Aktif Crossover Sorunu

Başlatan rayman, 04 Aralık 2017, 23:06:47

rayman

Orjinal bir cihazın Crossover kısımını yaptım... Ancak Low kısımını süren yerde bir problem var.... Crossover in girişine sinyal verince parazitli çalışıyor ... Ancak tweeter yerinden güzel geliyor ama elimde tweeter olmadığı için tam deneyemedim... Bu devrenin önünde 7 band Parametrik eq. o güzel çalışıyor ama bu sıkıntı crossover kısımından kaynaklı... Simule ettim fakat 2,1khz de kesiyor.... Ama sesin netlikle yada kaliteyle alakalıası dahi yok... İlginç durum... Hangi dereceden crossover onuda çözebilmiş değilim.

Zoroaster

4. dereceden bir LP filitre.

Kose frekansi f=1/(2Pi*5100*15E-9)=2Khz

2Khz alti konusma ve bas bolgesi oldugu icin dinleyecegin muzikte bu bolgeden hosnut kalabilmen icin  guzel bir mid ve bas hoparlore ihtiyacin var. Amfin de kotu olmamali.

Ayrica yuksek frekanslari dinlemek icin 2Khz ustunu sisteme baglamazsan tabiki o muzik kabak tadi verir.
Seytan deliginden kacti.

rayman

2,1khz de ben kestim ama sahne seslendirmesi için kullanılan hoparlörde isteidğim frekansları duyuyorum ama sanırım amplifikatörde bir distirisyon var... Simule ettim amfiyi parazit var.. Paylaaşacağım onuda şimdi