Full Bridge Dc Dc Convertor Sorunları :)

Başlatan Teğmen, 24 Kasım 2017, 10:19:41

Teğmen

Merhaba
Şemasını altta paylaştığım devre ile 12V -315 V DC DC dönüşüm yapmak istiyorum.
Burada sorum şu primer taraftaki mosfetlerin gerilimlerini 12Va göre mi seçmeliyim yoksa 315 V a göre mi seçmeliyim ?

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Erol YILMAZ

40-60v luk mosfet isini gorur...

Bu arada primer tarafindan anahtarlandigi icin uzun omurlu olur.

Genelde gordugum sekonder tarafina konulan fet lerin omru kisa oluyor.

Teğmen

@Allegro usta sağolasın.Peki bu mosfetleri sürmek için driver önerin var mı?Mümkünse simüle edilebilen cinsten?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Erol YILMAZ

Teğmen

@Allegro usta sağolasın.

Bu mosfetleri IR2101 veya IR 2110 ile sürmeyi düşünüyorum.Peki bu entegrelere pwm sinyalini hangi entegreden göndermeliyim.Mümkünse simülasyonlu bir entegre olursa daha
iyi olur diye düşünüyorum.

Teğmen

Ustalar bu full bridge yapısında entegreleri ne ile kontrol edeceğiz?
Mesela 2 li 2 li anahtarlamayı nasıl yapacağız aynı anda

Zoroaster

@Tegmen

Bunun icin SG3524, 3525, TL494 gibi cok siradan ciplerle calisabilirsin. Ya da daha iyisi hizli bir islemci ile olayi tamamen digitallestirebilirsin.

Simdi yacaklarima kizacaksin ama bu proje sana 5-10 numara buyuk geliyor. Cunku cok temel seviyede sorular soruyorsun.
Bu ise atilmadan once temeli saglamlastirman gerekir.

Daha simdiden devrelerinden yukselecek dumanlarin kokusunu aliyorum. Bu projeyi tecrubeli birisine versinler. Eger bunyenizde boyle bir eleman yoksa alin.

Eger deneyim kazanacaksan 1kW gucle degil cok daha kucuk mesela 10w devrelerle ise basla.

Sadece bir tavsiye. Karar senin tabiki.

Seytan deliginden kacti.

Teğmen

@Zoroaster usta kızmam niye kızayım ben zaten güç elk-elektronikçisi değilim ama mecburen uğraşmaya başladım.Buck convertor kısmını hallettim orası çalışıyor.

Gücü zaten başta 1500 le yapmayacağım.Buck convertorda da öyle yaptım önce basitini yaptım.Sonuç olarak burada da aynısını düşünüyorum.

Şimdi IR2101 entegresi ile mosfetleri süreyim diyorum.Anlamadığım şu sadece analog devre olduğu için ne ile 2 li 2 li anahtarlama yapacağım.

Şu devreyi çizdim.Burada IR 2101 lere pwm vermem gerekiyor.Ama işte 2 mosfeti aynı anda sonra diğer 2 mosfeti aynı anda nasıl anahtarlayacağım.

cetin1990

Alıntı yapılan: Teğmen - 27 Kasım 2017, 12:19:22
@Zoroaster  Ama işte 2 mosfeti aynı anda sonra diğer 2 mosfeti aynı anda nasıl anahtarlayacağım.

Alıntı yapılan: Zoroaster - 27 Kasım 2017, 12:06:40
  SG3524, 3525, TL494 gibi cok siradan ciplerle calisabilirsin.

esensoy

pwm sinyalini u1 hin u2 lin e gir,
aynı sinyali tersle(7414 ten geçir) u1 lin u2 hin e gir
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Teğmen

esensoy

PWM i neyle oluşturuyorsun?
1 tane mi çıkışın var? yoksa 2 tane mi?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

felix_eray

PWM ile. İnverter için space vector pwm (Uzay vektör pwm) olarak arat (sinüs çıkış almak için). Bi aralar bende epey sarmıştım, pic ve atmel mikrokontrolörler ile sistemi kurmuştum, 20khz ile svpwm sürmüştüm ama 3 faz üzerine çalışmıştım. Benimki acemi işi, sadece sinyal üretme noktasında işlemcim yetiyordu, feedback olayını devreye almadım, tabi bu da sistemde dengesizliklere sebep olur.

Kendi fikirlerim üzerinden, yani acemi bir meraklı olarak sistemin işleyiş şeklini anlatayım (anladığım ne kadar ise o kadar anlatabilirim).

Akü şarj olayını geçiyorum o ayrı bir konu.

Malzemelerini sistemin maksimum çalışma koşullarına göre seçmelisin.
Mosfetler, trafo, vs elemanları hesaplayıp seçmelisin. Mosfetler yetersiz kalırsa patlar, fazla gelirse gereksiz ücret ödersin, trafo yetersiz olursa gerekli gücü sağlayamaz, fazla olursa hem pahalı hemde ağır.

Aküden aldığın enerjiyi mikrokontrolör vasıtası ile H köprü üzerinden trafoya vereceksin.
Trafonun sekonderinden aldığın yüksek gerilimi anlık ölçüp ona göre duty oranını belirleyeceksin, doğal olarak hızlı bir işlemci ile çalışmalısın.

Mikroişlemcide Svpwm sinyalini simetrik olarak oluşturuyorsun, tabi tam simetri olmamalı, arada ölü zaman da bırakmalısın ki H ın aynı kolu üzerinde iki mosfet te iletimde olmasın, yoksa kısa devre yapar ve mosfetler uçar.

Ayrıca spwm tablosu esnetilebilir olmalı, tabloda duty oranlarını ayarladığın için feedback sonucu gelen verilere göre duty de anlık değişimleri yapabilmeli.

Feedback olayında adc olayı devreye giriyor, ama analog olarakta yapılabilir heralde, @Zoroaster hocam feedback olayını anlatsa hep beraber öğreneceğiz ama bizimki de tembellik tabi. Hocayı bekleyene kadar araştırsaydık epey yol alırdık sanırım.

cetin1990

Hoca demiş ki "SG3524, 3525, TL494 gibi cok siradan ciplerle calisabilirsin."
Sizce boş bir laf mı etmiştir? bu entegrelere bir baksanız  geri beslemesi dead-time vs hepsi var içinde zaten. Çıkıştan başka bir trafo ile gerilim alınır geribesleme yapılır. 

felix_eray

Kızma hocam. Hoca " Ya da daha iyisi hizli bir islemci ile olayi tamamen digitallestirebilirsin." de demiş.

Zaten internette bu çipler ile sürüyle yapılmış proje mevcut. Arkadaş olayı anlamaya çalışıyor, amacı sadece inverter yapmak değil. Bende svpwm olayına girerse daha detaylı bilgilere ulaşabilir diye düşünüyorum. Tabi ben bi inverter yapayım, yapmış olayım diyorsa girsin 320volt a dediğiniz işlemciler ile yapılmış bir uygulamayı alıp yapsın.