3D Printer Tavsiyesi

Başlatan E-x8, 10 Aralık 2017, 11:22:17

E-x8

Merhaba
3D Printer aramaktayım. Daha çok hobi amaçlı, gerektiğinde kendi özel parçamı üretebileceğim, çözünürlüğü tercihen yüksek bir 3D printer almak istiyorum.
Populer, topluluğu diğer firmaların cihazlarına göre daha gelişmiş olan iki farklı cihaz beğendim. Bunlar :

1.) Raise3D N2 Plus (Çift Extruder)
2.) Ultimaker 3 Extended (Çift Extruder)

İlk arkadaş kendisi endüstriyel diyebileceğimiz boyutta baskı yeteneğine sahip (30,5x30,5x61 cm ve hassasiyet 10 mikron).
İkinci arkadaş ise kabiliyeti diğerine göre biraz daha kısıtlı (197x215x300 mm ve hassasiyet 20 mikron) fakat topluluğu çok daha güçlü gözüküyor. Bir sıkıntı olduğunda basitçe işlerimi halledebilirim gibi geliyor.

Hangi cihazı tavsiye edersiniz?
Bu cihazlardan herhangi birini kullanmakta mısınız veya tecrübe ettiniz mi?
Bunların dışında yurt dışı bazlı olmak üzere başka hangi ürünü tavsiye edersiniz?
3D Printer cihazlarında tecrübeniz var sıfırdan bir baskıyı oluşturma süreci nasıl işliyor?

Teşekkürler

Zoroaster

10 mikrometre 20 mikrometre gibi dogruluktan bahseden adama her bir kenari 1cm olan kup urettir.

Sonra al eline mikrometreyi olc. Eger dedikleri gibi 10000 +/-10um kup uretti ise al o makineyi.

20um dogrulukta oldugunu iddia eden icin de gecerli.

Millet bol keseden atiyor. Uzak dur boyle 10um 20um diyen adamlardan.

---------------------------------------

Eger ki bir baskasi 100um hata ile basabiliyorum diyorsa ve gercekten basabiliyorsa gozun kapali o makineyi al.
Seytan deliginden kacti.

Eugene

Tevo tarantula aldım, geçenlerde geldi Aramex ile. Bir mekaniker olarak konstrüksiyonunu beğendim. Bir kaç parçası değiştirilerek/eklenerek rijit gövde elde edilebilir. Stok ekstruderi ne iyi ne kötü ancak paketten titan ekstruder çıkıyor. Baski kalitesini henüz yorumlayamıyorum, iki baskı aldım birisi fan fang zaten.
Ekonomik yazıcı ararsanız düşünebilirsiniz. Ancak tabi demonte geliyor ve kalibrasyonu biraz uğraştırıcı.

E-x8

Alıntı yapılan: Zoroaster - 10 Aralık 2017, 11:31:02
10 mikrometre 20 mikrometre gibi dogruluktan bahseden adama her bir kenari 1cm olan kup urettir.
Sonra al eline mikrometreyi olc. Eger dedikleri gibi 10000 +/-10um kup uretti ise al o makineyi.
20um dogrulukta oldugunu iddia eden icin de gecerli.
Millet bol keseden atiyor. Uzak dur boyle 10um 20um diyen adamlardan.
---------------------------------------
Eger ki bir baskasi 100um hata ile basabiliyorum diyorsa ve gercekten basabiliyorsa gozun kapali o makineyi al.

Yöntem için teşekkür ederim satın almadan önce deneyeceğim.

@Eugene Maksimum 50 mikrona kadar iş yapabildiği ve destek malzemesi kullanamadıkları için ekonomik olanları düşünmüyorum. Özellikle detaylı çalışmalarda örnek olarak ölçeklendirilmiş bir insan figüründe burun ve göz kısımlarını hassasiyetten dolayı çapaklı üretiyorlar. Bloklar veya prizmalar gibi şekli düzgün parçalar üretenler için çok makul olabilir ama detaylı figürler veya maket yapmak isteyen benim gibi kullanıcılar için yeterli gelmeyecektir.

İlk makinenin ürettiği parçalar gerçekten çok iyi örnek olması açısından ve incelemek isteyenler için video bırakıyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=ymZrQAhsr38
https://www.youtube.com/watch?v=QjK8zyTPbRI
https://www.youtube.com/watch?v=FOqq6jhcRVY&t=602s
https://www.youtube.com/watch?v=A21zeqCMHbE&t=379s

Klein

Olması gereken 14.00

Olması gereken 14.00

Olması gereken 14.00

Olması gereken 14.00

Olması gereken 27.30

Olması gereken 19.50

Olması gereken 35.85

Olması gereken 35.65

Makina aldığımda böyle değildi. Bu hale getirmek kolay olmadı.

E-x8

Makinenizin marka modeli nedir @Klein

Eugene

Raise3D, hi-end bir cihaz tabi. Ancak maket yapacağım diyorsunuz, toleransınız çok mu düşük? Bu cihazlar genelde toleransın çok düşük olduğu fonksiyonel makine parçası, dental, hızlı endüstriyel prototip işleri için kullanılıyor. Bu kadar bütçeniz varsa filamentli yerine SLA 3d printerlara bakın derim.

E-x8

Alıntı yapılan: Eugene - 10 Aralık 2017, 22:25:37
Raise3D, hi-end bir cihaz tabi. Ancak maket yapacağım diyorsunuz, toleransınız çok mu düşük? Bu cihazlar genelde toleransın çok düşük olduğu fonksiyonel makine parçası, dental, hızlı endüstriyel prototip işleri için kullanılıyor. Bu kadar bütçeniz varsa filamentli yerine SLA 3d printerlara bakın derim.

Hi-end ne demek? litaratürü bilmiyorum.
Toleransım düşük ama incelediğim kadarıyla 10 - 20 mikron işimi çok rahat görüyor bunun dışında reçine işini düşünmüştüm ama maliyeti yüksek ve havuz vs uğraşmak lazım ama muhtemelen bundan sonra aklıma koyacağım bir makine olacak.

Eugene

@E-x8 : Türkçe en üst düzey diyebilecekken, ingilizce kullanmışım kusura bakmayın. 10-20 mikron filamentle bence çok mümkün değil. Mekaniğini geçtim, 10-20 mikron için baskı ortamı ısısının maksimum 1-2 derece değişmesi gerekir. O da çok yoğun bir iklimlendirme ile olur. 10-15 mikronla geçme toleransı bile verirsiniz, filament baskı ile bu iş zor. (canım mümkün değil demek istiyor ama mühendislik işte) SLA larda havuz ısısı sabit tutuluyor mu, tutuluyorsa stabilite nedir vs. soruları gelir akla.

E-x8

Isının sabit tutulması çok mu önemli bilmediğim için soruyorum. Oda sıcaklığında 10 20 mikronu elde etmem pek mümkün değil midir? Buarada SLA yi şimdilik düşünmüyorum.

Eugene

10 mikron dediğiniz şey 0.01 mm dir. Örneğin metal tesviyede bu ölçüye özel ekipman, takım ve makine ile gelinir. Oda sıcaklığından ziyade ortam ısısının sürekli sabit kalması gerekir. Ortam ısısının bir kaç derece değişmesi, malzemenin de o oranda genleşmesine/daralmasına sebep olur. Siz yüzey kalitesi için endişe ediyorsanız, o sorun değil. Çok temiz yüzey çıkarabilen bir çok marka var 100 mikronda çalışan.

çonçon

İyi bi yazıcı, bi araba fiyatı,

Bu işte bi terslik var.......

Klein

Eugene

@Klein : Ölçü işini halletmişsiniz, doldurma kısmında sanki over extrusion hatası var gibi. Filamentinizi sürüp kontrol ettiniz mi? Bir de sürücüleriniz DRV8825, A4988 ise diyot ekleyip sinüs eğrisini düzeltip daha kaliteli yüzey elde edebilirsiniz.
http://www.engineerination.com/2015/02/drv8825-missing-steps.html

Klein

Bu fotoğraflardan sonra biraz daha iyileştirme yaptım. Biraz sonra daha detaylı fotoğraf göndereyim. O Fotolara göre gözünüze çarpan hataları söyleyebilirseniz daha iyi olur.