Flash nasildir?

Başlatan Erol YILMAZ, 21 Kasım 2005, 22:18:45

Erol YILMAZ

Fotografcilarin kullandigi flasin yapisi nasildir?
Nasil patlatilir?
Asinan, isinan parcasi var mi?

Yardimlarinizi bekliyorum...

otm

merhaba
Fotograf makinelerinde kullanılan flashlardan bahsediyorsun sanırım.
Bunların mantığı yüksek gerilimlerle çalışan tüplerin yardımcı bir elektrotla iletime geçirilmesi esasına dayanır.normalde tüpün anot ve katotuna 400v dc civarında bir gerilim uygulanır.ancak yardımcı elektrota herhangibir gerilim verilmediği sürece iletimde olmazlar.iletime geçincede devreye bağlı kondansator üzerindeki tüm yük tüp üzerinden akar.
aşağıda devre şeması ve bordu görünüyor.
Aşınan bir parçası yoktur.zira mekanik bir kısmı yok.ancak makinenin kendi parçaları aşınabilir.Ancak zamanla kondansator ve flash tüpte bozulma olabilir.

salim ALTIN

merhaba.
Lambalar zamanla bozuluyor. Eski zenit marka rus malı makinalardan var. Bunların flash lambalarını nereden temin edebiliriz.? Pahalı şeylermidir.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

otm

pahalı olduklarını sanmıyorum.ancak şöyle bir sorun var.şöyleki her marka kendisine göre üretim yapmıştır.piyasa bulman biraz zor ancak herhangibir flash tüpünküde olabilir yeterki aynı hacimde olsunlar.tabi burada bazı flashların yüksek akım ve geriimlerde bozulabileceğinide unutmayalım.bunuda nasıl anlarız içine bakın tüpün tüp hacmi büyük ve elktrotlarda genişse problem yok

kesmez

http://www.perkinelmer.com/
bu sitede her türlü kaliteli flaş tüp var....
fotoğraf makinalarında kullanılan tüplerin ömrü uzun değil 1000-10000 arasıydı heralde..
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

salim ALTIN

merhaba.
Türkiyede en büyük problem şüphesiz malzeme temini. Fakat bu malzemeye ulaşabilmek ile bitmiyor. Özellikle teknik bilgileri saklanarak, kullanım ile ilgili bilgileri verilmeden malzeme satılmaya çalışılıyor. Bu flaş tüplerde olduğu gibi ben UV lambalarda da aynı sorunlarla karşılaştım. Malzemeyi ister istemez enine boyuna bakarak almak zorunda kalıyorsunuz. O nedenlede kullanımda sorunlar çıkmaması mümkün değil.
Mesela Oto tamircisi arkadaşım sente ayarı yapmakta kullandığı bosch marka stroboskobunu tamir etmemi istemişti ama bunun flash tüpünü bulma konusunda sorun olmuştu.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

otm

malzeme temini konusundaki en büyük sıkıntı bu işin ticari yönüyle muhatap kişilerin neyin ticaretini yaptıklarını bilmemesi.şöyleki gidip bir malzeme satıcısına özellik söylediğinizde bunu çoğunlukla anlayamayabiliyor.illede kod numarası istiyor yani nei sattığınıda tam olarak bilmiyor(tabi bu bir genelleme değil) işin komik tarafı size istediğiniz malzemenin olmadığını söyleyen satıcının gözünün önünde bile duruyor olabiliyor malzeme ama değişik kodda olduğu için anlayamayabiliyor.
diğer bir darboğazda satın alınmak istenen malzemenin ticari değerinin yüksekliği.yani piyasada tv tamirinde kullanılan malzemeleri bulmakta zorluk çekmezsiniz.ama benim gibi duyulmamış bi malzeme arasanız yolunuz taa amerikaya kadar uzanır.:)