Sabit Akım Kaynağı

Başlatan Teğmen, 12 Aralık 2017, 16:54:07

Teğmen

Merhaba
Yüke göre akımı değişmeyen yani teoride gösterilen sabit akım kaynağının pratikteki karşılığı nedir?
Bildiğimiz kadarıyla transistörlerle akım sınırlama veya LM317 gibi entegrelerle bu işlem yapılabiliyor.Ama ustalar konuyu detaylandırırsa sevinirim.

Şemadaki gibi bir örnek de var buradan yola çıkarsak örneğin ;
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

mehmet

Bana göre sabit akım kaynağı, aslında otomatik
gerilim kaynağıdır.
Zira direnç(yük) yapısı itibarıyla akımı sömürür.
Nekkaaa gerilim okkaaa akım yani.  8-)

Biz akımı ölçüp buna göre gerilim uygularsak
sabit akım kaynağı yapmış oluruz.

LM317 nin referansı ~1,25V. Buna göre çıkış
gerilimini ayarlar. Uygun bir direnci ilgili yere
bağlarsak çıkış gerilimini sabit tutacağı için
akım sabitlenir. Buradaki hesap;
Rref = 1,25 / Akım
Ancak direncin gücünü de hesaplamayı ihmal
etmeyiniz.

Bu sistemde gerilim yüksek olduğundan şönt
direncinin de gücü yüksek olacaktır. Referans
gerilimi ne kadar düşük olursa şönt gücü de o
kadar düşük olacaktır.

Bir şönt direnç ile bjt tr sürülüp bununla mos kontrol
edilirse (bjt baz gerilimi ~0,6 - 0,7 V);  LM317 şönt
gücüne göre düşük olur.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

cevat1

Alıntı yapılan: Teğmen - 12 Aralık 2017, 16:54:07

Yüke göre akımı değişmeyen yani teoride gösterilen sabit akım kaynağının pratikteki karşılığı nedir?

Regüle

elektronart

Mehmet'in dediği gibi sabit akım denilen şey aslında yüke göre değişken voltaj kaynağıdır. I=V/R den I nın sabit kalması için R değiştikçe V değiştirilir.
Bunun en iyi yolu ayarlı regulatörlerdeki Feedback voltajını çıkış voltajına göre değil de yük toprağı ile regulatör toprağı arasına konulan bir shont direnci üzerinden bağlamaktır. Böylece çıkış voltajı yük akımına endekslenmiş olacaktır.
Açık Elektronik

Teğmen

Bu dedikleriniz anladım ustalar
Şöyle söyleyeyim yani sabit akım kaynağı diye birşey zaten pratikte mümkün değil akım ve gerilim aynı anda olacak ki etkisi olsun.Yoksa akım sonsuz da olsa teorik olsa gerilim yoksa zaten olamaz.Gerilim sonsuz olsa akım akmadıktan sonra onunda potansiyeli dışında bir etkisi olmamış oluyor.Zaten akım kaynağı veya gerilim kaynağı değil güç kaynağı demek daha doğru sanki hem gerilim hem akım ifade eder .
Demek ki gerilim kaynağında akımı değiştirerek gerilim sabit kalıyorsa bunda da gerilimi değiştirerek akımı sabit bırakıyoruz.

Peki pratik uygulamalarda nerelerde kullanılır bu devreler?Şarj devreleri mi mesela ?
"Girdim ilim meclisine kıldım eyledim talep,   Dediler ilim geride kaldı illa Edep illa Edep" Hz.Yunus Emre K.S.

mehmet

Şarj devreleri ve  led sürücüleri örnek
olabilir.
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Zoroaster

Alıntı yapılan: Teğmen - 13 Aralık 2017, 08:47:29
Şöyle söyleyeyim yani sabit akım kaynağı diye birşey zaten pratikte mümkün değil akım ve gerilim aynı anda olacak ki etkisi olsun.Yoksa akım sonsuz da olsa teorik olsa gerilim yoksa zaten olamaz.Gerilim sonsuz olsa akım akmadıktan sonra onunda potansiyeli dışında bir etkisi olmamış oluyor.Zaten akım kaynağı veya gerilim kaynağı değil güç kaynağı demek daha doğru sanki hem gerilim hem akım ifade eder .
Demek ki gerilim kaynağında akımı değiştirerek gerilim sabit kalıyorsa bunda da gerilimi değiştirerek akımı sabit bırakıyoruz.

Peki pratik uygulamalarda nerelerde kullanılır bu devreler?Şarj devreleri mi mesela ?

Pratikte sabit gerilim kaynagi da yoktur.

Bizler sadece belli bir aralikta calisabilen sabit gerilim kaynagi ya da sabit akim kaynagi yapabiliyoruz.

Pratikte sabit akimla calismasi gereken yukleri sabit akim kaynagi ile besliyoruz.

Mesela ledler,  20mA haberlesme devreleri, motor kontrolu vs..
Seytan deliginden kacti.

Teğmen

@Zoroaster usta sabit akım kaynağı tercihinizi lm 317 gibi entegrelerden yana mı kullanıyorsunuz mosfet transistör gibi kendi oluşturduğunuz devrelerden mi ?

ipek

Akım ayna prensiplerini ara sıra görürüz,ve genelde A sınıfı amplikatörlerden başka bir yerde pek sık rastlanmaz,eğer imkanınız oldu ise HP'nin lab güç kaynakları vardır,öyle piyasa malı bilindik şeylere pek benzemezler,keypad'ten 13.8 volt 25A yada 23.5 Amper yazarsınız mıh gibi dururlar içi ADC DAC kaynar çok sadıkdırlar,bunu kullanma fırsatım oldu fakat 6000$ gibi uçuk fiyatı olduğu için onun yerine uyduruk Voltcraft DPS4005 aldım bundada bir sürü ADC DAC mevcut 250$ idi çokta memnunum 2000'den beri kullanıyorum Keypad artı Enkoder artı bilgisayar kontrollü, forumda cesur girişimciler kısa aralıklarla atağa kalktılar buna paralel bir şey geliştirmek için fakat ekmek kavgaları daim olduğu için üçünçü plana düştü yada pik zirvede bırakıldı,benim böyle bir şeye ihtiyacım yok fakat ülkenin var,artık yeni nesillerden bekliyoruz....

Zoroaster

Alıntı yapılan: Teğmen - 13 Aralık 2017, 13:31:40
@Zoroaster usta sabit akım kaynağı tercihinizi lm 317 gibi entegrelerden yana mı kullanıyorsunuz mosfet transistör gibi kendi oluşturduğunuz devrelerden mi ?

Benim uygulamalarim step motor uzerine ve anahtarlamali + digital teknikler kullanmam gerekiyor. Bu yuzden uzunca bir sure TMS320 serisi ile yaptim simdilerde STM32 ile yapiyorum.
Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Alıntı yapılan: Zoroaster - 13 Aralık 2017, 13:47:03
Benim uygulamalarim step motor uzerine ve anahtarlamali + digital teknikler kullanmam gerekiyor. Bu yuzden uzunca bir sure TMS320 serisi ile yaptim simdilerde STM32 ile yapiyorum.

Nasıl?

Zoroaster

if i>ref then i=i-1 else i=i+1 gibi.
Seytan deliginden kacti.

Teğmen

Alıntı yapılan: Zoroaster - 13 Aralık 2017, 15:42:12
if i>ref then i=i-1 else i=i+1 gibi.
@Zoroaster usta yani işlemci kullanarak mı yapıyorsunuz yoksa işlemcinin diğer görevleri varken bunu da ek olarak mı ilave ediyorsunuz?Çünkü bir tek bunun için yapılırsa maliyet olur gibi.

Zoroaster

Tabiki islemci sadece bir bu isi yapmiyor.  4 step motor icin 8 tane akim sabitlenirken bir yandan usb den datalar geliyor bir yandan datalar cozuluyor bir yandan da interpolasyon hesaplari yapiliyor, PID dongusuyle isitici sicakligi sabitleniyor vs vs.

Seytan deliginden kacti.

JOKERAS

Bu kadar kolaymış yani.

if else gelene kadar geçen sürede ne yapacağız?

Motorların Akımını nasıl sabitliyorsunuz?