Kablosuz kombi termostatı yapmak istiyorum ( Ama kod yazma kapasitem "blink" :)

Başlatan yesilu, 06 Aralık 2017, 18:23:42

yesilu

Bu iş için oda ünitesi: (stm32f103f3p6, arduino uno, nodemcu, msp430fr2433launchpad), (ntc, dht12, bmp280), (3310 lcd, 2x16 lcd keypad), (nrf24l01+, 433mhz rf modül), (stm8s103f3p6, atmega168 arduino promini) mevcut. oda ünitesi 2 kalem pil veya lityum batarya (5200mah) çalışacak. Kod yazamıyorum, çok basitler dışında okuduğumu da anlamıyorum, bu nedenle hazıra konmam lazım. msp430 u kullanmayı düşünüyordum ama 16kb hafıza yetmeyecek gibi (nrf nin kütüphanesi ile basit bir demo yükledim, hafızanın 1/3 ünü işgal etti tek başına). Nasıl bir donanım kombinasyon önerirsiniz, hazır veya küçük modifiyelerle çalışabilecek kod bulunur mu?

OG

Çözüm önerim yok ama konuyu önceden düşündüğümde gördüğüm sıkıntıyı bahsedeyim
Kod yazma kapasitesinden daha büyük ENGEL (Ticari olamaması anlamında)
Tesisat'ın ELEKTRİĞE BAĞIMLI OLMASI ve TESİSATDA DEĞİŞİKLİKLER GERKTİRMESİ.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

yesilu

Hocam tesisatta ne değişiklik olacak ki. Evdeki kombiden bahsediyorum, balkondaki buattan 220 alıyor, hatta önceki termostatın besleme kablosu da duruyor, buna cep telefonu şarj aleti takıcam sadece. Kombinin termostat uçları da dışarıda şuan kullandığım kablolu termostat bağlı. 

kudretuzuner

Merhaba,
"Özellikle kombilerde" standart dışı aparey yapmak veya modifikasyona gitmek,olası bir kazada sorumluluk doğar mı? Yasal olarak yaptırımı var mı?Teşekkürler.
Amatör

mustafa_cmbz

Klemens ten oda termostatı bağlarsan sıkıntı olmaz kuru kontak zaten.. ama diğer içini açım potuna müdahale edim vs. dersen o iş dediğin yere gider..

MC_Skywalker

Comodore C64 ve/veya Amiga 500 bağışlarınız kabul edilir. https://www.pcbway.com/setinvite.aspx?inviteid=47459 Bir işsize kitap bağışlamak istermisiniz ---> http://a.co/cuyqkBx

yesilu

Ne kadar basitse o kadar az sorun olur mantığından hareketle haftalık programlamadan vazgeçtim. giriş olarak 10k pot vcc-gnd arasına bağlanıp orta bacak adc den okunacak, 18-26 dereceye 0.5 derece adımlarla ayarlayacak. 1 derece sabit histeresis kullanacak.(potun kendisi 0.3ma çekecek bu haliyle, çözüm olarak 100k kullanılsa adc okuması sapıtır mı?) 10 dakikada bir program çalışıp dht12 yi okuyacak,potu okuyacak, yan-sön kararını verecek, en son gönderilen sinyalle karşılaştıracak, aynıysa gönderim yapmayacak-farklıysa gönderecek ve son gönderilen değişkenine kaydedecek, lcd de sıcaklık, nem ve ayarlanan sıcaklık bilgisini güncelleyecek,saatini 10dk sonrasına kurup uyuyacak. Bu akışta veya donanımda yanlış birşey var mı?

yesilu

bu şekliyle ayar yaptığımda ekran anında değişmeyecek, 10dk ya kadar yolu var. pili yemeden bunu nasıl halledebilirim, uykudayken giriş adc pininde değişim olduğunda dakkasını beklemeden uyanıp ayarlanan sıcaklığı değiştirmesi, kesme denilen şey bunu yapar mı?

Elektroemre

Alıntı yapılan: yesilu - 07 Aralık 2017, 13:06:55
bu şekliyle ayar yaptığımda ekran anında değişmeyecek, 10dk ya kadar yolu var. pili yemeden bunu nasıl halledebilirim, uykudayken giriş adc pininde değişim olduğunda dakkasını beklemeden uyanıp ayarlanan sıcaklığı değiştirmesi, kesme denilen şey bunu yapar mı?


Atıyorum saniyede 1 kesme olacak şekilde timer ayarla, diğer zamanlarda MCU uyusun. Uyanınca ölçüm yapsın.

Potun + beslemesini MCU'nin bir pininden ver. Ölçüm yapacağın zaman çıkış pinini 1 yap. Ölçüm yaptıktan sonra tekrar 0'a çek. Böylece ölçüm dışında POT'ta enerji sarfiyatı olmaz. (Lojik 1 yaptıktan sonra gerekli süre bekleme gerekli)