Makine İçin Kontrol Kartı

Başlatan rayman, 06 Aralık 2017, 15:26:32

rayman

Bir makine var. 3 röle kontrol ediyor... Rölelerin zaman ayarı 0-2,5 saniye arası... Birde 24volt motor sürücü... On/off  pushbuton swich basıp bırakınca motor sürücü çalışacak vede zamanları ayarlanmış röleler , zaman ayarlandıktan sonra çalışacak.....Tekrar düğmeye basıp bırakınca , sistem komple duracak...
Diğer özellik ise , Düğmeye basılı tuttuyoruz sistem çalışıyor yine komple rölelerin zamanı , motor , sonra tekrar basılı tutup bırakınca komple durması gerekiyor... Makine kaldı böylece... Ve birşeyler yaptık oda eksik oldu. Simule programında böyle kaldı ..
http://dosya.co/avge6862uaoa/cem_timer_relay_(1).rar.html

makine_terbiyecisi

Proteus simulasyonu real-time çalışmadığı için yanlış çalışıyor bazen. Kalkıp proteusa göre bu yanlış bu doğru demek pek sağlıklı olmaz. Size tavsiyem devreyi boarda veya delikli plakete kurun. İşte o zaman projene daha hakim olursun. Zaten fazla karmaşık bir devre değil.

iyi çalışmalar.
# ÖĞRENELİM, ÖĞRETELİM #

Eugene

basit ve ucuz bir plc alın. tasarladığınız devre, endüstriyel kullanımda sıkıntı çıkarabilir.

rayman

Biz sistemi yanlış yazdık kod olarak. Tekrar düzenlenmesi gerekiyor...

rayman

https://www.youtube.com/watch?v=hlwuH2dV0nU

İsis vede '' Çalışınca donan hex '' burada.. Sağ olsun yapmaya çalışan arkadaş , devam edemeyeğceini söyledi bende malzemeleri aldım elimde patladı alet.
http://dosya.co/309nybj7m0mo/CEM_SEMA.DSN.html
http://dosya.co/skoslvpptmma/TIMER_16F886_yeni01.hex.html

ErsinErce

"pek bir şey yok", "basit bir şey"

bu tanımlarla çalışan kimseler; kimsenin çalışmak istemeyeceği ve dolandırıcıların çok sevdiği müşteri tipi

1. si eğer yapamıyorsanız ne kadar basit olduğu konusunda yorum yapmayın.
2. sistemi anlatıyorsunuz bu kadar diyorsunuz sonra ha bide şöyle birşey var diyorsunuz.
3. sü 3 Tane mosfet neden kullanılıyor onlar paralel mi yoksa 3 farklı motor mu var ya da BLDC motor mu sizin silecek motoru?

tam istediğinizi yazılı olarak verin ve isteklerinizi düzgünce aktarın,
ayrıca o devrenin baştan çizilmesi lazım hiçbir kurala uyulmadan toplanmış bir kart
çalışınca donması normal
o kartla devam ederseniz para kazanacağınıza kaybederseniz

Yazılı olarak
giriş voltajı şu, çıkış voltajı şu, 3 tane röle çıkışı NO/NC birlikte/ ayrı ayrı, şu senaryo da çalışacak vs diye toplayın bir kağıda
hem daha hızlı olur hem düzgün kişilerle muhattap olursunuz.

Bu şekilde programı yazacak kişi sistemi anlayıp derlemeye çalışacak, sonrada oturup yazacak.
eksik aktarım/ yanlış anlama vb sebeplerden şu eklenecek bu çıkarılacak diye sonsuz döngüye girecek,
sonunda başka arkadaş yine yolda bırakacak.

iş geliştirme aşamasında iseniz plc ile yapın ilk başta, sonra bu şekilde bir ürüne çevirmeye çalışın

rayman

Sen bana kimsinki dolandırıcı diyorsun... İki tane harften birşeyler yapacaksın geleceksin bana bilgi taslayacaksın. Bence senin gibi soytarılarla işim olmaz ve çok var senden burada. Birşey yapacak '' özelden para talep ediyor..'' Her zaman diyorum ki elektronik konusunda tecrübesi olan insandan almak fayda varken bilgiyi  , ne hikmetse bizim memleketimizde insanlar baltalamayla yaşıyor. Bende tipik olarak hiç '' bana faydan bile olmadan başlığımda cevap hakkı bile bulunamayacak katagoride birisi olarak görüyorum seni '' birde ne kadar tecrüben var bilmiyorum yada ne kadar uygulaman , aç bakalım benim kadar uğraştın mı elektronikle ? Yani karşındaki kişinin bilgisi sadece '' program yazmakla sınırlı ''... Bunu yapmaksa marifet  Ardunio ile öğrenilip yapılabilir.. Ama Endüstriyel alanda kullanılacak bir iş olduğu için bilen kişilerde talepte bulunduk.
Ve video yaptığım halde konuya dahil olamayacak kadar uzaksın .

ErsinErce

Ben Ersin,
Yazdıklarımı yanlış anlamışsın sana dolandırıcı demiyorum, seni dolandırmaya çalışan çok olur diyorum.

Tam ne istediğini kağıda dök onun üzerinden iş iste diyorum.
Bir daha oku ne yazdığımı (noktalamalara dikkat)

Endüstriyel cihazlar tasarlıyorum,
o yüzden o cihaz sorun yaşatır sana diyorum.

Ayrıca "birşey yok" "iki tane harften" gibi tutumlara girme diyorum. Demek ki elektronikten yeterince anlamıyorsun ki o bir şey yüzünden takılıyorsun.

Burada bile yazışarak anlaşmaya çalışıyoruz, yanlış anlaşılmalar oluyor.
Anlatımla is yapma,  yaptırma.

ghistmanzero

@rayman@ErsinErce haklı. Bir kere konuya girisiniz sıkıntı. Siz şimdi nasıl yapılır diyerek yardım mı istiyorsunuz? Yaptıracak birini mi arıyorsunuz ? Facebook gruplarında da paylasmistiniz bunu. O zaman da ne yapmak istediğiniz anlaşılmadıgi için bir cevap yazmamıştım.
Eğer bu devreyi yaptırmak istiyorsanız @ErsinErce nin dediği gibi doküman oluşturun. Yapacak kişi o dokümanda yazılana göre yapar. Ne eksik ne fazla.
Bir de bu is icin özelden para istiyor filan demişsiniz ama siz bu devreyi komple bedavaya mi yaptırmayı düşünüyorsunuz? Bu yardım etmekle aynı şey olmuyor. Bu da bir is. Arduino var diye herkes programlama ve gömülü sistem tasarımcısı olmuyor. Bu da bir istir. Üstelik ülkemizde hiç değer verilmeyen bir iştir.sizle alakası olmayarak örnek veriyorum.  öyle adamlarla karşılaşıyoruz ki adam "kartın üstündeki malzeme şu fiyata alınıyor. Sen çok istiyorsun"  diyor.  "sen malzemeyi alıp kartın üstüne dök o zaman. Kendi kendine yazılım olmadan çalışsın " demek geliyor içimden. Neyse. Demem o ki eğer  bu konuda bir çözüm arayışınız varsa sağlam bir doküman oluşturun. Ana buton, yardımcı buton, role 1,role 2,role 3,motor deyin. Ana butona basılinca hangileri set hangileri off? Buton bırakılınca hangileri on hangileri off? İki buton basilinca hangileri on hangileri off? Kısacası senaryoyu yoruma açık bir nokta bırakmadan yazın ki yapacak arkadaş yanlış bir algoritma yazmasin. Devrenizde bir de motorun yön ve hiz kontörlü de var değil mi? Mosfet sayısı ondan mı fazla yoksa daha fazla akım geçsin diye mi? Bu şekilde yazarsanız bence daha kolay çözüm bulursunuz. İyi çalışmalar.

EGE

Ersin bey'

Olgun anlayışlı ve kendinizi yetiştirmiş olduğunuzdan dolayı sizi tebrik ederim bravo ,yazılan cevaba karşılık kırıcı olmadan çok güzel bir şekilde izah etmişsiniz.

rayman

@ghistmanzero  anlatımınız için teşekkürler..

Şöyle izah edeyim :

Sonunda bu bir iş. Benim bunu endüstriyel alanda kullanacağım tahmin edilmiştir...

Yığınca bedava hex. donanımları olan devre dökümanları varken , herkes yapıp istediği gibi kullanabiliyor , hatta bas. dosyasıda varsa kendi istediği özelliklere göre değiştirebiliyor açık devre olabiliyor ve sorun olmuyor.

Ancak olmamış birşey , yani 3 röle kontrolü birde motor kontrolü diye birşey istedim inanın herkes işi ticarete dönüştürdü .
Ozaman yardımlaşma nerede ? Bu sayfa niye var?

Ozaman şöyle bir liste yapalım : Mikro işlemcili devreler şu fiyata yapılır , ek özellik şu fiyat olur , pcb si şu fiyat olur.. Daha mantıklı değil mi ?
Facebook ortamındada sormuştum evet... Oradada aynı şeyler karşıma çıktı. Hâlâ ısrarla özelden 50tl - 100tl ye yaparım diyenler var.. Olacak iş değil.

Şimdi bu konu ile ister ilgilenen olsun ister olmasın '' ama para bile teklif edecekse işi denedikten sonra istesin benden bir çalıştırsında madem ''.

Konu şu :

3 mosfet motor çıkışını kuvvetlendiriyor.. Silecek motoru çalıştırıyor Dc 24 volt. Boşta 10 a. akım çekiyor.. Ama bu kısımı hallettim sorun yok.

Devrede olması gerekenler şu :
1 tane Ana '' A'' butonu. Bir tanede B butonu ( Yardımcı buton)
3 tane Röle
3 tane Trimpot
Çalışması şöyle :
A butonuna basıp çekince trimpottan ayarlanan zamanlayıcılar 0 ile 2,5 saniye arası zaman dilimi . Ve üç röleyide 3 trimpot ayrı ayrı zaman  dilimi ile kontrol ediyor olacak.
Aynı andada düğmeden gelen komutla röle zamanlarına göre bastın çektin A butonunu hem motor çalışmaya başlayacak ( motor devir ayarıda potla istenilen seviyede ayarlanacak ) hemde atanan zamanlamadan sonra röleler çekecek.
A butonuna basıp çektikten sonra sistem komple duracak..

Yardımcı buton ise kilitli buton.
Bu butonu kitlediğimizde ise ,
A butonu bu sefer basılı tutunca bütün sistem aynı işi yapacak.
A butonundan elimizi çektiğimizde sistem komple duracak......

cetin1990

50-100TLye yapılıyorsa iyiymiş. İş bitince ilave olarak 100TL de bahşiş olarak verebilirsiniz.

RaMu

Alıntı yapılan: EGE - 17 Aralık 2017, 10:39:27
Ersin bey'

Olgun anlayışlı ve kendinizi yetiştirmiş olduğunuzdan dolayı sizi tebrik ederim bravo ,yazılan cevaba karşılık kırıcı olmadan çok güzel bir şekilde izah etmişsiniz.

Aynen katılıyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

Epsilon

@ErsinErce
Tebrikler verilecek en güzel cevabı vermişsiniz

f15eagle

@ErsinErce

Cevabınızı okur okumaz helal olsun dedim içimden.
Tebrik ederim. Bu foruma sizin gibi kişiler lazım