Pic16f886 PicKit 2 Yükleyemiyorum

Başlatan rayman, 12 Aralık 2017, 09:59:01

rayman

Daha yüksek akımlı güce dayanacak bobin sardım ama maalesef oda olmadı. Sanırım 16f886 dan vaz geçeceğim...

sifirzero

sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

fide

Merhaba. 12f1822 gibi, 16f1826 gibi bazı yeni seri picleri Pickit2 programlamıyor. PK3 ile sıkıntı öıkmadan programlanıyor. 680uH bobin ile oluşturulan devre mclr ayağına 13 volt vermek için kurulan stepup kısmının bir parçası. Yüksek akım çekmekle bildiğim kadarıyla alakası yok. yine de ölçü aleti ile mclrde 13 volt var mı yok mu bir bakın.
Bulabilirseniz PK3 ile programlamayı deneyin. ICSP kablo ile programlama yapıyorsanız ve ICSP kabloda VDD pini, devre dışardan besleniyor olsa bile bağlı olması gerekir. VDD PK2 yada PK3 e bağlı olmadan programlamıyor. Bilginiz olsun.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

rayman

Vdd pini dediğin Ana işlemcinin 5 volt olmasımı ? Dışarıdan verebilirim hangi pin ise o ayağa

JOKERAS

Pic Kit3 ile deneyin.
Pic2 Yeni nesil bazı Pic'leri desteklemiyor.

İşlemcinin VDD'sini dediğiniz gibi dışarından verin.
Birde şöyle bir durum var.İşlemci PGM pinleri olan Data,Clock hatlarında kapasite
veya yük oluşturabilecek malzemeler olmamalı.

rayman

Bu işlemciden vazgeçmem lazım. Ancak yaazılım bilgim olmadığından , acaba 16f877 gibi bir işlemciye yazılabilir mi Kod tekrardan. İşlemci değiştirmek mesela

JOKERAS

İşlemciden neden vazgeçiyorsunuzki?
Ne alaka?

Hani Kod nerede?Kullanılan Kod'da İşlemci donanımları kullanılmış ve aynı donanımlar
ve hafıza büyüklükleri uygunsa 16F877'ye de yazılabilinir.

Ancak şöyle bir durum da var.Bir kodu başka bir işlemciye uydurmak,yeniden yazmaktan daha zordur.
Daha Önce Yoğurt yiyen Yiğidin yoğurdu nasıl yediğini çözmek gerekir.Heleki yazılan kod Asm ise ise vay anam vay.
Bu Deve'ye Hendek atlatmaktan farksızdır.
Onun için çalışan test edilmiş çalışan Kodu yazan vatandaş Tuz yalatır:)
Çünkü Krallığını İlan etmiştir:)

rayman

JOKERAS

@rayman usta, kolay olanı değilde zor olanı yapmaya çalışıyorsunuz.
Pic kit3 20-30 dolar.Hatta Çin'de falan daha uygun diyorlar.Expikits'te yan sanayisi var
orjinali gibi çalışıyor.

Dediğiniz devreyi ve kodu yazacak,yapacak bir çok arkadaş vardır bu forumda.

Madem işlemci değiştirmeyi kafaya koydunuz, Kodu yazan vatandaş için onu 16F877'ye uyarlamak çok kolay olmalı.
Kendisiyle iletime geçin derim.

Şöyle bir durum da var.Kodu ve devreyi yeniden tasarlayacak olan şahsın sizden isteyeceği ücret
sizin Pik kit3 değiştirme maliyetinizin kat be kat üstünde olacaktır.
Tabii bu kişiden kişiye değişir.

rayman

Bakalım başka bir programlayıcı ile deneyelim şunu

dumansiz

@rayman
Resim de "PIC32 Configuration" görünüyor.
"Device Family" menüsünden seçiminizi düzeltin.

rayman

Buraya Dat dosyası yükledim önerilen yine olmadı.

sifirzero

dat dosyasını pickit2 ye yükleyeceksin
sifirzero.blogspot.com [email]sifirrzero@gmail.com[/email] iman hem nurdur hem kuvvettir

rayman

Teşekkürler arkadaşlar. Sonunda başardım. 320volt sayfasındaki yeni güncel Dat dosyasını C'ye yükledim. Sonra Tools'da Use Vpp First Program tıkını işaretleyince çalışıyor vede görünmeyen entegreler yükleniyor

JOKERAS

@rayman usta, Hadi gözün aydın. Madalyan Masanın üstünde:)