Seven Segment Display Sürücüsü Hakkında

Başlatan mstylmz, 05 Aralık 2017, 12:48:59

mstylmz

Merhaba Arkadaşlar

Konuyu yanlış başlık altında açmışım kusura bakmayın.

Resimdeki gibi derece işareti ve C harfini çıkaran bir BCD sürücü entegresi  arıyorum. 4511 sürücü entegresi kullanıyorum. Bu entegre sadece 0-9 rakamlarını çıkarıyor.

Piyasada bulunan çoğu sürücünün doğruluk tablosunu inceledim fakat bir türlü derece sembolü ve C harfini veren sürücü bulamadım.

4" seven segment display kullanacağım.

Sizin bildiğiniz bir sürücü var mı veya başka hangi yöntemi kullanarak bu sembolleri elde edebilirim ?

mufitsozen

Surucuye gerek yok, kullanacaginiz segmentleri dogrudan direnc ile ortak anot yada katod olusuna gove + yada gnd baglayin.
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

polleme

Aynen öyle, o segmentlerin her biri bir LED sonuçta. Üçüncü dijit için a-b-f-g ve dördüncü dijit için a-d-e-f LED'lerini uygun şekilde besleyin yeter. Bunlar sürekli yanar, sadece ilk iki dijit değişir.

cevat1

Aynen öyle. Pratik çözüm varken, hiç entegre kullanmaya gerek yok.

mg1980

Aliexpreste 0,7 USD civarı.CLK ve DIO iki ucu var. Arduino ile gayet kolay. c'yi hallettim de  'o' oluşturmaya çalışıyorum. DS3231 ile saat olarak da kullanılıyor sanırım.C'yi hexa. 12 göndererek yazdırıyorlar. Direk display kullanmaktan çok kolay, bir sürü pin kullanmadan tarama ile uğraşmadan gayet basit.

mehmet

(10 adet/grup) 10 Pins Kırmızı 0.4 Inç 2 Basamak Bit 7 Segment LED Dijital Ekran Ortak Anot Ile Sıcaklık Derece Santigrat Ünitesi
http://s.aliexpress.com/Zb2UFvma
(from AliExpress Android)
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

yas

Galiba görseldeki displayin a,b,c,d,e,f,g pinleri ortak. Dolayısıyla direk sabit olarak sürülmesinde sorun olacaktır. Ancak direk bağlama yöntemi her bir dijit için ayrı 7segment kullanılırsa olabilir. Eğer a,b,c,d,e,f,g uçları ortak olacaksa ve dijitler taranarak sürülecekse ilk iki dijit taranarak değer yazılır, "°C" kısmı için ilgili segmentler diyotlarla ayrılarak mcu tarafından taranarak yazılır.

94220039

Birde böyle bir sürücü var. Seven segmenti taramakla kalmıyor, tuşlarıda sizin yerinize okuyor. Seri haberleşmesi var. Ama Datasheet'ini bulamadım.

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

polleme

Bu arada şunu eklemeliyim: Bu iş mutlaka bir sürücü ile yapılmak isteniyorsa en uygun seçeneklerden biri MAX7219. MAX7219'da kod çözücülü ve çözücüsüz modları var. Kod çözülmeyen modda displayde gösterilmesi gereken karakterlere uygun kodlar gönderildiğinde o gösterim sağlanabiliyor. MAX7219 8 dijit sürebiliyor. Bu durumda bu dört segmentte istenilen her şey MAX7219 ile çok rahat gösterilebilir.