Full Bridge Dc Dc Convertor Sorunları :)

Başlatan Teğmen, 24 Kasım 2017, 10:19:41

elektronik

neden puş pull devre kurmuyorsun ? piyasadaki cihazların büyük çoğunluğu bu şekil. 12v-24v-yada 48v bu yöntemle 310v yükseltip sonrasında ac çevirirsin.

https://www.google.com.tr/search?q=sg3525+inverter&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjx6OCP2t7XAhXrCMAKHZVfBesQ_AUICigB&biw=1920&bih=961#imgrc=inmBYNyz1kQA7M:

http://www.edaboard.com/thread271845.html

Zoroaster

H bridgede akım yoluna iki tane seri anahtar giriyor ve akım çok yüksek besleme voltajı düşük bu nedenle push pull haricinde seçeneği yok gibi.

Hani bir kaç yüz watı anlarımda bahsi geçen güçlerdeki push pull yapıda da sargıları çok simetrik sarmak zorunda. Nerden tutarsan tut tecrübesiz birisi için her yeri pis bir iş.

Seytan deliginden kacti.

hasankara

SG3525 tarzı çiplerin cross conduction yapısına çok güvenme, start up anlarında sapıtabiliyorlar en azından cross conduction yapısı mosfete çok yakın bir yerde olabilecek şekilde tasarlanırsa daha güvenli olacaktır. Gate drive çipleri kullanılacaksa bu özelliğin olmasına dikkat edebilirsin.

Diğer bir seçenek pulse trafosu. Pulse trafosu ile istediğin kadar sekonder sarıp istediğin kadar mosfeti birbirinden bağımsız kontrol edip, mosfetler arasında da istediğin konfigürasyonu (Seri ve veya paralel) yapabilirsin. Vgs arasında snubber ihtiyacın olabilir. Örnek olarak ben IRFP640 da ihtiyaç duydum ama irfp4110 da ihtiyaç duymadım. Osilaskop ile Vgs arasına baktığın zaman alakasız bir zamanda mosfeti iletime geçirecek büyüklükte bir sinyal görüyorsan bunu düşünmen gerekir. (örnek rc snubber değer; 4,7nf 20r)

Mosfetin gate sinyalini mosfete ulaştırır iken, herhangi bir yolu ortak kullanmayacak şekilde sadece bu sinyali taşıyacak bir yol ile direkt mosfetin bacağına kadar taşımak büyük akımlar da büyük önem arz ediyor. Nihayetinde multimetreyle baktığında kısa devre olsa da "Bakır yol = Direnç" gerçeği yüksek akımlar da daha belirgin olmaktadır.

Muhtemelen 50Khz ve üzerinde çalışacağını düşünüp bahsettiğin güçlerde çıkış almak için VA değeri yüksek anahtarlama elemanları kullanacağını da düşünürsek pulse trafosunun anahtarlanması özen gerektiren bir iş haline gelir hatta ufak çaplı bir full bridge anahtarlama devresi kurman gerekebilir. Tıpkı büyük top ve obüs mermilerinin ateşleme sistemi gibi.

http://ww1.microchip.com/downloads/en/AppNotes/01114A.pdf akım sinyallerine odaklan. Çalışmanı sürdürürken mutlaka primer sargısının akım sinyalini sürekli her denemende takip et. ACS ler den birisini kullanabilirsin. ACS i beslemek için ise kontrol çiplerinin ref voltage out pinini kullanabilirsin.

Son olarak bu da benim açmış olduğum bir konu; https://www.picproje.org/index.php/topic,70980.0.html

Bu konuda ki problemim de çıkış a filtre bobini koymamış olmamdan kaynaklanıyor idi. Zamanında ki yoğunluğumdan dolayı, konuya bu çözümü yazmamıştım burada söylemiş olayım.

Teğmen

@hasankara usta yardımların için teşekkür ederim zaten pulse trafosuyla düşünüyordum.Çünkü smps mantığıyla yapmak istiyordum.Hatta smps boost dönüştürücüyle başladım push pull a döndüm en son full bridge yapısına karar verdim.Elinizde döküman varsa bu konularla ilgili paylaşabilir misiniz?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

apsis

STM bu iş için içerisinde cortex m0 bulunan bir chip çıkartmıştı. Çipte sürücüler feedback pinleri vs mevcuttu. Böyle bir çipi alıp kullanabilirsiniz. Hem sürücü tasarlamakla uğraşmazsınız hem işlemci katını yapmakla uğraşmazsınız.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

elektronik

310dc  elde ettikten sonra bu arkadaş EG8010 çok işine yarayacak.

Teğmen

Alıntı yapılan: felix_eray - 27 Kasım 2017, 14:20:16
Kızma hocam. Hoca " Ya da daha iyisi hizli bir islemci ile olayi tamamen digitallestirebilirsin." de demiş.

Zaten internette bu çipler ile sürüyle yapılmış proje mevcut. Arkadaş olayı anlamaya çalışıyor, amacı sadece inverter yapmak değil. Bende svpwm olayına girerse daha detaylı bilgilere ulaşabilir diye düşünüyorum. Tabi ben bi inverter yapayım, yapmış olayım diyorsa girsin 320volt a dediğiniz işlemciler ile yapılmış bir uygulamayı alıp yapsın.
@felix_eray usta bu svpwm olayı genelde 3 fazlılarda gördüm.Tek fazlıda da oluyor mu ?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

felix_eray

Aslında pek uzay vektörle işin yok, çünkü 3 fazda, fazlar arası geçişi belirlemek için uzay vektör kullanılıyor. Tek fazda geçiş belli fakat orada ki yüksek frekanstan şebeke frekansına geçiş konusunu görmeni istedim. Örneğin mosfetler 20khz ile sürülürken modülasyon ile sistemin 50hz sinüs dalga oluşturması gibi. Özellikle içerisinde ac motor barındıran sistemlerin daha stabil çalışması için. Modifiye sinüs, saf sinüs olayı.

Eksiğim yanlışım varsa arkadaşlar düzeltirse, bende bilgilenirim.

Teğmen

Alıntı yapılan: esensoy - 27 Kasım 2017, 13:43:06
PWM i neyle oluşturuyorsun?
1 tane mi çıkışın var? yoksa 2 tane mi?
Bende bunun içim soruyorum @esensoy usta.MCU ile mi yoksa analog yapabiliyor muyum bu devreyi?Yani Pwm i hangi entegreyle vereceğim.Versemde ikili ikili anahtarlamak için aynı anda nasıl vereceğim?

esensoy

Bu senin seçimin olacak,
Yapabileceklerin;
tl494 sg3525 gibi entegreler önermişlerdi, çok kabaca çizdim,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Teğmen

@esensoy usta şemalara bir bakar mısın trafo pulse trafo olmadığından sonuç zaten doğru olmaz ama osiloskop sonuçları nasıl ?

Teğmen

Merhaba
Bu devreyi PCB çizdim fakat fazla akım çekiyor 7815 ısınıyor.Onu çıkarıp denediğimdede bu sefer IR2101 mosfet sürücü ısınıyor.
@JOKERAS usta devre nerede diyordun işte devre.Sorunlara bir el atın ustalar. @Zoroaster usta sizlede konuşmuştuk bu devreyi bir bakın size zahmet sıkıntı var mı?

Edit: Trafo kısmı yok yani trafoya gelen uçları osiloskopla test edip kare dalga almak istedim sonra trafoyu bağlarım diye ama o kısma gelemedik.

devrecii

Doğru yer varmı ki ?. Pwm yaparsan mosfetler kısa devre olmaz mı ? zaten  A B çıkışı yokmu 5v ve inverte ne gerek var ? entegrennin 15v girişi ne öyle ?

Sana demiştim ki pushpull yap demek ki boşa yazıyoruz okunmuyor bile.

Teğmen

Alıntı yapılan: iboibo - 13 Aralık 2017, 17:18:59
Doğru yer varmı ki ?. Pwm yaparsan mosfetler kısa devre olmaz mı ? zaten  A B çıkışı yokmu 5v ve inverte ne gerek var ? entegrennin 15v girişi ne öyle ?

Sana demiştim ki pushpull yap demek ki boşa yazıyoruz okunmuyor bile.
Birincisi her yazılanı okuyorum
İkincisi full bridge a karar verdim.Push pull kafama yatmadı.Hem bu ne biçim üslup
Alıntı YapSana demiştim ki pushpull yap demek ki boşa yazıyoruz okunmuyor bile.
senin dediğini yapmak zorunda mıyım yani :) Beğenmiyorsan cevap verme bence ben kimseden zorla cevap istemiyorum.
Son olarak da pwm yaparsam mosfetler kısa devre olmaz kare dalganın biri 1 iken diğeri 0 olmalı diye de inverter var.

Teğmen

@JOKERAS ve @Zoroaster usta şemada bir eksiklik var mı veya neler yanlış bir el atın şu işe.Şimdide şu geldi aklıma eski iletileri de incelerken ikişerli anahtarlama yaparken mosfetler aynı anda iletime girmesin diye bir boş zaman bırakmam gerekiyor sanırım.İşlemcisiz bunu nasıl sağlayacağım?