Arduino mega ya mikroc for avr ile yazılan hex yükleme

Başlatan felix_eray, 22 Kasım 2017, 15:28:06

felix_eray

Merhaba arkadaşlar.

Başlıkta da belirttiğim gibi, elimde arduino mega var. Bunu arduino ide ile değil de mikroc for avr ile hazırladığım hex dosyasını kullanarak programlayabilirmiyim? Programladıktan sonra tekrar eski haline dönüştürebilirmiyim?

LukeSkywalker

mehmet

Harici bir programlayıcıya ihtiyacınız
olacak. Usbasp en uygunu bence.
Avr8-Burn-O-Mat ile uygun şekilde
hex yüklenir.
Aynı harici programlayıcı ile Arduino
bootloader tekrar yazılabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Kabil ATICI

Aynen istediğinizi yapabilirsiniz. Çünkü Arduino mega üzerinde Atmega2560 vardır. Bu işlemciyi istediğiniz gibi programlayabilir ve tekrar bootloader dosyasını yükleyerek eski haline getirebilirsiniz. (arduino klasörü içinde bu bootloader dosyası yer almaktadır). Dikkat etmeniz gereken sigorta ayarları olacaktır. Tabii ki elinizde uygun bir programlayıcı olduğunu varsayıyorum.
Hatta isterseniz, bir başka Arduino kullanarak da kartınızı Arduino mega haline getirebilirsiniz.
ambar7

felix_eray

Yanıtlar için teşekkür ederim.

Elimde USBASP ve 10 pinden 6 pine çevirici mevcut. Aslında megayı ve 3d yazıcı için elektronik bileşenleri çinden sipariş ettim, yolda, 2 haftaya elimde olur. Daha önce usbasp ile yazmadım, zaten meraktan buralara geldim.

Sigorta ayarlarını netten buldum muhtemelen gelince yazıp deneyecem fakat geri yüklemede ne gibi sorunlarla karşılaşabilirim? Şimdiden fikir olası açısından soruyorum. Neleri yedeklemem lazım, her şeyi berbat edersem bile geri dönüşü mümkün mü?

polleme

Tiny AVR Programmer ürünü de başarılı bir ürün.