18650 lityum pil gerilimini düşürme

Başlatan oguzatagan, 03 Aralık 2017, 02:57:46

oguzatagan

Merhaba arkadaşlar
Elimde philips marka şarjlı traş makinası var. Devresi ve pili bozuldu. Ben bunun içine 18650 pil taktım fakat 4.2 volt yada 3.7 volt makinayı çok hızlı çalıştırıyor. Ben bunu yavaşlatmak istiyorum. Step down regülatör kullandım fakat çok ısınıyor motor 2 volt civarı normal çalışıyor ve çalışırken 1 amper çekiyor. Gerilimi 2 seri bağlı ve 2 paralel bağlı diyotla düşürdüm ama bu seferde diyotlar çok ısınıyor. İrf1404 mosfet le denedim ama gate e yeterli gerilim gelmediği için tam açılamıyor. Ne tavsiye edersiniz?

yesilu

Step down en makul çözüm. Motora paralel ters yönde bir hızlı diyot da gerekir. Lm2596 modül kullanılabilir.

oguzatagan

Lm2596 step down modülü büyük geliyor hocam sığmıyor cihazın içine maalesef daha küçük modeli olan resmini atacağım Modülü denedim oda ısınıp kapatıyor kendini

cevat1

Bende de var. Çözüm bulamadım.

kamilsorhan

lm2596 modülün çıkışını 3.7 v. ayarlayıp bir adaptör kutusunun içine monte edin.Traş makinasına da bir dişi jack fiş takın, böylece lityum pilin şarj modülünü dışarıya taşımış olursunuz. 

cevat1

Alıntı yapılan: kamilsorhan - 04 Aralık 2017, 15:22:58
lm2596 modülün çıkışını 3.7 v. ayarlayıp bir adaptör kutusunun içine monte edin.Traş makinasına da bir dişi jack fiş takın, böylece lityum pilin şarj modülünü dışarıya taşımış olursunuz. 

Başlıktaki soru, iyice anlaşılamadı herhalde...

ankyra

Alıntı yapılan: oguzatagan - 04 Aralık 2017, 14:02:00
Lm2596 step down modülü büyük geliyor hocam sığmıyor cihazın içine maalesef daha küçük modeli olan resmini atacağım Modülü denedim oda ısınıp kapatıyor kendini

Daha küçük boyutlu bir pille sığdırabilirsin belki...  18650 yerine 18490 ya da 14500 olabilir...

oguzatagan

Alıntı yapılan: kamilsorhan - 04 Aralık 2017, 15:22:58
Hocam şarj Modülü yani tp4056 sığıyor o küçük bi modül. Fakat gerilimi düşürmek için olan lm2596 Modülü sığmıyor. Sıkıntı burda.

oguzatagan

Alıntı yapılan: ankyra - 04 Aralık 2017, 18:21:12
Daha küçük boyutlu bir pille sığdırabilirsin belki...  18650 yerine 18490 ya da 14500 olabilir...
Elimde çok sayıda 18650 var hocam maksat hem geri dönüşüm hemde öğrenmek. Ya lm2596 modülünün kondansatör lerini ve büyük bobinini söküp kablolarla bi yerlere uzatıcam. Yada tlc555 entegresi ile yüzde 50 pwm yapıp bi transistör yada mosfet süreceğim. Üzerinde çalışıyorum bakalım

fide

Merhaba.
LM2576 kullanmnızı tavsiye etmem. Giriş Çıkış aralığı 3 volttan az ise lm düzgün çalışmayacaktır. Microchipin MIC29302 WU, yada 29300 isimli ST, MICREL, SPX gibi firmaların LDOları var. 3 Amper çekersin. Giriş çıkış aralığı da 0.25 volt civarı. Daha uygun olur.
Ama tavsiyem Nicad pil kullanman. Çünkü her halükarda ısı ortaya çıkacak.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

oguzatagan

Lm2576 demişsiniz hocam. Ben lm2596 kullanıyorum 3a diye biliyorum fark var mıdır sizin söylediğiniz ile arasında?

mehmet

Buradaki asıl konu; giriş - çıkış geriliminin en az
olduğu bir malzeme bulmak.
34063 ile belki bir şeyler yapılabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ankyra

Neden asıl konu
"giriş - çıkış geriliminin en az
olduğu bir malzeme bulmak."

Anahtarlama yapınca ısı sorunu olmuyor ki (oluyor mu?)

Aktif bölgede çalışma olmayacağından sorun olmaz diye düşünüyorum. Hatalı mıyım?

polleme

Alıntı yapılan: ankyra - 12 Aralık 2017, 22:32:41
Neden asıl konu
"giriş - çıkış geriliminin en az
olduğu bir malzeme bulmak."

Anahtarlama yapınca ısı sorunu olmuyor ki (oluyor mu?)

Aktif bölgede çalışma olmayacağından sorun olmaz diye düşünüyorum. Hatalı mıyım?

Şu nedenle: 18650 pilin maksimum  çıkış voltajı 4.2V, minimum ise 3V. Devre 2V ile çalıştırılmak isteniyor. Eğer besleme devresinin giriş-çıkış gerilim farkı 3V ise pil 4.2V verse bile çıkışa 2V verilemez. Besleme devresi LDO olmalı. Diğer bir alternatif ise iki LiPo pili seri bağlayıp kullanmak olabilir, bu durumda o kısıtlamalar ortadan kalkar.

devrecii

Neden 2,3 tane diyotu seri bağlayıp denemiyorsunuz , mesela  yüksek amperli 1n5401 olabilir

2 tane diyot seri bağlasanız voltaj 2.5 volta düşer .