şemadaki buck converter

Başlatan erkan614, 28 Kasım 2017, 17:17:53

HexfeT

@OptimusPrime

Mesajı devreyi kurup çıkışta yük değişse de sabit kalan voltajı görünce attım. Çok eğreti şekilde kurdum, uğraşmadım. Kafasına göre bazen osilasyon yapıyor, bazen yapmıyor. Osilasyon başlarsa smps, başlamazsa lineer çalışıyor, çıkış sabit.

Vakit ayırıp özenli çalışabilirsem sonuçları paylaşırım.

devrecii

Yazılanları şaşırarak okuyorum  :o.

Devrede osilosyon yok , heleki verdiğniz o devrede osilosyon olur demeniz ayrıca şaşırtıcı.

O devrede moset full iletimde olur osilosyon olmaz çiziminiz yanlış. Devre zaten osilosyonlu bir devre değil,  çıkış istenen değere ulaştığı zaman kesime gidiyor sadece. Bobin yumusatmak için kullanılıyor tabi depo edilen akımı shotty diyotla yine çıkışa veriyor.

Devrenn nasıl çalıştığının anlaşılması için basitleştirilmiş hali.

JOKERAS

iboibo,Valla Bende sizin bu yazdıklarınızı görünce şok oldum:)
Yukarıda verdiğiniz devrelerin her ikiside osilasyona sebep olur.

Lineer devrede Bobin ve Şotkinin ne işi var?

JOKERAS

Şemadaki SW1 Sivicini açıp kapatın Ampremetreyi izleyin.
Aynı şeyi SW2 sivicini açıp tekrar Ampermetreyi izleyin.

Q2'nin Collectörüne bakmayı unutmayın!
Nasıl bir gecikme oluştuğu görülecektir.Alın işte fıstık gibi Osc.

İboibo Arkadaş,Sizin verdiğiniz devrelerde aynen Osilasyona girer.
Nasıl olduğunu kısaca anlatayım.

Fet Gate'indeki Direnç Feti sürer.
Sürülen Fet,akımı Bobin üzerinden Yük yada Kondansatör'e basar.
Bobin akımı bu sırada bir Rampa çizer. Yük hattındaki Zener gerilimi 12V'u geçince Alttaki 100K ile olan düğümünde
gerilim artmaya başlar.Bu gerilim 0.6V'u geçtiğinde Bc transistörü iletime geçip
Feti keser.Fet kesilince Bobin üzerinden geçen akım yani Rampa bu sefer aşağıya doğru bir yol izler.
Gerilim yavaaşça düşer, BC Transistörünün Eşiğinin altına düşene kadar devam eder.
Düşünce film başa döner Fet tekrar iletime girer. İşte buna da osilasyon diyoruz.

işin Tuhaf yanlarından biri de şu.Soruyu soran arkadaş Devrenin Scop görüntülerini yayınlamış
osilasyon Kabak gibi ortadayken neden hala Osilasyon yok deniyor ilginç!

erkan614 bizi Trollüyor herhalde:)Birde Trolleme modası çıktıya o açıdan şeyettim:)

Sdttn

Yeni mesajları okumadım.
Şöyle bir sonuç çıktı.
D4 orijinal şemada yok ama o diyot olmazsa c1 den dolayı osilasyon duruyor.

HexfeT

Devreyi delikli pcb ye aktardım.

Fet: 18N50
Diyot: SB560

Giriş=24V Çıkış=10V Yük=50 Ohm direnç
Belli bir yük eşiğine kadar osilasyon başlamıyor. Osilasyon olmazsa lineer davranıyor, çıkış voltajı yine sabit.
Source-Gate ve Source-Drain sinyalleri ekte.
Bu değerlerle verim yaklaşık %82
Çıkışta 100uF kapasite var. 400mV Ripple var. Kapasite değerinin arttırılması osilasyona girmesi için gereken yük eşiğini arttırıyor.

Sdttn

@HexfeT Yükte osilasyon, ripple dolayısıyla meydana geliyor, kondansatörden önce diyot koyarsanız her durumda osilasyon devam eder.

devrecii

JOKERAS sana dememiştim daha, önce çizilen devrede osilosyon olacağı konuşuluyordu.

Smps devrelerde dikkat edersen devrenin kabinde bir osilatör bulunur  ferrit nüve bu osilatörle titreştirilir ac akım elde edilir.

Bu devrede açılıp kapanma oluyor sadece  çıkış voltajı sabit tutmak için yani smps devrelerdeki gibi bir osilatör yok.

JOKERAS

HexfeT, Dedikya.
Devreden yük çekilmezse osilasyon susar diye.
Devrede osilasyon olması için devre bir bütün olarak yorumlanmalı.
Buna yükte dahil.

Bu tip osilatörler çok krıtik bir range'ta çalışır.Devre eleman değerleri stabil olmalı.
Mesela Devredeki 2N Transistörlerin yerlerine BC tipi Transistörler takılsa osilasyon susabilir.
Çünkü Beta yapıları farklılık gösterebilir.Bu sefer Devre eleman değerlerini ona göre konfigre etmek gerekir.

Sdttn, Eklenti yaptığınız Diyotun Devreye katacağı bir şey yok.Aksine Şemanızdaki
C1 Kondanstörünü Düşen Rampada devre dışı bırakır.
Bu durumda R5, Sadece Bobin Rampasının düşen kısmı ile Aktif deaktif olur.
Bu ise Çıkış Akımının sabitlenmesini engeller.
Yani Çıkıştan değişen bir akım asılması olduğunda bunu Sabitleyemez.

Sdttn

@JOKERAS
Akım sınırlaması nasıl gerçekleşiyor?
C1 kondansatörü çıkışı yumuşatmak dışında başka görevi mi var?

JOKERAS

İboibo usta, Osilatör dediğiniz bir direnç bir kondansatör ile yapılan gecikme devresidir.
Kondansatörün dolum boşalım eğrisinin tepe noktalarını tespit ederseniz Osc yapmış olursunuz.
Eğer histeri, Schmit Trigger değilse ilgili yapı histeri eşik bölgesinde çok kısa çok hızlı titreşimler oluşur.
Bu devredeki anahtarın Eşik bölgesinde titreişip durur.

Histeri Schmit Trigger ise tepelerin tam orta noktalarında titreşim olur.Bu kararlılık sağlar.

Bu yapıda bu işi Bobin Rampaları yapıyor.Yani Ripiller. Sizin bahsettiğiniz Smps devrelerinde bu durum istenmez.

Hatta ve hatta ve Özellikle Bobin devrelerinde bu istenmeyen osilasyon veya titreşimlerin önüne geçmek için devrelere ekstra önlemler alınır.
LEB(Leading Edge Blanking).
Bu önlemler alınmazsa ilgili devreler "Osilasyona" girer,gürültü oluşturur..
İşte o istenmeyen Osilasyon burada kullanılıyor.

Sdttn,
C1 Çıkışı yumuşatma yapmıyorki.Bobin Akımını Depo ediyor.
Bobin Akımı,Rampa Yukarı doğru çıkarken Giriş Akımını, Aşağı doğru inerken Çıkışın çektiği yükü veriyor.
Çıkıştan çekilen akım Fazla ise Kapasite daha hızlı boşalıyor.Bu  Devrenin anahtarlama zamanını değiştirip akımın sabit kalmasını sağlıyor.

Sizin eklediğiniz Diyot BoBin Rampasının İnen kısmını
Kondansatöre vermeden ayırıyor.

Sanırım siz, devreyi Artı üzerinden yorumluyorsunuz.Dikkat ederseniz her şey Eksi üzerinde meydana geliyor.

erkan614

İyi günler Arkadaşlar
ne yazıkki iki gündür siteye giremedim hatta pazartesiye ancak tekrar bu devreye devam edicem şimdi bütün yanıtlara sırası ile cevap vermeye çalışıcam
yani engin elektronik bilgim manasında değil muallakta kalan yerleri
öncelikle
""devre çalışıyor"" orasını bi yazayım devre Allah'ın bir çinlisi tarafından yapılmış
bütün pcb resimlerini paylaşırdım ama bu işi getiren adam gıcık herifin teki sanki kokakolanın formülü basit bir devre işte
bana da bırakmıyordu numuneyi ben bırakmıyosan git başkasına yaptır deyince bıraktı ama özellikle kimseye gösterme dedi
devrenin yük kısmı çok gereksiz, benim ilgimi çeken giriş regülatörü
devre şemasını nerdeyse 10 kez kontrol ettim birebir çizdiğim gibi

@Zoroaster
Alıntı YapBu devre bu sekilde olunca (beslenince) calisiyormu simdi?
evet benim çizdiğim gibi olan devre çalışıyor sizin çiziminiz de giriş beslemesi farklı

@HexefeT
Alıntı YapKonuyu açan arkadaşın elinde çalışan bir devre var fakat çizip paylaştığı şemaların hepsi muhtemelen hatalı.
Hayır en az %99.99999999999 doğru On kez kontrol ettim gene de bir hata olacağını zannetmiyorum ama sonuçta insanız

@JOKERAS
Alıntı YapDevreden yük çekmek Şart.Eğerki bu devreden yük çekilmezse Osilasyon susar.
Devreden yük çektiğimde de çekmediğimde de çalıştı

Alıntı YapNiye beğenmediniz efendim?3 Transistör ile lokum gibi devre olmuş.
3 Transistör'ün biri zaten çıkış
aynen katılıyorum çok basitten bir buck ne bir IC ne başka bişi

Alıntı Yaperkan614 bizi Trollüyor herhalde:)Birde Trolleme modası çıktıya o açıdan şeyettim:)
Yok ne trolluycam ekşi mi burası :)

son olarak devreyi farklı bir yük ile yeniden çiziyorum hatta bazı transistörleri de değiştiriyorum daha yüksek voltaj girişi için
hatta 220yi doğrultup led süren bir model üzerinde bile çalışıcam 3 transistör 1bobin oh ne rahat maliyet :)

ayrıca şemada @JOKERAS ın açıklaması ile bence de çalışmaması için bi sebep de yok ki

Sdttn

@JOKERAS
Çekilen akımdan dolayı oluşan ripple sayesinde osilasyon meydana gelmiyor mu?

D4'den (paylaştığım devrede) önce kondansatör eklersek hem osilasyon devam eder hem de daha temiz bir çıkış elde edemez miyiz?

JOKERAS

Sdttn,

Daha önce söylediğim Sabit akıma da zararı olur. Yanılmışım!!!  İşte devrenin ters oluşu İnsanın kafasını karıştırıyor.
Diyot Eklemenin hiç bir faydası olmaz.
Diyot eklerseniz eklediğiniz diyot'un eşiği kadar bir kayıp olur.

Mesela Klasik bir Buck hayal edin. Bobinden sonra Kondansatör var değilmi?Bobin ile Kondansatör'ün arasına
Diyot eklerseniz değişen ne olur?Diyotun eşiği kadar bir voltaj kaybı olur.
Bobinin Düşen Rampasının eşiği yükselmiş olur.Eşik yükselince verim düşer.

İki swiçli Senkronize Devrelerde diyot eşik kayıpları nerdeyse yok denecek kadardır.
Diyot yerine koyulan Transistör kayıpları en aza indirir. Bu verimi arttırır.

erkan614,
Devreden Yük çekmediğinizde osilasyon devam ediyorsa  R14,15 ve R12 yük olur.
Bu dirençler de C2'nin boşalmasına sebep olur.Bu durumda Osilasyon yavaşlar hatta durabilir.

Devre gittikçe basitleşiyor.Zaten basitti.Zorlaştıran Maalesefki erkan614'ün Şema çizimi oldu:)
Maşallah Lahmacun gibi Şema çizmişsin.Teessüf ederim:)
Şemayı Sadeleştirdim.

Bu Devrede çıkış gerilimi izlenip Feedback alınmış,Gerilim Ripilleri ile anahtarlama yapılmış hepsi bu.

erkan614, Trolleme söylemi işin makarası.Makara yapıyoruz hemen kızma!

Bunu Allah'ın Çinli'si yapmamıştır Emin ol,Çinli vatandaş onu bir yerden araklamıştır.
Bu konularda pek Mahirdirler.

Sdttn

Anladım, lineer güç kaynakları ile karıştırdım buck converterlerdeki kondansatörün amacını.

Ama Q2 (paylaştığım devrede) beyzindeki p-p 100mV değişim ile transistör nasil açılıp kapanabiliyor onu anlamadım.