Pnömatik Hız ve Pozisyon kontrolu

Başlatan MuratHp, 09 Aralık 2017, 14:28:39

MuratHp

Merhaba, herkese iyi forumlar. Pnömatik kullanarak hız ve pozisyon kontrolu nasıl yapabilirim? Hem sektörde ki uygulaması, hemde teorisi hakkında bilgi paylaşırsanız sevinirim. Yol gösterici bir kaç keyword'e olur onların üzerine yoğunlaşarak bulabilirim.

atomx

Pnömatic sistemler için silindiri baz alıyorum, hız için akış kontrol vanaları kullanıyor fakat istenilen sonuçları hidrolik sistemler gibi ideal veremiyor, pozisyon kontrol'ü ise manyetik silindirler üzerlerine yerleştirilen manyetik kanal içi sensörler kullanılarak, manyetik olmayan silindirler için ise düzeneğin ileri geri konumları için endüktif sensörler vasıtasıyla halledilmektedir. Her konumun bilgisini almak ister isekte lineer potansiyometre (cetvel) kullanılarak çözülmektedir. İnşallah soruyu doğru anlamış ve yardımcı olabilmişimdir.
Hüseyin TECER

Zoroaster

Ne dogrulukta bir sistem dusunuyorsun?

Hava sikisabilir oldugundan punomatik duzenekler kapali cevrimli hiz ve posizyonlama uygulamalarinda cok iyi olmaz.

Seytan deliginden kacti.

MuratHp

Pnömatik sistem kullanarak pick&place uygulaması yapılabilir mi ? Asıl yapmak istediğim bu, eksen harekettinde pnömatik kullanabilir mi? Kullanılırsa efektif olur mu? Pnömatik hakkında bilgim biraz sınırlı.

Zoroaster

Bir kac mm hata onemli degilse olabilir.

Eger pick&place uygulamasi elektronik dizgi icinse kesinlikle olmaz
Seytan deliginden kacti.

MuratHp

Elektronik dizgi için değil. Aslında tamamen akademik gelişim için düşünülen bir proje fakat sadece şu anlık düşünce aşamasında. Araştırma yapmaktayım.