Bowden exruder hakkında

Başlatan Zoroaster, 10 Aralık 2017, 05:53:29

Zoroaster

3D yazıcımı modifiye ediyorum ve extruder unitesini bowden tipine çevirmeyi düşünüyorum.

Sabit gövdeye bağlı Bowden tipi extruder ile hareketli mekanizmaya bağlı extruder arasında baskıdaki kaliteye etkiyecek kadar fark varmı?

Bowden yapıda flamentin borunun kıvrımları içinde sıfır boşlukta hareket etmeyeceği için bir miktar hata oluşacağı düşüncesiyle bowden tipinden uzak durmuştum. Şimdi ise hareketli eksenin kütlesini azalatmak adına bowden yapıya geçmek istiyorum. Fakat iki extruder yapısı arasında çıkan iş açısından ciddi bir fark oluşup oluşmadığını merak ediyorum.
Seytan deliginden kacti.

sigmoid

İş konusunda bilgim yok. Bowden kullananlara sorduğumda herkes gibi kendi makinelerinin daha iyi olduğunu söylediler.

Motor ekstruder üzerinde olmadığından artı bir hafiflik oluyor.  1.75mm filament bowden içinde problem oluşturduğundan 3mm kullanılması gerektiğini söylemişlerdi.

Zoroaster

Aliexpresten bowden tipi motoru vs dahil sorunsuz bir extruder almak istiyorum.

Onerisi olan varmi?
Seytan deliginden kacti.

Eugene

Tevo Tarantula üzerinde standart bir bowden extruder var. İçinden bir takım da Titan extruder çıkıyor. Titan'ı şimdilik kullanmıyorum, ancak community de sürekli titan extruderin başarısı konuşuluyor. Bowden tipi alacaksanız titan ı araştırabilirsiniz.

http://www.fabbaloo.com/blog/2015/11/11/bowden-or-direct-a-primer-on-extruder-styles

sezgin05

Hocam bende bowden kullanıyorum montajı falan rahat ama geçenlerde slikon flamentten alıp yazdırayım dedim bowden olmuyormuş. Flament sert olmadığı için boruda kıvrılıyormuş. Ama bowdenin artılarından biri si hareketli kafa üzerinde fazladan bir ağırlık ve hacim olmadığı için hıza ve çalışma alanına olumlu etkisi var. Dezavantajı ise flament kırıldığında  fazladan 30-40 cm boşa gider.

sezgin05

Bu arada ben 1.75 flament kullanıyorum. Bowden için 3 mm daha iyi. Sıkışmaya karşı mukavim olduğu için.Ultimaker da 3mm tercih ediyor.
Linkteki ürün gayet iyidir aldım kullandım.
https://www.aliexpress.com/item/Left-Hand-3D-Printing-Accessories-MK8-Extruder-Aluminum-Block-DIY-Kit-Single-Nozzle-Extrusion-Head-Block/32785771541.html

Zoroaster

Titan extruder siparisi verdim.

Bendeki makinede hareketli Z ekseni var. Hotend asagi yukari hareket ediyor,  dolayisi ile makinemde daha farkli bir sorun daha cikacak. Buyuk olasilikla yazilimdan duzeltirim diye simdilik kafa yormuyorum.
Seytan deliginden kacti.

Zoroaster

Titan extruderim geldi. Flament itisi cok guzel. Fakat plastik aksam cok ince ve kiriliverecekmis gibi duruyor.
Seytan deliginden kacti.

Eugene

Titan extruderde sorun yok. Pancake step motor ve altına da bir E3D V6 direkt hotend takarsınız. Bu tip malzemeler gantry tasarımlara ekstra
yük bindirmemek için daha hafif ve ince kesitli üretiliyor doğal olarak.