Pahali olmayan kaliteli 3D printer mekanizmasi

Başlatan Zoroaster, 01 Aralık 2017, 13:41:32

Zoroaster

3D printer mekanizmasina ihtiyacim var. Mekanik parcalari toplayip iyi bir sey yapma imkanim yok. Bu nedenle pahali olmasin ama kaliteli olsun dusuncesiyle hazir bir urun alip mekanigini kullanayim diyorum.

Davinci diye bir yazici buldum. Bu yazici hakkinda bilgi sahibi olan varmi?  Mekanik bosluk, titreme, sikisma vs sorunlari olmasin istiyorum.

Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Amerikadan kargo parasi da eklenince fiyati bayagi artiyor. Fakat sansima bulundugum sehirde kutusunda acilmamis 2 el magazasinda bir alt modelini buldum.

Seytan deliginden kacti.

muhendisbey

XYZ ürettiği yazıcılara başka filament takılmasın diye çip takıyordu. RFID mi başka birşey mi bilmem. Bu konuda dikkatli olun, bazılarını yazılım ile kırmak mümkün oluyordu.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

erdcan

Mahsuru yoksa kaça adınız acaba yazcıyı? Fikir sahibi olurduk.

Zoroaster

Bugun ogle gidip alacagim.

Fiyati 320AUD. Fakat dedigim gibi sansim yaver gitti. Yoksa magaza satis fiyatlari 500 AUDdan fazla.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Cihazi eve getirdim. Fabrikasyon yapilmis cok guzel gorunuyor. Dis plastik kutusu zaten tam profesyonel.

Mekanik uzerine iyi kafa yormuslar. Gavur ucuza mal edebilmek icin sac islemedeki hunerini konusturmus. Lazer ya da inkjet yazicilardaki gibi sac sase yapilmis. Fakat asil tasiyici govde olarak 20mm lik sigma profil benzeri profil kullanilmis. Kanallari siradan M4 somunlari tutacak sekilde ozel cekilmis profil olduklarini saniyorum.

Sac sase, aluminyum profiller ve plastik govde birbirine vidalarla baglaninca rigit bir yapi olusmus.

Fakat gerek kafada gerek tablada bosluk var. Boslugu alabilirsem ne ala, alamazsam bu durumda mekanik hosuma gitmeyecek.

Kafayi (Hotend unitesini) hic tornavida vs kullanmadan yerinden cikartabiliyor ve geri yerine takabiliyorsunuz.

Ana MCU ATSAM4E8E CM4.
4 adet motor surucu  TB62269FTG.
2. MCU da LPC1115F.
Wifi oldugunu sandigim bir modul. Fakat bu cihazda degil de bir ust modelinde Wifi var diye biliyordum.

Bu arada Z ekseni tek bir motorla tahrik ediliyor. Lineer hareket icin kaliteli M4  saplama kullanmislar.

Lineer miller 10mm capli. Rulman yerine bronz burc kullanilmis.

Makina uzerinde makaranin gobeginin gectigi duzenekte  RFID bir kart var. Makaranin gobegine takilip vida ile sabitlenen bir aparat daha var. Bu aparatin icinde de RFID benzeri bir yapi var.  Makine kendine takilan makarayi bu duzenek sayesinde taniyor.

Ayni sekilde extruder blogunda da sensor var. O kismi da detayli incelemedim. Belki flamant bitti sensoru olabilir.

Bu arada cihaz 24v ile calisiyor.

Flamentin tablaya tutunmasi icin 3 tane kagit vemisler. Genisce bir kagit band. Eger esprisi varsa bandin ustu desenli. Desen nasil derseniz elimizin ustundeki baklava deseni hucreler gibi.

Seytan deliginden kacti.

Andromeda

...o boşluğu telafi ediyordur herhalde bir şekilde,öyle değil mi?
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Zoroaster

Tolere edecegini sanmiyorum. Baskiya hata olarak yansiyacaktir.

Bu model sanirim Davinci'nin en alt modeli ve cocuklar icin yapilmis. Cocuklarin baskidaki kucuk hatalardan haberleri bile olmaz.

Gerci bahsettigim bosluk inkjet yazicilarda da var. Kafayi parmaklarinizla tutup degisik yonlerde oynatirsaniz boslugu farkedeceksiniz.

Inkjet yaziciya baski alirken fiziksel mudahale etmediginiz surece pixel hizalamalarinda hata yapmiyor. Belki bu 3D yazicida da durum oyledir. Bilemiyorum.

Seytan deliginden kacti.

mustafa_cmbz

Zoroaster

Tabladaki bosluk burclarin boslugundan kaynaklaniyor kesinlesti.

Seytan deliginden kacti.