Microchip'te Atmel izleri

Başlatan esensoy, 02 Aralık 2017, 13:10:18

esensoy

Yeni seri gördüm bugün, 18F46K40, PPS eklemişler, dahili fixed voltaj kaynağı, CWD, 5bit dac vs gibi,
Fiyatı da uygun görülüyor,

En dikkat çeken datasheet formatını değiştirmişler, Atmel in datasheetlerine çok benzemiş,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

ilyas KAYA

Atmel zaten microchip firmasının bunda şaşılacak olan nedir ? :)

esensoy

Şaşılacak birçok şey var aslında,
Şimdi eş seviyeli iki araç markası düşünün,
Diyelim ki mercedes bmw yi satın aldı, yeni mercedes modelleri bmw ye benzer mi?

Bence microchip in bu hamlesi enteresan, belki yeni nesil piclerin core(çekirdek) yapısını bile değiştireceklerinin habercisi olabilir,

Elektroemre

Hocam STM8 varken (25 centen başlıyor), STM32 varken (40 centten başlıyor) ve bunların degub destekleri, bedava derleyicileri bu kadar yaygınken neden hala PIC serisi MCU larla vakit kaybediliyor anlamıyorum?

Hani önceden tasarlanmış projelerde geçmişe dönük kullanmak zorunda olmayı anlıyorum, ya da uygulamaya özgü özellikleri bulunan mcu ları kullanmayı anlıyorum ama bu sıradan ve pahalı ic larla vakit kaybetmeyi anlamıyorum.

Epsilon

Elektroemre basic ile pic programlarken basic ile ST serileri programlanabiliyormu.Ben C bilmiyorum bu yaştan sonra 1 dolar ucuz diye en az bir yılımı C öğrenmeye ayırmalıyım.ARM a geçmeyi denedim bir LED yakıp söndürmek için yüzlerce sayfalık döküman okumak belki onlarcada ayar yapmak gerekiyormuş
Firmaların bir süre sonra yok şu kadar satır free kod desteği varďı artık yok gibi kıl tüy işlerini saymıyorum bile

MC_Skywalker

Epsilon

Teşekkürler hocam bilmiyordum öğrendim büyük ihtimal kullanacağım

sinus

Bu pic, atmel nasıl yaygınlaştı? ARM da eski bildiğim kadarıyla.

LukeSkywalker

Bu hamleler yakında atmel işlemcileri piyasadan kaldıracakları yönünde yorumlanabilir. Bu şekilde datasheetleri değiştirerek yeni PIC mikrodenetleyicileri atmel kullanıcılarına sevdirmeye çalışıyorlar sanırım. Ayrıca donanımsal değişikliklerle iki mikrodenetleyici yapısını benzeştiriyorlar gibi bir durum var ortada. İki farklı mcu üretimine son verip tek potada tek mikrodenetleyici ile devam edecekler diye düşünüyorum.

ilyas KAYA

Alıntı yapılan: LukeSkywalker - 03 Aralık 2017, 13:35:33
Bu hamleler yakında atmel işlemcileri piyasadan kaldıracakları yönünde yorumlanabilir. Bu şekilde datasheetleri değiştirerek yeni PIC mikrodenetleyicileri atmel kullanıcılarına sevdirmeye çalışıyorlar sanırım. Ayrıca donanımsal değişikliklerle iki mikrodenetleyici yapısını benzeştiriyorlar gibi bir durum var ortada. İki farklı mcu üretimine son verip tek potada tek mikrodenetleyici ile devam edecekler diye düşünüyorum.

Kuvvetle muhtemel böyle olacak. Çünkü ilk başlarda atmel logosu yanında microchip vardı şimdi sadece microchip var. Bir sonraki adim Atmel mcu larin logosunu microchip olarak değiştirip basına pic yazmaları yeterli olacaktır sanırım.

Zaten pickit3 yeni nesil pic leri usb modunda görüyor.

Emre_Tuncay_

Bir ara msp430'lar çok meşhurdu daha sonra arm piyasayı ele geçirdi.Ne olacağı belli olmaz bence güncel olunmalı ve teknolojiye ayak uydurulmalı.STM şimdi ucuz ama ilerde ne olacağını bilemeyiz.

esensoy

Ben kendi adıma proteustan dolayı ayrılamıyorum picten:)
Alıntı yapılan: Elektroemre - 03 Aralık 2017, 12:28:01
Hocam STM8 varken (25 centen başlıyor), STM32 varken (40 centten başlıyor) ve bunların degub destekleri, bedava derleyicileri bu kadar yaygınken neden hala PIC serisi MCU larla vakit kaybediliyor anlamıyorum?

Hani önceden tasarlanmış projelerde geçmişe dönük kullanmak zorunda olmayı anlıyorum, ya da uygulamaya özgü özellikleri bulunan mcu ları kullanmayı anlıyorum ama bu sıradan ve pahalı ic larla vakit kaybetmeyi anlamıyorum.
25 cent lik stm8 ve 40 centlik stm32 önerir misin, ben de eşlenik pic yazayım bakalım fiyatlar gerçekten boyle mi?

Ayrıca debug için önerdiğin araç ve bedava derleyici de yazıver,

Hafta için ICD4 um geldi, software breakpointleri açarsan ICD3 ten biraz daha hızlı ve daha stabil çalışıyor, (dspic33ep128mc506)
software breakpoitleri kapatırsan ICD3 e göre inanılmaz hızlanmış, yani çok olmasa da keilde klon jtag ile stm32f103 üzerine ufaktan çalışmışlığım var, ondan bile hızlı bile diyebilirim,

Elektroemre

Alıntı yapılan: esensoy - 03 Aralık 2017, 18:24:06
Ben kendi adıma proteustan dolayı ayrılamıyorum picten:)25 cent lik stm8 ve 40 centlik stm32 önerir misin, ben de eşlenik pic yazayım bakalım fiyatlar gerçekten boyle mi?

Ayrıca debug için önerdiğin araç ve bedava derleyici de yazıver,

Hafta için ICD4 um geldi, software breakpointleri açarsan ICD3 ten biraz daha hızlı ve daha stabil çalışıyor, (dspic33ep128mc506)
software breakpoitleri kapatırsan ICD3 e göre inanılmaz hızlanmış, yani çok olmasa da keilde klon jtag ile stm32f103 üzerine ufaktan çalışmışlığım var, ondan bile hızlı bile diyebilirim,

Merhaba hocam;

25cent MCU -> stm8s003f3
40cent MCU -> STM32F030F4
Debugger: 2.25$ Hem STM8 hem STM32 içinhttps://www.aliexpress.com/item/Hot-Sale-ST-LINK-Stlink-ST-Link-V2-Mini-STM8-STM32-Simulator-Download-Programmer-Programming-With/32684040486.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.sA1zaC

Note: MCU fiyatları aliexpress'ten perakende olarak alırsanız olan değerler. Toplu olarak alırsanız, Türkiye distribütörleride bu fiyatlara ürün verecektir.

Ücretsiz Derleyici IDE-STM8 için :COS-C-COMPILER   http://www.st.com/en/development-tools/cos-c-compiler.html
*Bunu derleyici şahsen kullanmadım ama bedava olrak mevcut. Ücretli olarak IAR STM8 için tavsiye edebilirim.

Ücretsiz Derleyici-IDE STM32 için: SW4STM32 http://www.st.com/en/development-tools/sw4stm32.html
Keil STM32'lerin Cortex-M0 ları için ücretsiz. http://www2.keil.com/stmicroelectronics-stm32/mdk

OptimusPrime

Microchipin atmeli satın almasinin ardında 2 teknoloji Bankası var. Biri akıl veriyor diğeri hedef gösteriyor. Hal böyleyken pekde nereye suruklenecegi bilinmeyen bir hikaye çıkıyor ortaya. Ama atmel musterisinide bırak bu cipleri bende daha güzelleri var deyip bindiği dali kesmez diye düşünüyorum. Atmelciler birden arm ci olup çıkarlar sa o kadar para boşa gider
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

Tagli

Alıntı yapılan: esensoy - 02 Aralık 2017, 13:10:18
En dikkat çeken datasheet formatını değiştirmişler, Atmel in datasheetlerine çok benzemiş,
Microchip'in datasheet formatını seviyordum. Özellikle de iki sütunlu olmasına epey alışmıştım. Şimdi bu yenisi gözüme garip gözüktü.
Gökçe Tağlıoğlu