İki triac bağlantısı nasıl olmalı

Başlatan ÜC, 09 Aralık 2017, 23:25:31

ÜC

Üç rezistanslı elektrik sobasını BTA40 triac ile kontrol ediyorum , iki rezistans yanarken sorun yok ama üçüncü devreye girdiğinde çok ısınıyor , soğutucuda takılı. İkinci bir triac taktım , bağlantısınıda paralel yaptım. Birincinin tüm pinleri ile ikincinin pinleri birleşik.Sonuçda çok az bir fark oldu üçüncü devreye girdiğinde kısa bir süre sonra ısınma başlıyor ve çok artıyor.
   İki triac bağlantısı ile ilgili paylaşımda bulunabilirmisiniz mümkünse , üçüncüyüde kızdırsam yardımlarınızla. Yada bir linkde olabilir , ingilizcem olmadığından araştıramıyorumda.

cetin1990

Elektrik sonrasını triak ile kumanda etmek hoş değil. Pratikte sobalarda böyle bir yöntem yok. Komutatör kullanılıyor.

Sadece açma kapama değil de,güç kontrolü için,  triak gerekliyse, her rezistans için ayrı triak kullanılabilir.

rree

Her bir tiriyak ın geytine seri direnç bağla  A1 uçlarını birleştir. Her tiryakın A2  ucuna ayrı ayrı reistansı bağla.
İstediğn reistansı tetiklemek için ilgili triyakın seri diencine gerilim ver.

ÜC

Her rezistans için ayrı ayrı yapmak zor olacak , sobanın tümden hatlarına müdahale gerekecek eğer başka çare yoksa yapacağım mecbur.
   İki triacın yükü bölüşebileceği gibi bir fikirle deneme yapmıştım en başta. Peki neden bu iki triac ortak yükü paylaşmıyorda birisi çalışırken (sıcak çünki) diğeri yatıyor (soğuk çünki) ? Akımın her ikisindende geçmesi gerekmezmi ?

asma

Merhaba
Anotları birbirine paralel iki triac varsa biri periyot boyunca iletimdeyken diğerini tetiklesen bile iletimde tutamazsın.
Ayrıca dimmer tarzı devrelerde tetikleme sonuç verdiğinde triac iletime geçer ve tetikleme kesilir. Diğeri iletime geçemeden tetikleme kesilmiş olur.
İlk iletime geçen biraz ısındıktan sonrada daha çabuk iletime geçeceğinden bu sıralamayı bozmak ta imkansız olacak.
Saçma bir yöntem ama şunu deneyebilirsin , iki geyt ucuna da diyot ilave et , aynı önde olmasın. Diğer uçalarını birleştirip tetikleme sinyani uygula.
Bir alternansta biri çalışır , diğeri soğur. Diğer alternansta o soğurken diğeri çalışır. Isı dağılmış olur.

Doğru yöntem 1+1+1 veya 1+2 şeklinde rezistansları bağlayıp farklı devrelerle farklı triacları sürmen gerekir.

Kolay gelsin.

ÜC

asma hocam denedim sonuç aynı hiçbirşey değişmedi. Hadi bu üçlü ocağı ayrı ayrı takabilirim ama  sonrasında bir arkadaşın 6000 wattlık banyo kazanının ısısını kontrol etmek istiyordum onada çare olacaktı çift triac.

asma

Yani 1. sinin geyt ucuna anot ,  2. sinin geyt ucuna katot gelecek şekilde iki diyot bağladınız da olmadı mı?
Diyotların diğer uçlarıda birleştirip tetikleme uygulayacaktınız.
Bu arada tek triac denemenizde soğutucu veya metal gövdeye montaj gibi ısıyı dağıtmak için yöntem kullanmışmıydınız. Isıyı dağıtabilirseniz tek başına da yeterli olur.
Bir de 6000W lık banyo kazanı olmaz , termosifonların gücü senin ocaktan fazla olmaz.  ??? Şofben ise bence bulaşma o işe.
Kolay gelsin.
...demek gizli kullanıcı...hımm

ÜC

Gate bağlantı bu şeklde

Soğutucu var asma hocam. Banyo kazanı değil buhar kazanı olacaktı eski kuru temizleme makinesinin kazanı. Belki benim devrede bir problem olabilir isiste çizip buraya eklesem ? Diyaklı ve kaondansatörlü devre. Tek BTA40 ın üç rezistansa rahat yetmesi gerekmezmi ?

cetin1990

Isınma  normaldir.
3 rezistans için akım nedir?

20 amper olsa, kabaca 20x0.6=12Watt güç yapar. Bu güç ısı olarak yayılacaktır.
Dokunarak bu ısının normal olup olmadığı zor anlaşılır.

mehmet

BTA40/41 mecburi değilse; BTA60 veya BTA80
kullanılabilir... Tabii soğutucu iyi ve fanlı olmalı...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ÜC

Çetin hocam kesin değil herbiri 1200 watt olduğunu tahmin ediyorum toplamda 3600 watt olabilir. BTA40 ın bunu çok rahat karşılaması lazım , 40 amper diyor datasheette max amperi için ama 3600 watta 16 amper harcar , yarısı bile değil ama ısınma var. İki rezistanstaki ısınma normal ama üçüncüde bir süre sonra el bile değemiyecek kadar ısınıyor. Ampermetrem yolda geliyor şimdilik çektiği akımı göremiyorum
  Mehmet hocam BTA60 iyiymiş ama Türkiye'de yok malesef. Aliden sipariş edeceğim gerçi tuzlu biraz 4$ ama yükü kaldırırsa  razıyım. Hocam bu triacta 4 pin var 4.pin nedir ? Dökümanda yok bununla ilgili türkce.

cetin1990

Harcanan ısı  16x0.6 =9.6Watt olur(yaklaşık). ısınma var diyorsunuz fakat bunun ölçüsü nedir? "bu kadar olmaması lazım, fazla ısınıyor" şeklinde ifade bilimsel değil. Üzerinde  9.6W güç harcayan eleman ısınır. 

mehmet

BTA40/41 için Rd = 10mOhm görülüyor.
20A için hesaplarsak.
202 x 0,010 = 4W yapar.
Tam hesaplamak gerekir ama RD91 kılıf
~2W civarı görülüyor. Mutlaka iyi bir soğutucu
gerekli. (Umarım yanlış hesaplamamışımdır.)

Ben tek BTA41 ile 5KW sürdüm ancak fansız
sıkıntı yaşadım. Normal imalatına fan ekledim.
Bence en güzeli her kolu parçalamak.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.

ÜC

3cm x 5cm taraklı kalın aliminyum  soğutucuya el değmeyecek kadar diyeyim Çetin hocam.Eğer bu ısınma normal diyorsanız fan takıp deneyeceğim.
    Mehmet hocam BTA60 ile ilgili türkce döküman bulamadım , BTA40 devresinde bir değişiklik gerekecekmi sürmek için , biraz açarsanız mümkünse , bunu sipariş vereceğim.

mehmet

Direkt MOC3043 ile sürdüm, mcu çıkışıyla. Sanmıyorum
değişiklik olacağını. Türkçe kaynak malzemelerde çok zor.
Ayrıca o kadar küçük soğutucu yetmez. 5x7.5cm kanatlı
soğutucu yetmedi benimkinde. Biraz büyütüp mutlaka
fan olsun. Bir de benimkinde sadece açma-kapama var,
pwm yoktu. Ona rağmen yetmedi bu büyüklükteki soğutucu.

Hesabım yanlış ve ~9W. ise harcanan güç. Daha da büyümesi
gerekli soğutucunun.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.