Esp8266 ile WAN bağlantı

Başlatan makine_terbiyecisi, 24 Kasım 2017, 14:54:50

makine_terbiyecisi

Merhaba arkadaşlar,

esp8266 ile WAN bağlantı kurmak istiyorum. Amacım A şehrinden, B şehrindeki ledi kontrol etmek.
Bildiğiniz üzere esp8266 ile LAN bağlantı yapılıyor. Ama benim amacım herhangi bir ağa bağlı kalmadan kontrol gerçekleştirmek.

Teşekkürler, iyi çalışmalar.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Eugene

WAN a iss nizin belirlediği modem/router tarzı cihazlar ile çıkarsınız. Global ip alıp, dhcp ile esp ye lokal ip aldırırsınız. Tıpkı şimdi kullandığımız gibi. Daha sonra modeminizde
ilgili portu esp nize yönlendirirsiniz. Örneğin xxx.xxx.xxx.xxx:8080 adresine dışarıdan ulaştığınızda direkt esp ye yönlenirsiniz.
Eğer bu çözüm sizi tatmin etmediyse "ağa bağlı kalmadan" kısmını biraz daha açmanız gerekiyor. WAN erişiminiz nasıl olacak mesela? ADSL/VDSL, Fiber, Uydunet, Kablonet, 3G/4G
için modemler ve çözümler yukarıda bahsettiğim gibi kolayca halledilebilir.

Edit : Birde başlık yanlış yere açılmış, iot bölümü var artık.

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: Eugene - 24 Kasım 2017, 14:59:56
WAN a iss nizin belirlediği modem/router tarzı cihazlar ile çıkarsınız. Global ip alıp, dhcp ile esp ye lokal ip aldırırsınız. Tıpkı şimdi kullandığımız gibi. Daha sonra modeminizde
ilgili portu esp nize yönlendirirsiniz. Örneğin xxx.xxx.xxx.xxx:8080 adresine dışarıdan ulaştığınızda direkt esp ye yönlenirsiniz.
Eğer bu çözüm sizi tatmin etmediyse "ağa bağlı kalmadan" kısmını biraz daha açmanız gerekiyor. WAN erişiminiz nasıl olacak mesela? ADSL/VDSL, Fiber, Uydunet, Kablonet, 3G/4G
için modemler ve çözümler yukarıda bahsettiğim gibi kolayca halledilebilir.

Edit : Birde başlık yanlış yere açılmış, iot bölümü var artık.

Bir ağa bağlı kalmadan dememden kasıt LAN bağlantı gibi olmayacak. Farklı yerlerdeki internete bağlı olacaklar.
Aslında yapmak istediğim tam olarak şu: Bir ortamda bulunan lambanın açık yada kapalı olduğunu öğrenmek istiyorum. Örneğin lamba açık olunca internete lambanın açık olduğuna dair data yollasın. Bende herhangi bir yerden internete girince bu dataya ulaşmak istiyorum.

Buraya yanlışlıkla yazdım. İot bölümünü unutmuştum.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

LukeSkywalker

Online veri tabanı kullanın.

makine_terbiyecisi

# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

makine_terbiyecisi

Bu tür uygulama yada buna benzer uygulama geliştiren arkadaşlar deneyimlerinizi bekliyoruz :)
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

LukeSkywalker

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 24 Kasım 2017, 16:44:16
Firebase var mesela.
Bu firebase sitesine data gönderebilir miyiz? örneğin, mikrodenetleyici ölçüm yapacak sonra sonuçları esp8266 üzerinden bu siteye gönderebilir mi?
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Eugene

Buradaki sorun internete nasıl açılacağınız.
Lamba örneği vermişsiniz. İnternete bu cihaz nasıl çıkacak? Hazır bir wifi ağına mı bağlanacak?
3G ile mi bağlanacak? Kablo ile başka bir router a mı bağlanacak?
Şöyle düşünün, elinizde bir laptop var ve istediğiniz yerden e-mail atmak istiyorsunuz. Öncelikle
laptopu internete bağlamanız lazım değil mi? Nasıl bağlayacaksınız, önce onu belirtin.

LukeSkywalker

Mikrodenetleyici ile ölçüm yapılacak sonra esp8266 ile gönderilecek derken?
Esp8266 zaten başlıbaşına bir mikrodenetleyici.

mrkoykiran

MQTT iletişim protokolünü kullanın hem çok az veri harcar hemde çok ama çok hızlıdır.

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: Eugene - 24 Kasım 2017, 18:06:35
Buradaki sorun internete nasıl açılacağınız.
Lamba örneği vermişsiniz. İnternete bu cihaz nasıl çıkacak? Hazır bir wifi ağına mı bağlanacak?
3G ile mi bağlanacak? Kablo ile başka bir router a mı bağlanacak?
Şöyle düşünün, elinizde bir laptop var ve istediğiniz yerden e-mail atmak istiyorsunuz. Öncelikle
laptopu internete bağlamanız lazım değil mi? Nasıl bağlayacaksınız, önce onu belirtin.

Yanıtınız için teşekkürler.

İnternete hazır wifi ağı yardımıyla bağlanacak. Ardından gerekli datayı yükleyecek internete.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 24 Kasım 2017, 18:09:50
Mikrodenetleyici ile ölçüm yapılacak sonra esp8266 ile gönderilecek derken?
Esp8266 zaten başlıbaşına bir mikrodenetleyici.

örneğin pic ölçtüğü datayı esp8266'ya gönderecek. ESP8266'da bu datayı internete gönderecek.
esp8266 ile LAN bağlantı yapıyorum. Ama işin içine WAN bağlantı girince o kısma biraz yabancı kalıyorum.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Eugene

Sorun yok o halde. ESP internete hazır wifi ağına bağlanarak çıktıktan sonra, elde ettiğiniz dataları bir veritabanına yazabilirsiniz.
Mesela mysql ile :

http://afterhoursengineering.net/blog/blog/2015/04/11/esp8266-read-and-write-data-to-a-database/

Database bilginiz yok ise önce bir database server a nasıl bağlanılır, buradan bilgi nasıl alınır bu konulara bakın isterseniz. Mysql
yaygın olduğu için uygun olur.

Bu arada ESP8266 modelleri içerisinde mikrokontrolcü mevcut. Analog sensörleri okuyabilir, direnç merdiveni ile analog çıkış, dijital
çıkış verebilirsiniz. Pic e ya da başka mcu ya basit işler için gerek yok.

http://www.instructables.com/id/ESP8266-with-Multiple-Analog-Sensors/#intro

makine_terbiyecisi

Alıntı yapılan: Eugene - 25 Kasım 2017, 09:44:18
Sorun yok o halde. ESP internete hazır wifi ağına bağlanarak çıktıktan sonra, elde ettiğiniz dataları bir veritabanına yazabilirsiniz.
Mesela mysql ile :

http://afterhoursengineering.net/blog/blog/2015/04/11/esp8266-read-and-write-data-to-a-database/

Database bilginiz yok ise önce bir database server a nasıl bağlanılır, buradan bilgi nasıl alınır bu konulara bakın isterseniz. Mysql
yaygın olduğu için uygun olur.

Bu arada ESP8266 modelleri içerisinde mikrokontrolcü mevcut. Analog sensörleri okuyabilir, direnç merdiveni ile analog çıkış, dijital
çıkış verebilirsiniz. Pic e ya da başka mcu ya basit işler için gerek yok.

http://www.instructables.com/id/ESP8266-with-Multiple-Analog-Sensors/#intro

Yapacağım işlemler biraz kompleks olabileceği için mikrodenetleyici şart.
Teşekkür ederim. Linkleri inceliyorum.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #