Full Bridge Dc Dc Convertor Sorunları :)

Başlatan Teğmen, 24 Kasım 2017, 10:19:41

Zoroaster

12v ile beslenen devreye kopru yakismaz. Push pull yapmak lazim.

Anahtarlarda dusen gerilim cok cok dusuk Rdson direncli mos kullanmadigin surece fazla olur. Push pull yapida bu en azindan yariya duser.
Fakat trafonun iyi (simetrik) sarilmasi lazim.

Seytan deliginden kacti.

Teğmen

Alıntı yapılan: Zoroaster - 13 Aralık 2017, 17:48:13
12v ile beslenen devreye kopru yakismaz. Push pull yapmak lazim.

Anahtarlarda dusen gerilim cok cok dusuk Rdson direncli mos kullanmadigin surece fazla olur. Push pull yapida bu en azindan yariya duser.
Fakat trafonun iyi (simetrik) sarilmasi lazim.

@Zoroaster usta ben aslında 24v 315V ve çıkışta 1500VA larda bir DC DC kaynak yapıyordum.Siz ve diğer arkadaşlar önce küçük güçlerde deneme yapmamı söylediği için bu yapıyı kurdum.Size zahmet şemayı inceleyi eksiklik veya yanlışlık var mı bir kontrol ederseniz sevinirim.
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Teğmen

"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

Teğmen

Alıntı yapılan: Teğmen - 13 Aralık 2017, 17:45:58
@JOKERAS ve @Zoroaster usta şemada bir eksiklik var mı veya neler yanlış bir el atın şu işe.Şimdide şu geldi aklıma eski iletileri de incelerken ikişerli anahtarlama yaparken mosfetler aynı anda iletime girmesin diye bir boş zaman bırakmam gerekiyor sanırım.İşlemcisiz bunu nasıl sağlayacağım?
Şu konularda ehil bir kimse yok mu ?

cetin1990

Teğmen

Alıntı yapılan: cetin1990 - 14 Aralık 2017, 16:48:08
Araya flip flop takılır.
@cetin1990 usta şemayı inceleme şansınız oldu mu?
İnverter kullandığım yere mi flip flop gerekiyor?

cetin1990

Evet inverter sonrasına eklenir. flip flop ile gecikme yapılabiliyor. yani siz 1 uygularsınız fakat çıkışı hemen 1  olmaz  gecikme sonrası olur. Bunun için bir kaç tane entegre gerekebilir.  peki siz bu inverterin ucunu nereden besliyorsunuz? 1 ve 0 nereden geliyor? bunu gönderen mikrodenetleyici değil mi? yok eğer özel bir entegre ise zaten onun gecikmesi düşünülmüştür içinde vardır.

Şimdi baktım şemanızda 3525 kullanılmış. entegrenin iki çıkışı var. ayrıca inverter takmanız gereksiz.
Adjustable Dead-Time Control demiş.  örnek: Output A Output B bunlar zaten birbirinin tersi oluyor. Ayrıca inverter  gereksiz.

Teğmen

Alıntı yapılan: esensoy - 28 Kasım 2017, 10:14:51
Bu senin seçimin olacak,
Yapabileceklerin;
tl494 sg3525 gibi entegreler önermişlerdi,(Resim gizlendi görmek için tıklayın.) çok kabaca çizdim,

@esensoy usta önermişti ama siz deyince bende farkettim şimdi zaten A ve B hemde Adjustable Dead-Time Controlle sanırım flip floba gerek kalmıyor @cetin1990 usta

Alıntı yapılan: iboibo - 13 Aralık 2017, 17:18:59
Doğru yer varmı ki ?. Pwm yaparsan mosfetler kısa devre olmaz mı ? zaten  A B çıkışı yokmu 5v ve inverte ne gerek var ? entegrennin 15v girişi ne öyle ?

Sana demiştim ki pushpull yap demek ki boşa yazıyoruz okunmuyor bile.
@iboibo usta
Alıntı YapSon olarak da pwm yaparsam mosfetler kısa devre olmaz kare dalganın biri 1 iken diğeri 0 olmalı diye de inverter var.
yazmıştım gerçekten gerek yokmuş invertere teşekkür ettim

JOKERAS

@iboibo söylemişti sana ama sen fırça atmıştın.
Tabiki o da küsmüştü sana.
Hadi, gönlünü al bari.Bir yemek ısrmarla da barışın:)
Tabii yancılar olarak bize de ısmarlarsan hiç fena olmaz:)

Teğmen

Alıntı yapılan: JOKERAS - 14 Aralık 2017, 17:55:19
@iboibo söylemişti sana ama sen fırça atmıştın.
Tabiki o da küsmüştü sana.
Hadi, gönlünü al bari.Bir yemek ısrmarla da barışın:)
Tabii yancılar olarak bize de ısmarlarsan hiç fena olmaz:)
Ne fırçası usta kızarak cevap verme dedim sadece :)

devrecii

Yok küs değilim  ;D

Çok öfkeli bir mesaj değildi hemen alınıyorsunuz ne var burada (gerçekten askermisin?).

Sen çıkışı 310v istiyordun , çıkışı regüle mi yapmak istiyorsun ? Yani ne kadar
yük binerse binsin 310v sabit kalsın ? Eğer bunu istiyorsan çıkışın
minimum 400v olmalı ki 310v sabitleyebilesin.

Nesye yürümeden koşmak olmaz, yavaş yavaş.Bunu bi çalıştır hele ;D

Devre çok daha basit olabilir ama elindeki malzemeler bunlar sanırım   , tabi yakmadıysan ;D

Teğmen

Alıntı yapılan: iboibo - 15 Aralık 2017, 00:55:46
Yok küs değilim  ;D

Çok öfkeli bir mesaj değildi hemen alınıyorsunuz ne var burada (gerçekten askermisin?).

Sen çıkışı 310v istiyordun , çıkışı regüle mi yapmak istiyorsun ? Yani ne kadar
yük binerse binsin 310v sabit kalsın ? Eğer bunu istiyorsan çıkışın
minimum 400v olmalı ki 310v sabitleyebilesin.

Nesye yürümeden koşmak olmaz, yavaş yavaş.Bunu bi çalıştır hele ;D

Devre çok daha basit olabilir ama elindeki malzemeler bunlar sanırım   , tabi yakmadıysan ;D

@iboibo usta şimdi sizin düzenlediğiniz devrede yeşille belirttiğim yerde kondansatör değişecek mi paralele kondansatör mü ekleyeceğim? Bu kondansatörlerin buradaki görevleri nedir?
Kırmızı ile belittiğim 5 numaralı pinden çizgi çizmişsiniz.O başka yere mi bağlanacak yoksa ayarlı direnç mi olması gerektirdiğini gösterdiniz ?

devrecii

Dostum o kondansatör sarj ediliyor ve yukarıdaki mosfetin  geytine boşaltıyor aşağıdaki
mosfetin ona ihtiyacı yok çünkü sourcu direkt eksiye bağlı yukarıdaki böyle değil.

Elektrolik kondansatörün tepkisi yavaştır o nedenle ani darbelerin olduğu yerlere elektro
kondansatörün yanına birde seramik yada polyester kondansatör konulur ki darbeye hızlı tepki versin.

Ayarlı direnç, çünkü frekansı ayarlayasın diye.

Gate driverin ne ir2110 mu?

Ayrıca mosfetlerin yanındaki diyotlara gerek yok zaten mosfetlerin içinde diyot var.
Hangi mosfeti kullanıyorsun (yada henuz o safhaya gelmedin ?).

İlk başta uc2535 entegresini bi çalıştır bunu çift kanal olarak osiloskopda izle
hatta fotosunu çek buraya koy bizde görelim çıkışlar nasıl.

Teğmen

@iboibo usta IRF540 kullanıyorum driver olarak da IR2101
Dediğiniz gibi UC3825 ten sinyal görmem başta daha iyi olacak.Siz bu başlığı takip ederseniz buraya ekran görüntüsü yüklerim.

mehmet

Bu noktada Bülent Hoca 'nın transistör ile ilgili
bir kaç videosu var. Hepsine vakit ayırıp izleyiniz.

Bootstrap kondansatörünün ne işe yaradığı daha
iyi anlaşılacak.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr