.

Yoksa her ikisi de sifir volt mu? Her ikisinde de 1 pv olabilir mi?

Yoksa 1 ve 0 arasinda gri renkler mi var?

----------------------

Her iki kapasitor de paralel baglandiginda 1 elektron yuku buna karsilik 2C kapasitesi sozkonusudur.
Bu durumda voltajimiz 1pV dan 0.5 pV'da duser. (Mi acaba?)

Peki kapasitorlerin baglantisini gerisin geri koparttigimizda nasil olurda gerilim  kapasitorlerden birisinde 1pV'a sicrar digerinde 0 va duser?

Enerjinin korunumundan yola cikacak varmi?

Aydinlanmak istiyoruz.

Seytan deliginden kacti.

yesilu

Bi adamın kedisi vardı hem ölü hem diri, benim newtonian mantığıma göre o elektron herhangi bir anda o kapasitörlerin birisinde olabilir, kuantum fiziği ne der bu konusa bilmem ama tahminimce 4 ihtimal beraber doğrudur der (1.de, 2.de, ikisinde birden, hiçbirinde)

yesilu

Kapasitörleri ayırmadığımızı farzetsek, o kapasitörlerin ikisinde de 0-1pv arası değişken bir gerilim olur (toplamları 1pv). Ayırdığımızda biri 0 öbürü 1 olur diyorum, kuantuma kafa tutuyorum...

Zoroaster

Sakin bildigimden yazdigimi sanmayin. Karisik bir durum ve bilmece babinda konu actim.

Simdi iki kapasitoru bir telle bagladigimizda hala ortamda 1 elektron var. Baglanti kablosunu iki kapasitorden birden ayirirken yani her iki ucunu da ayni anda  kapasitorlerden ayirdigimizda bu elektronun baglanti kablosunda hapsolma durumu da var.

Bu da bir belirsizliktir.

--------------------------

Ote yandan 1 elektron yuklu kapasitore bos bir kapasitor baglandiginda jokeras gibi ben de elektronun bos kapasitore gecmesini beklerim. Sonucta elektron yuksek potansiyelden dusuk potansiyele gecmek ister. Fakat kablo ile iki kapastor baglandigi anda potansiyel farki kalkar. O zaman da belirsizlik olmaz. Elektron niye diger kapasitore gitsin ki? Ama kablo parcasi kapasitorleri baglamak uzere yaklastirilirken 3. bir kapasite isin icine giriyor. Bu da belirsizligi kuvvetlendiriyor.

Sonucta mikro boyutlara inince kuantum isin icine giriyor gibi gorunuyor.

Duzgun cevap bulmak icin merakli fizikciler lazim.

Fakat elektronu 2ye bolemedigimiz kesin gibi.
Seytan deliginden kacti.

Teğmen

Elektron ikiye tam olarak eşit bölünür mü bilmem ama elektron bölünebilirliği üzerine çalışmalar vardır.Yani elektrondan daha küçük parçacıklar var.Belkide onlardan diğer kondansatöre atlama oluyor.Ama boyut ölçü aletlerinin ihmal sınırları dışında olduğundan görülemiyor.Belkide solda 0.78 elektron sağda 0.22 var gibi .
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Emre_Tuncay_

Elektron eşitlenmesi olmadığından devamlı akış olmazmı.1 den 2 ye geçse bu seferde 1 e geçmek isteyecek tekrar bu döngü gibi olmazmı.Bunu keşke ilk ben düşünüp okulda hocama sorabilseydim.Çok güzel bir bilmece.

cengav4r

Cevabım:
İdeal ortamda 2 kapasitörde de 1 piko volt(1 elektron kaynaklı) ölçülür.
Gercekte, o bitanecik elektron başka enerji formuna (ısıya) dönüşeceğinden her 2 kapasitörde de 0 piko volt ölçülür.
Edit: Doğruysa, gofretimi nereden alabilirim?

devrecii

Bir tane elekron fazlalığı kandansatör için  anlamı sıfırdır.

Nedeni herhangi büyüklükte bir kondansatörde bir plakada bir elektron fazlası var diyelim , peki kondansatörü kısa devre ettik diyelim elektron nereye gidecek ?

Yukarı plakaya mı ? aşağı plakaya mı gidecek ?

Ayrıca ha iki kondansatörü bağlamışız, ha iki katı büyüklükte tek kondansatör kullanmışız farketmez.

baran123

Bence paralel baglandiginda kapasite 2 katina cikacagindan bu iki kapasite arasinda elektron surekli gezer durur.
Siz ayirdiginiz anda hangi kapasitede kaldiysa onda bulunur:)

Emre_Tuncay_

Şimdi birşey merak ettim.Elektron ısıya nasıl dönüşür.Parçalanırmı yoksa başka birşeymi var.

Eugene

Her iki kondansatörü kablo ile değil de plaka ayaklarını birbirine değdirerek kısa devre ederiz. Böylece 3. depo ortadan kalkar.
Bir pinpon topu ve iki bardağımız olsun. Topu bardağın birisine koyup diğer bardağı da ağız ağıza gelecek şekilde diğer bardağın
üzerine kapatalım. İki bardağı yan yatırdığımızda top bir bardaktan diğer bardağa kolayca geçebilir. Ayırdığımızda top hangisinde
kalır..

sinus

Kimyasal bileşikler, tek elektronu ortaklaşa kullanabiliyorlardı.

Bende elektronun iki kapasite arasında gezip duracağını düşünüyorum.

Fakat bu gezinme, belli bir enerji kaybına sebep olmayacak mı?