şemadaki buck converter

Başlatan erkan614, 28 Kasım 2017, 17:17:53

erkan614

@Zoroaster Devre çalışıyor orada bahsettiğim high-side regülatörlere ve soldan sağa giriş çıkış şema çizimlerine o kadar alışmışız ki
işler ters-düz olunca birden bire beyin sistemim duruyor, şemayı anlamakta zorlanıyorum,
halbuki dün okuduğum yerde low-side regülatörler anahtarlama elemanları için daha iyi yazıyordu
Alıntı YapNegative buck regulators have all the advantages of positive buck regulators,
with the added benefit of a low-side switch. The low-side switch arrangement uses
a low RON n-channel MOSFET with simple drive requirements.
https://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/660
evet devre çalışıyor 12V sabit çıkış veriyor çalışmayan benim :)

Zoroaster

Bu devre bu sekilde olunca (beslenince) calisiyormu simdi?
Seytan deliginden kacti.

HexfeT

İlk anda biraz gecikme ile fet iletime geçer, L1 de enerji depolanır. Osilasyon başlaması için fet'i kesime götürüp enerjiyi C2 ye aktarmak lazım. Bunun olması için bir sebep görünmüyor. Fet'i ilk defa kesime götürecek olay nedir?

İlk anda fet iletime geçerken bir kararsızlık (Devrenin sağ tarafından bağımsız) yaşanması ve bu sırada C2 ye yeterli enerji aktarılması lazım.

Yuunus

Mosun kendisi kesime goturuyor.iletime gecince drain yaklasik source oluyor orasida gnd de oldugundan kesime gidiyor.

HexfeT

D8-R11 üzerinden gate kapasitesi doldu, fet iletime geçti, drain yaklaşık source oldu... Bu noktada gate kapasitesini boşaltmak için D8 ters polaritede. İlk kesime gitme bu şekilde olamaz.

Yuunus

Evet haklisin diyot ters polaritede kqliyor.

HexfeT

Konuyu açan arkadaşın elinde çalışan bir devre var fakat çizip paylaştığı şemaların hepsi muhtemelen hatalı.

JOKERAS

Arkadaşlar bu devre çalışır.
Devrenin çalışmasını dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Bu devre Buck devresi,ama Low side Buck değil,Aslında Low Side Buck'u "Gnd Source Buck" yapmışlar.
Fet ve Bobin Devrenin Eksi beslemesine Gnd'yi veriyor.
Bu topolijiye ne deniyor bilmiyorum.

erkan614 arkdaşın verdiği şemaya göre konuşursak devreye sadece Artı voltaj uyguladığımızda bu voltaj
devre elemanları üzerinden dolaşıp, buna Yükte dahil L1 bobini üzerinden Fetin Dranine kadar ulaşır.
Burada -V 'yi beklemektedir.Dolayısı ile devre elemanlarının tümü bu durumda pasif olarak bekler.
Çünkü Ortada -Giriş yok.

R11 Fetin Gate'ini sürüp Feti iletime sokar, Gate'deki D3 Zenerin bir fonksiyonu yok.Sadece Gate
voltajını sınırlar.O olmasada çalışır fakat V giriş, Gate Voltajının 12V'u aşmaması için.
Fet iletime geçtiği anda Devre Eksi'si Fet ve dolayısı ile Bobin üzerinden tamamlanır.
Bobin akımı sıfırdan başlayıp bir Rampa çizererek Devreye Eksiyi yavaşça verir.
Devre Eksi'si Doyuma yani R14,R15 düğümündeki eşiğin aşılmasına kadar devam eder.
Eşik aşılır aşılmaz Q5 iletime geçip Q3'ü sürer dolayısı ile Feti keser.
Bu sırada C2 Kapasitesi Kutuplanıp dolmuştur,Artık devre Artı Eksi Potansiyel olmuştur.
Bu sırada Devre C2 kapasitesinin boşalmasına kadar geçen sürede iletimde olur.
Buna birde Şoklanıp kesime sokulan Bobinin Boşalma Rampasını eklersek bu süre daha da uzar.

D8 Şotki İndüktif swiç(Bariyer Diyotu) görevi görür.Bobin üzerinde birikmiş olan enerjinin geriye kaçmasını engelleyip
yolu tek yönlü olarak tıkar.Bobinin Boşalma Rampasını kutuplar.

Bu devre üzerinden çekilen yük miktarı da osilasyon frekansının değişmesine neden olur.
Optimusprime arkadaş D6'nın hemen bozulacağından bahsetmiş.O diyot kesinlikle bozulmaz.
Çünkü o Diyot Ters akım koruma diyotu.Devre O olmasada çalışır.

ZorO Ustanın çizdiği Şema farklı,O tüm Gnd'leri birleştirmiş,dolayısı ile çalışmaz.

Devreden yük çekmek Şart.Eğerki bu devreden yük çekilmezse Osilasyon susar.

Bu devre CCM(Sürekli iletim Modunda) çalışıyor sanırım.
Burada Bobin akımı sıfıra inemiyor,Devre Empedansı ve yükün oluşturduğu Histeri bölgesinde çınlıyor.
Bobin Henrisi yüksek tutulmuş,Henri düştükçe osilasyon hızı çıldırıp tıkanma noktasına yani devre elemanlarının çalışma freknasının üstüne çıkmasın diye Henri büyük tutulmuş olabilir.
Similatörde bunu görmek çok zor,Çünkü Devre o kadar hızlı osilasyona giriyorki benim diyen Similatör çuvallayabilir.

HexfeT

Bu haliyle devre çalışıyor. Kabaca kurup çalıştırdım.

Edit: Yük olsun-olmasın çıkış voltajı sabit, regülasyon yapıyor fakat lineer regülatör gibi davranıyor. Yük arttıkça gate voltajı hafifçe artıyor. Yani osilasyon yok. Denemek için Gate-Source arasına 10nf kapasite ekleyince osilasyon başladı.

JOKERAS

HexfeT, R14,R15 dirençlerinin herhangi birine pot bağlayıp oynayın.
Çıkışın değişmesi gerekir.Hatta devredeki D7 zeneri ve R12 aynı işi yapar.
D6'yı iptal edin,Devrenin yine çalışması gerekir.

Devreden çekilen yük arttıkça veya azaldıkça osilasyon frekansının değişmesi gerekir.
Bobin Henrisi değiştikçe de Osilasyon Frekansı değişir.
Test edermisiniz?

Bu devreyi ZorO usta beğenmemiş ama bence çok güzel.
Sabit akım Buck bu kadar basit yapılabilinirmiş onu gördük.Kim tasarladıysa Kep çıkartıyorum:)
Alışıla gelmişin dışında güzel ve basit bir devre.

Edit: HexfeT Yük olsun olmasın Regülasyon yapıyor demişsiniz.
Lineer Regülatör gibi davranması Mümkün değil.
Linner Regülatör gibi davranacak bir durumu yok.Feti Lineer Regülatör gibi kullanmak çok zor.
Eğer dediğiniz gibiyse ki sanmıyorum, O zaman Bobinin anlamı yok!

Zoroaster

Editledigim semadaki gibi devre beslenirse begenmedim. Cizilen semalarin hepsi ayni. Degisen sadece besleme voltajinin uygulanis sekli.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Evet ZorO usta, bende onu dedimya.Siz Tüm Gnd'leri birleştirmişsiniz.
Zaten işin püf noktası orası.
Niye beğenmediniz efendim?3 Transistör ile lokum gibi devre olmuş.
3 Transistör'ün biri zaten çıkış Feti.Diğer ikisinden biri Regülasyon.
Çok basit bir şekilde Halletmişler işte.
Madem beğenmediniz siz olsanız 12...80 V girişli sabit akım verebilen bir devreyi nasıl tasarlardınız?

Zoroaster

12v olmazdi ama en azindan 24...80v icin UC3843 benzeri ciple flyback yapardim.
Seytan deliginden kacti.

OptimusPrime

@Zoroaster
editledigin devrelerde D6 eksik. ama sonuc guzel olmus eline saglik. daha mantikli birsey cikmis ortaya  ;D

@HexfeT
devrede osilasyon yoksa nasil bu devre calisiyor diyorsun. amaci zaten dc dc cevrim yapmak osilasyon olmadan nasil cevrim yapsin.

@JOKERAS
pek inanasim gelmiyor teorilerine. yorumladigin semaya dikkat edersen bobin degil diyotlar anahtarlaniyor. sence de garip degil mi?
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

JOKERAS

OptimusPrime,yorumlarıma neden "Pek" inanasın gelmiyor?

Mesela hangi diyotlar anahtarlanıyor?Siz doğrusunu anlatın öğrenelim

D6, D8 anında bozulur demiştiniz mesela niye bozulur bunu anlatın bizde aydınlanalım.