Universal Tetikleme

Başlatan oguztkn, 30 Kasım 2017, 20:04:41

oguztkn

Merhaba Arkadaşlar,

Universal tetikleme yapmak istiyorum yani optokuplörün pinine 1 'de 0' da gelse bunu high olarak çıkış vermesini istiyorum. 1 geldiğinde optocuplor ile mikroişlemcide girebiliyorum. Peki 0 geldiği zamanda 1 olarak çıkış almam mümkün mü ?. Biraz karışık yazmış olabilirim umarım derdimi anlatabilmişimdir. (Tetik voltajım 15 volt bu yüzden optokuplör kullanıyorum).

Şimdiden Teşekkürler, İyi Akşamlar...

hwdesigner

Mantıksal kapılar ile yapabilirsin.

Maxim

striger

dusen ve yukselen kenarda tetiklenen bi harici kesme kullanman lazim

ipek

kullandığın işlemci ne basic ise ETE hocadan bir tecrübe aktarabilirim..

oguztkn

Şöyle detaylandırayım bir motorsiklet düşünün ona ledlerden oluşan bir modül yapıyorum sağ sol sinyal ve fren için. Motorun kendi lambalarından tetikleme sinyali alıp benim kendi devremi tetiklemek istiyorum. Buraya kadar ki kısımda herşey normal. (Bu arada 3 kişi motor kullanan bir grubuz biz. Ticari amaçla yapmıyorum).  Arkadaşım bazı motorlarda + ortak uç tutulup - ile lambalar yanıyormuş(tetikleniyormuş), bazı motorlarda ise - ortak tutulup + ile yanıyormuş (tetikleniyormuş) diye duymuş. Bana çok saçma geldi ama böyle bir durum söz konusu  ? Böyle bir durum olabilir mi sizce yoksa uydurma bir bilgimi, olabilirse buna çözüm arayacağım.

mg1980

Motosikleti pek bilmemekle beraber anlatılanların doğruluğu yok sanki. Siz modülünüzü yapın. (-) ucunu aracınızın şasesine bağlayın.Örneğin fren lambalarına giden (+) uçtan modülünüzün (+) ucuna bağlantı yapın. Frene basıldığında LED'leriniz de birlikte yanar.Sinyal lambalarını da aynı şekilde yaparsınız. Pic v.s. fazla teferruata gerek yok gibi.

esensoy

TLP281 gibi girişinde her iki yönde de led olan bir opto işinizi görür mü?
Tam anlaşılmıyor ne istediğiniz,
+ dan tetiklemek istiyorsanız opto girişindeki diyodun - sini gnd ye verip,
- den tetiklemek istiyorsanız optonun anodunu + ya verip -den tetikleyebilirsiniz zaten
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

asma

Merhaba
Çift opto iş görür.
Ya da
Pencere karşılaştırıcı denilen devreyi  akü voltajıyla çalıştırın.
Üst eşik 9V , alt ise 3V olabilir. Giriş , 3 volttan aşağı ise veya 9 volttan yukarı ise çıkış versin.
LM339 gibi open collektor eleman seçerseniz pull up direncini işlemci beslemesinden alırsınız. Opto kullanmaya gerek olmaz.
Kolay gelsin.

ibra

Anladığım kadarıyla basit olarak, siz motoru kullanırken mesela, sola sinyal verdiğinizde sol sinyal lambasına bağlayacağınız bir led modülün sürekli yanmasını istiyorsunuz. Ta ki, sinyal vermeyi kesinceye kadar.

Delay trigger diye internette aratırsanız bir modül var. Bende  hobi olarak uğraştığım için nasıl çalışır bilmiyorum.  ancak şeması mevcut yapabilirsiniz. direnç değerlerin değiştirerek 1 sn ile 1000 saat arasında gecikme koyabilirsiniz
A_C5h5n5

Maxim

optoya gerek yok onun için gerilim bölücü direnç ile adc girişinden halledilir 1 tane 12F675 yeter.
tam meseleyi çözemedim o yüzden işlemciye gerek varmı yokmu onuda bilemedim.

yani şöyle basit bir algoritma oluşturulabilir
girişe 10 voltun üzerinde birşey gelirse bunu yap
2 voltun aldında birşey gelirse şunu yap
3 ile 9 volt arasında birşey gelirse hiçbirşey yapma (zaten bu satıra gerek kalmayacak)

RaMu

Çift yani iki optokuplör,
çift ledli bir optokuplör,
veya
optokuplör önüne köprü diyot
ile yapabilirsin.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html